ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Şölen Dikener'den mektup var!Sayı: - 20.07.2007


İki gün önce posta kutumuza Dr. Şölen Dikener imzasıyla bir basın açıklaması geldi. Datça’da gerçekleştirilen yaz müzik akademisi ile ilgili bilgi veren bir açıklamaydı. Mavi Nota Müzik Gazetesi’nin duyurular panosunda yer alan bu açıklamayı, bir kez daha dikkat çekebilmek amacıyla günlük sayfada tekrar siz değerli müzisyenlerin dikkatine sunuyorum.

Sayın Şölen Dikener’i de bu önemli büyük çalışması için kutluyorum.DATÇA: KLASİK MÜZİĞİN VE MÜZİKÇİLERİN YENİ BULUŞMA ADRESİ

Akademi Datça 2. Uluslararasι Yaz Müzik Akademisi kurslarι, 1-15 Temmuz 2007 tarihleri arasında Datça’da gerçekleştirildi.

Dűnyaca tanınmış őğretmenler ile yoğun solistik, oda műziği ve oda orkestrası çalışmaları veren Akademi, Dr. Şőlen Dikener tarafından ABD, Avrupa űlkeleri ve Tűrkiye’de yaşamakta olan Tűrk ve Tűrkiye bağlantılı műzisyenlerin desteği ile 2006 yılında kuruldu. Akademi’nin amacı bu seçkin sanatçıları bir araya getirerek, profesyonel birikimlerini űlkemizde yetişmekte olan genç yeteneklere aktarmak ve aynı zamanda oda műziği sevgisini ve bilgisini aşılamaktır. 2007 yılında kurslarda ders veren öğretim üyeleri Ellen Jewett, Özcan Ulucan ve Ian Jessee (keman), Çetin Aydar (viyola), Şölen Dikener ve Frieder Lenz (viyolonsel), Kamerhan Turan, Özgür Aydın (piyano) ve korrepetisyonda Yeşim Dikener ABD, Almanya Avusturya ve Türkiye’de kariyerlerini sürdürmektedir. 1-15 Temmuz 2007 tarihleri arasında kurslara katılan őgrenciler, solo enstruman derslerinin yanı sıra, seviye sınavı sonucuna gőre yer aldıkları oda műziği ve oda orkestrası çalışmalarını gerçekleştirdiler. Ayrıca isteğe bağlı olarak ilgilenen őğrenciler ve veliler klasik ve caz dahil olmak üzere dűnya müziklerini içeren, müzik tarihi dersi de aldılar.

Kurs süresince, yurt içinden İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana, Antalya ve Bursa, yurt dışından ise ABD, Kanada, Almanya, Bosna-Hersek ve İran’dan gelen seçkin 60 konservatuvar ve müzik bölümü öğrencileri, klasik müzik alanında ender kazanılacak deneyimlere sahip oldular. Öğleden önce gerçekleştirilen bireysel çalgı derslerine ek olarak öğrenciler Gençlik ve Festival Orkestralarının provalarına katıldılar. 21 kişiden oluşan Gençlik Orkestrasını Ian Jessee, 25 kişilik Festival Orkestrasını ise Şölen Dikener çalıştırdılar. Seviye sınavı sonucunda başarılı bulunan öğrenciler akademi öğretmenleriyle oda müziği çalışmalarında bulundular. Bunun yanı sıra, öğrenciler arasında yapılan Yıldız Öğrenciler Yarışması’nda derece alanlar ise 14 Temmuz gecesi özel bir konser ile dinleyicilerin karşısına çıktılar. Bu yarışmanın jüri İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sanatçısı Cem Altaş, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Elif Tarakçı ve Amerika’lı konser organizatörü Alexandra Ivanoff’tan oluştu. Doğal güzelliği, huzurlu ve güvenli ortamı, kendi içinde ulaşım kolaylıkları ile Datça bu yaz kursu için ideal bir ortam yaratmıştır. Kursu gerçekleştiren Datça Belediyesi yanısıra DM Residence da konser salonunu sağlayarak kursa önemli katkıda bulundu. Akademi’nin bu yılki çalışmaları sonucunda hazırlanan konser programları ve öğretim üyelerinin hazırladığı solo ve oda müziği programları ile 1.Datça Klasik Müzik Festivali başarıyla gerçekleştirildi. Toplam sekiz konserden oluşan festival Datça’lılar, yerli ve yabancı misafirler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.

15 Temmuzdaki kapanış konseri Datça Amfitiyatrosundaki 1500 seyirciye unutulmaz ve görkemli anlar yaşattı. Festival Orkestrasının eşliğinde Akademi Datça öğretmenleri ve Ankara Devlet Operası Sanatçılarından Funda ve Bülent Ateşoğlu solist olarak programa katıldılar.

Akademi Datça ve Datça Klasik Müzik Festivali hakkında ayrıntılı bilgiler www.akademidatca.org  adresinden temin edilebilir.
 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.