ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1920
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Saygun Viyana'yı Fethedecek!Sayı: - 01.06.2007


Ahmed Adnan Saygun, Doğumunun 100. Yılında, klasik batı müziğinin en önemli merkezlerinden Viyana’da özel bir konserle anılıyor. Solist olarak piyanist Gülsin Onay’ın sahne alacağı konserde Viyana Senfoni Orkestrası’nı şef Rengim Gökmen yönetecek.

Viyana Senfoni Orkestrası, 6 Haziran 2007 tarihinde tamamen Ahmed Adnan Saygun’un eserlerine ayrılmış bir programla Avusturyalı müzikseverlerin karşısına çıkacak. Bestecimizin 100. Doğum Yılı sebebiyle verilecek bu özel konserde Orkestranın konukları ise Saygun’un dünyaca tanınmış iki öğrencisi: piyanist Gülsin Onay ve şef Rengim Gökmen.

Hocası Saygun’un en güçlü yorumcusu kabul edilen ve Saygun yorumları “aslına sadık, zeki ve kararlı” olarak değerlendirilen Gülsin Onay, konserde bestecinin 1. Piyano Konçertosunu seslendirecek.

Dünyanın önde gelen orkestralarından biri olan, Richard Strauss’tan Herbert von Karajan’a kadar pek çok ünlü şefin yönetiminde çalan Viyana Senfoni Orkestrası’nı şef Rengim Gökmen yönetecek.

Programda 1. Piyano Konçertosunun yanı sıra Saygun’un 1. Senfonisi ve İnci’nin Kitabı adlı eseri yer alıyor. 1. Senfoni, Avusturya tarafından ısmarlanmış olması ve ilk icrasının Viyana’da 1953 yılında gerçekleştirilmesi bakımından da bu konserde özel anlam taşıyor.

Viyana Senfoni Orkestrası’nın büyük bestecimiz Ahmed Adnan Saygun’u neredeyse ilk elden yorumuyla Viyanalılarla buluşturacağı konser 6 Haziran Çarşamba akşamı saat 19.30’da Konzerthaus Büyük Salonda gerçekleşecek.

“benim sevgili emprezaryom”

Saygun’un “benim sevgili emprezaryom” dediği Gülsin Onay, hocasının eserlerini dünyanın önde gelen orkestraları eşliğinde Teksas’tan Tokyo’ya sayısız ülkede seslendirdi ve kayıtlarını gerçekleştirdi. Onay, Saygun’un 100. Doğum Yılı vesilesiyle besteciyi tanıtmaya ve sevdirmeye devam ediyor.

11 Ocak’ta ülkemizi ilk kez ziyaret eden Atina Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde 1. Piyano Konçertosunu yorumlayan Gülsin Onay, eseri Ankara Müzik Festivali kapanış konserinde ve 10 Mayıs’ta Üsküp’te yine şef Rengim Gökmen yönetimindeki Makedonya Filarmoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi.

2007 yılı başında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası daimi şefliğine getirilen Rengim Gökmen de Ahmed Adnan Saygun’u yurtdışında ve yurtdışında tanıtmak için özel çaba sarf eden; bestecinin bir diğer çok değerli öğrencisi.

Gülsin Onay ve Rengim Gökmen 9 Haziran’da Saygun’un Onay’a ithaf ettiği 2. Piyano Konçertosunu seslendirmek üzere İstanbul Müzik Festivali kapsamında yine bir araya gelecek.

[fotoğraf: Ahmed Adnan Saygun ve Gülsin Onay]
 

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.