ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bir parçası aziz, bir parçası şeytan, bir parçası palyaço Sayı: - 25.05.2007


Elvis Presley, atlara, mücevherlere, otomobillere yaşamda pahalı ne varsa düşkündü. Özel merakları arasında karate de vardı. Eşini kaptırdığı karate hocası onu siyah kuşak almaya kadar eğitti. Köpeklere de çok düşkündü sanatçı. Chow Chow cinsi köpeğini bazen sahneye de çıkarıyordu. Adı Getho’ydu, bayan misafiri olmadığı gecelerde Elvis’le yatardı. 1975’de kaybetti sevgili köpeğini… Yarış atlarından en bilineni Rising Star’dır. 30-40 kadar arabası oldu Elvis’in. 6 kapılı Mercedes Limuzin’i dahil. Bunların arasında en çok 1971 Ferrari’yi sevdiğini söylemiştir. İki de uçağı vardı. İlk uçağını 1975’de aldı: Convair 880 Jet. Her türlü konforun olduğu uçağa kızının adını verdi: Lisa Maria Jet.40 çeşit silahı vardı. Kaldığı otellerde lambalara, televizyonlara ateş ederdi.

Bu pahalı zevkleri yanı sıra Elvis, çok sayıda yardım aktivitesinde yer almıştır. 1961’de Hawaii’de verdiği konserde 65.000 dolar toplandı denizciler için. Yine 1973’de Kui Lee Kanser Fonu’na 75.000 dolar gelir topladı konseri.1973 Ocak’ında gerçekleşen bu konser “ Elvis: From Hawai” adıyla uydu aracılığıyla Avustralya başta olmak üzere birçok ülkeden izlendi. Sadece uzak doğuda değil, 30 Avrupa ülkesi de canlı izledi konseri. Ayda insanın ilk yürüyüşünün canlı yayınını da gölgede bıraktı bazı yerlerde. 1.5 milyar kişi izledi şovu. Şova giriş bileti yoktu. İnsanlar istedikleri kadar ücret ödüyorlardı ve toplanan para Kui Lee Kanser fonuna bağışlanıyordu. Kui Lee Hawaii’li bir besteciydi ve 30 yaşında kanserden vefat etmişti. Konserde Elvis’ e büyük Orkestra ve vokeller eşlik etti. Kadro şöyleydi: Şef Joe Guercio. Vokaller JD Summer & The Stamps, The Sweet Inspirations, Kathy Westmoreland, Gitarlarda Charlie Hodge, James Burton, John Wilkinson ve Jerry Scheff. Piyanoda Glen Hardin ve davulda Ronnie Tutt. Konserin sound track albümü Billboard Pop Albüm Listesi’nin 1 numarasına tırmandı ve bir yıl boyunca listelerde kaldı.

8 Ocak 1964 de 29.doğum gününü kutlarken Christmas albümünün altın plak aldığını öğrendi sanatçı. Hemen yeni bir bağışın planını yaptı. Franklin Roosvelt’in yatını 55 bin dolara satın alarak
yeniden elden geçirtti ve Memphis’deki Çocuk Hastanesine bağışladı. Bağış seronomisi Kaliforniya’daki Long Beach’de yapıldı. Öldükten sonra 1985 de kurulan Elvis Presley Vakfı, üniversite öğrencilerine burs vermeyi sürdürmektedir.

Elvis Presley’in hastalıklı bir bünyesi vardı. Sık sık hasta oluyor, bol miktarda ilaç alıyordu. Mart 1971’de gözündeki rahatsızlığın göz tansiyonu “Glokom”dan olduğu açıklandı. 15 Ekim-1Kasım 1975 tarihlerini Memphis’te hastanede geçirdi Elvis. Bu kez zatüre olmuştu. Hepatit ve kalın barsak iltihabı da eklenmişti olaya. Bu arada şişmanlık sorunu ortaya çıktı. Özellikle fast food beslenmeye düşkündü: Çizburger, patates ve cola…29 Ocak 14 Şubat tarihlerinde yine hastaneye yattı sanatçı… Yine fazla kilolarından ve ilaç bağımlılığından. 1977 Nisanında tekrar hastanedeydi. Evde özel hemşiresi Tish Hansley vardı. Attack 1,2 ve 3 adlarını verdiklerini on çeşit ilaçtan ibaret günde üç kez bir avuç ilaç yutuyordu son günlerinde… Bir süre sonra depresyona girdi. Son yıllarında iyice şişmanlamış ve ilaç bağımlısı olmuştu. Hastalıklı vücuda sürekli haplar veriliyordu.

1975’de Elvis’i stüdyoya getirmek yerine stüdyoyu Graceland’deki evine taşıdılar. Ancak bu çaba bile yetmedi. İlaç bağımlılığı 42 yaşında 16 Ağustos 1977’de ölmesiyle sonuçlandı.

26 Haziran 1977’de Indianapolis’de sahneye çıkarken bunun son konseri olduğunu bilmiyordu. Konserin bitiminde sanki hayranlarıyla vedalaşır gibi “Tanrı Sizi Korusun” dedi ve babasını sahneye çıkarıp ona sarıldı. Konser sonrası Memphis’e döndü, dinlenmeye çekildi. Kentine döndüğünde önce dişçisine uğradı. Daha sonra 16 Ağustos 1977 sabahı vereceği konserlerin programı üzerinde çalıştı, menejeri ve arkadaşlarıyla. Önce Porland’a uçacak ve daha sonra turnesine devam edecekti. Sabah 7 civarında odasına çekildi, banyo yapıp uzanacağını söyledi. Odasına çekilirken kız arkadaşı Ginger Alden kendisine ”banyoda fazla kalma” deyince “tamam” dedi. Bu onun son sözüydü. Öğleden sonra kalp krizinden öldüğü açıklandı. Yakınları kendisini banyoda tuvaletin yanında ölü bulduklarını ve çevrede çok sayıda enjektör ve boş ilaç kutusunun olduğunu uzun süre sakladılar kamuoyundan. Ölümü duyulunca evin önü ana baba gününe döndü, bir saat içinde 75 bin kişi toplandı.

Elvis Presley’in tüm mal varlığını 1998 den beri kızı yönetmektedir. Elvis Presley Enterprises’ın başındaki kişi olan Michael Jackson’la yürümeyen bir evlilik yapan Lisa Marie’nin şarkıcı olarak ilk plağı 2003 de” To Whom it may concern” adıyla yayınlanmıştır.

Elvis 20.yy’ın sürekli değişime uğrayan bir ikonu olmuştur. O başarının, aşırılığın, trajedinin,ironinin ve en sonunda çöküşün simgesidir. Presley ölümüyle birlikte aynı anda bir parçası aziz bir parçası şeytan ve bir parçası palyaço olan bir mite dönüşmüştür. Bazıları onu 50lerin rock’çısı olarak ilan ederken, kimileri annesinin dindar çocuğu, kimileri 60ların parlak showmanı, kimileride şişirilmiş bir Vegas Dinazoru olarak gördü.

Elvis’in 20 yıl yaşadığı ve “Elvis Presley Bulvarı”nda yer alan ev Birleşik Amerika’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmekte ve her yıl 600 bin kişi gezmektedir. Beyaz Saray’dan sonra en popüler evdir.1991 de tarihi yerler statüsüne alınmıştır.7 Haziran 1982 de açılan Graceland’ın broşüründe Elvis’in arkadaşı Janelie McComb’un bir şiiri yer almaktadır. Evin bahçseindeki mezar taşında da babasının yönlendirmesiyle McComb’un ifadeleri vardır.1983 de Graceland’a bir alışveriş merkezi eklendi. Daha sonra iki adet uçağı da sergilenmek üzere kondu.1989 da da otomobil müzesi açıldı.1999’da da 128 odalı bir butik otel Heartbreak Hotel eklendi kompelkse.Graceland’ı gezenler 22 dakika süren Elvis belgeselini de izşeme olanağı bulmaktadırlar.16 Ağustos 1997 de Elvis video görüntüleri ile bir konserde yer aldı.Tennessee’de gerçekleştirilen konserde kendisiyle çalışmış 30 müzisyen yanı sıra Memphis Symphony Orkestrası çaldı.Sanatçının 20.ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlendi konser.

Elvis ölmeden kısa bir süre önce çıkan bir kitapta şöyle bir soru vardı.“Elvis sana ne oldu?” doğru yanıt şuydu: Elvis yeteneklerini, fiziksel ve duygusal potansiyelini israf etmişti.
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.