ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


"Grease Efsanesi" YenidenSayı: - 25.05.2007


1970'li yılların gençlik efsanesi "Grease" başrol oyuncuları Olivia Newton John ve John Travolta ile 24 yıl sonra üçüncü versiyonuyla yeniden beyazperdeye geliyor.

Aslında 1970'li yılların başında Brodway'de sahnelenen bir komedi müzikali olan "Grease"in film haline dönüşmesi 1978'de gerçekleşmiş ve dünyanın dört bir yanında büyük bir ilgiyle karşılanarak 340 milyon dolar gişe hasılatı elde edilmesiyle, filmin yönetmeni Rendel Kleiser'i bile çok şaşırtmıştı. ("Grease"in Michelle Pifeiffer'lı 1982 versiyonu ise fazla dikkat çekmemişti.) Filmin yeni çekimi için hazırlanan yönetmen Rendel Kleiser, filmin arkasındaki ekibi yeniden buluşturmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Film başroldeki karakterlerin o günden bu güne ne yaptıklarını anlatacak. Sanıyorum ki bu filmin hayranlarını mutlu edeceğiz." açıklamasında bulundu.

"Grease-3"ün çekimlerini bekleyen Olivia Newton John ve John Travolta 20 yıl aradan sonra; Paramount şirketi tarafından düzenlenen "Saturday Night Fever" filminin 25. yıldönümü kutlamalarında tekrar aynı sahneyi paylaşarak iki bin davetlinin önünde "Grease" filminin tema parçası "You're The One That I Want"ı birlikte seslendirdiler. Müzikleri tüm dünya çapında 20 milyonun üzerinde astronomik bir satışa ulaşan "Grease" filminin "DVD"si, "Saturday Night Fever"in "DVD"si ile birlikte 10 Ekimde piyasaya sürüldü.

"Grease-3" filminde, "Rydell Lisesi"nden mezun olan kızlar ile erkeklerin, 20 yıl sonra buluşmalarıyla başlayan yeni maceraları anlatılacak. Bir kez daha kötü çocuk "Danny ve Sandy"i canlandıracak olan "John Travolta ve Olivia Newton John"un bu kez, bir de 18 yaşında kız çocukları var. "Olivia Newton John ve John Travolta"nın ("Sandy ve Danny"nin) kızı rolünü ise ünlü sanatçı Kylie Minogue oynayacak.

26 Eylül 1948'de doğan, "Grease" filminin başrol oyuncularından Olivia Newton John, 1960'da "Hayley Milles'a En Çok Benzeyen Kız" yarışmasında birinci olarak henüz 12 yaşındayken müzik kariyerine başladı. 14 Yaşındayken okul arkadaşlarıyla kurduğu "Sol Four" grubuyla yerel organizasyonlarda sahne alarak güçlü sesi ve mükemmel fiziği ile dikkat çekti. İlk büyük başarısını, yerel bir televizyonun açtığı genç yetenekler yarışmasındaki "Everything's Coming Up Roses"şarkısıyla birinci olarak elde etti. 1965 yılının sonlarında annesiyle birlikte Avustralya'yı terkederek İngiltere'ye yerleşen Olivia'nın 1966'da "Till You Say You'll Be Mine" adlı single'ı çıktı. Patt Carol'dan gelen teklif üzerine "Funny Things Happen Down Under" adlı televizyon filminde rol almak için Avustralya'ya gitti ve çekimlerinin bitiminden sonra tekrar İngitere'ye döndü ve ardından "Karl Chambers, Vic Copper ve Ben Thomas"ın kurmuş olduğu "Tomorrow"a katıldı ve 1970'de "I Could Never Live Without Your Love" single'ı çıktı. Tomorrow oldukça başarılı olduğu halde yakın dostu Cliff Richard ile çalışmaya başlayan Olivia; Richard'ın BBC televizyonunda yayınlanan "The Cliff Richard Show"unda rol alarak başarılı bir şarkıcı olmasının yanısıra başarılı bir komedyen olduğunu da kanıtladı. Şovda söylediği Bob Dylan'ın "If Not For You" adlı ünlü şarkısı yeniden hit oldu ve ayrıca aynı şovda söylediği diğer şarkılar olan John Denver klasiği olan "Take Me Home", "Country Roads", "Banks Of The Ohaio" ve Shadow'un 1973 tarihli "Let Me Be There" adlı şarkısı listelerde üst sıralara kadar çıktı. "Let Me Be There" Olivia'nın Amerika televizyonlarında büyük ilgiyle izlenen "The Dean Martin Show"da görünerek Amerika listelerinde üst sıralara çıkmasını ve "En İyi Kadın Country Sanatçısı" dalında "Grammy" kazanmasını sağladı. 1974'de katıldığı "Eurovision Şarkı Yarışması"nda üstün performans sağladığı "I Honestly Love You" ile listelerde birinci sıraya yükseldi ve en popüler "Country" şarkıcıları arasına girdi. Bir süre sonra da (1978'de) John Travolta ile başrol oynadığı "Grease" ile en büyük başarısını elde etti ve bu filmin şarkıları olan "You're The One That I Want", "Summer Nights" ve "Hopelessly Devoted To You" şarkıları İngiltere'de 1 numara oldu.

Ardından, "Xanadu"; Barry Gibb ile seslendirdiği ""Now Voyager"; Andy Gibb ile gerçekleştirdiği "After Dark"; 1981 tarihli single "Physical"; ve 1985 tarihli albüm "Soul Kiss" ile listelerdeki başarısını devam ettiren Olivia; 1980'lerin sonunda müzikten uzaklaşarak, yakın dostu Pat Carrol Farrar ile birlikte Avustralya'daki giyim firması "Blue Koala"daki çalışmalarına ağırlık verdi.

18 Şubat 1954'de Englewood New Jersey'de doğan, "Grease" filminin diğer başrol oyuncusu John Travolta, henüz 12 yaşında iken amatör bir tiyatro topluluğuna katılarak oyuncu olmayı kafasına koymuştu. 16 Yaşında okuldan ayrılıp, kendini tamamen oyunculuğa vererek Brodway sahnelerine kadar yükseldi. 1970'li yıllarda hit dizisi "Welcom Back Kotter"daki "Vinnie Barbarino" rolüyle ilk çıkışını yaparak üne kavuştu. Ardından usta yönetmen De Palma'nın "Carrie" adlı filminde rol aldı. Bir televizyon yapımında tanıştığı aktrist Diana Hayland ile evlenen Travolta; evliliklerinden bir yıl sonra karısı Diana'nın ölümüyle sarsıldı. "Saturday Night Fever" filmindeki beyaz takım içindeki dansıyla şöhreti yakaladı ve hüzünlü günleri de sona erdi. Ardından "Grease" müzikalinde rol aldı. Onun ardından da De Palma'nın "Blow Out" adlı filminde rol aldı. Ancak, 1980'li yıllarda düşüşe geçti ve 1994'e kadar yalnızca televizyon programlarında rol bulabildi. 1994'te "Pulp Fiction" filmindeki rolüyle Cannes'dan "Altın Palmiye" ödülünü alan Travolta, çok para kazanan en başarılı aktörler arasına katıldı. "She's So Lovely", "Mad City", "Primary Colors", "Thin Red Line" rol aldığı çok kaliteli yapımların bazılarıdır. 1990'da "Two Of A Kind", "Staying Alive", "Perfecf" ve "The Experts" filmleriyle; yılın en kötü aktörü dalında "Altın Ahududu" alan Travolta, "Saturday Night Fever" ve "Pulp Fiction" filmleriyle 2 kez yılın en iyi aktör "Oscar"ına aday gösterildi ve "Get Shorty" filmiyle de en iyi oyuncu dalında "Altın Küre" ödülü aldı. Son yıllarda Travolta, yılda 2-3 filmde birden rol almaya başladı.

28 Mayıs 1968'de Melbourn'de doğan, "Grease-3" filminin başrol oyuncularından bir diğeri olan Kylie Minogue, 1987 yılı ağustosunda çıkan ve ekim ayında yılın en çok satan single'ı olan; ilk single albümü "The Locomotion" ile çok iyi bir çıkış yaptı. 1988'de çıkan "I Should Be So Lucky" adlı albümü ise 5 hafta boyunca listelerde 1 numara oldu ve tüm dünyada milyonun üzerindeki satışıyla, yılın en çok satan albümü oldu (Bu albüm, İngiltere, Avustralya, Japonya, Güney Afrika, Almanya, Belçika, İsrail, Finlandiya ve Hong Kong'da 1 numara oldu.). 1988'de 3. single'ı "Got To Be Certain" Avustralya tarihinde piyasaya çıkar çıkmaz 1 numara olmuş single'ıdır. 20'li yaşlarında iken, çok popüler bir dizi olan "Neighbours"daki "araba tamircisi Charlene" rolüyle; Avustralya'nın "Emmy" ödülü olarak kabul edilen 5 "Logie" ödülü aldı. 1989 yılının "noel"inde en çok izlenen film "The Delinquents" Kylie'nin ilk filmiydi. 1991'de, "en çok satan Avustralya'lı şarkıcı" ödülünü aldı. Aynı yılın haziran ayında, İngiliz müzik tarihinde, çıkardığı ilk 13 şarkısı da "en iyi 10 şarkı" arasına girdiği için; "Müzik Week" adlı İngiliz gazetesinden bir ödül aldı (Micheal Jackson, Madonna, The Beatles ve Elvis Presley bu ünvana sahip diğer şarkıcılardır.). 1992'de çıkan "Kylie's Greatest Hits" albümüyle, İngiltere listelerinde 1 numara oldu ve ayrıca "Kylie's Greatest Video Hits" adlı klibiyle de, klipler kategorisinde 1. oldu. 1994'de, "Streetfighter" filminde başrolde oynadı. 1995'te, "Avrupa Film Festivali" için çekilmiş "Hayride" filminde oynadı. 1997'de beklenenden daha "grunge" bir albüm olan "Impossible Princess" ile şanssızlık yaşayan Kylie'nin plak şirketiyle arası açıldı. Aynı yıl, "Elle Stil Ödülleri"nin "En İyi Stili Olan Kadın Popstarı" ödülünü aldı. 1999'da, yeni plak şirketi "Parlohone EMI"nın piyasaya sürdüğü "Light Years" adlı albümüyle, Kylie yeniden popülerliğini kazandı. "2000 Olimpiyatları"nın kapanış gecesinde, sahnede söylediği "Dancing Queen" ve "On A Night Like This" şarkılarıyla; 4 milyar televizyon izleyicisine seslenerek büyük performans gösterdi ve ardından "Light Years" albümünü çıkardı. 2001'de çıkardığı "Can't Get You Out Of My Head" adlı single ile müzik listelerinde zirveye oturan Kylie, daha sonra da "Fever" albümünü çıkardı. Nisan 2000'de, Avrupa turnesine başladı. Birçok ülkede listebaşı olmuş şarkılarıyla, altın ve platin plak ödülleri alan Kylie, Amerika'da "Altın Albüm" ödülü aldı.

Konusu 1950'lerde geçen ve bir grup liseli Amerikan gencinin gündelik hayatları, müzikli ve oldukça neşeli bir şekilde anlatılan "Grease" filminin öyküsünün merkezinde Danny (John Travolta) ve Sandy'nin (Olivia Newton John) ilişkisi vardır. Yaz tatillerinde aşk yaşamış olan Danny ve Sandy, tatilin bitimiyle okulları açılınca ayrıldıklarını düşünürler. Ama o yıl Sandy de Danny'nin okuluna gelir. Ancak, artık, Danny yaz tatilindeki gibi kibar ve romantik biri değildir. En azından çevresinde öyle tanınmamaktadır. Sandy yaz tatilinde tanıdığı Danny'nin çok dışında bir Danny ile karşılaşır. Filmin diğer karakterleri Danny'nin yakın arkadaşı Kenickie (Jeff Connaway) ile "pembe kızlar" lideri Rizzo (Stockard Channing) arasında bir aşk ilişkisi vardır ve Danny ile Sandy'nin aksine ikisi de birbirlerine benzeyen bu çiftin sık sık kendi bencillikleri çakıştığı için aralarında sürekli sorun çıkar. Ayrıca, Kenickie ve Danny dost olmalarına rağmen, erkeklik gururlarından dolayı bunu birbirlerine çok hissettirmemeye çalışırlar.

Oyuncularının samimiyeti, doğallığı ve hayat dolu müzikleriyle başarıyı hakkeden film; lisedeki her gencin kafasının en çok takıldığı ilişkiler ekseninde döner. Danny karakteriyle kişinin kendisi gibi olmasını teşvik eden film; müzikalin sonunda masum ve saf kız görünümünden sıyrılarak Danny'i tavlayan Sandy karakteri ile kızların biraz cilveli olması gerektiğini anlatır. Bu anlatım filmin "Look At Me I'm Sandra Dee" şarkısında kendisini açıkça gösterir. Şarkının sözleri şöyle:

LOOK AT ME, I'M SANDRA DEE

Look at me, there has to be
Something more than what they see
Wholesome and pure
Oh so scared and unsure
A poor man's Sandra Dee

Sandy, you must start anew
Don't you know what you must do?
Hold your head high
Take a deep breath and sigh,
"Goodbye to Sandra Dee."

BAK BANA, BEN SANDRA DEE'YİM

Bak bana, sahip olmak var
Onların gördüklerinden daha fazla bir şeye
Sağlıklı ve temiz
Oh bu yüzden korkan ve anlaşılamayan
Zavallı bir adamın Sandra Dee'siyim

Sandy, yeniden başlamalısın
Ne yapman gerektiğini bilmiyor musun?
Başını dik tut
Derin bir nefes al ve iç çek,
"Sandra Dee'ye güle güle"

Filmin en çok beğenilen şarkıları "Summer Nights", "You're The One That I Want" ve "Hopelessly Devoted To You" idi ve bu üç şarkı da İngiltere listelerinde 1 numaraya yükseldi.

Yaz aşkının anlatıldığı şarkı "Summer Nights"ı Olivia Newton John (Sandy), John Travolta (Danny) ve diğer oyuncular söylüyor. Şarkının sözleri şöyle:

SUMMER NIGHTS

Summer lovin', had me a blast
Summer lovin', happened so fast
Met a girl crazy for me
Met a boy cute as can be
Summer days drifting away
To, uh oh, those summer nights

Well-a, well-a, well-a, uh!
Tell me more, tell me more
Did you get very far?
Tell me more, tell me more
Like does he have a car?

She swam by me, she got a cramp
He ran by me, got my suit damp
Saved her life, she nearly drowned
He showed off splashing around
Summer sun, something's begun
But, uh oh, those summer nights

Well-a, well-a, well-a, uh!
Tell me more, tell me more
Was it love at first sight?
Tell me more, tell me more
Did she put up a fight?

Took her bowling in the arcade
We went strolling; drank lemonade
We made out under the dock
We stayed out till ten o'clock
Summer fling don't mean a thing
But, uh oh, summer nights

Tell me more, tell me more
But you don't gotta brag
Tell me more, tell me more
'Cause he sounds like a drag

He got friendly holding my hand
Well, she got friendly down in the sand
He was sweet, just turned eighteen
Well, she was good, you know what I mean
Summer heat, boy and girl meet
But, uh oh, summer nights

Tell me more, tell me more
How much dough did he spend?
Tell me more, tell me more
Could she get me a friend?

It turneed colder; that's where it ends
So I told her we'd still be friends
Then we made our true love vow
Wonder what she's doşin'now
Summer dreams ripped at the seams
But, uh oh, summer nights
Tell me more, tell me more

Filmin tema şarkısı olan "You're The One That I Want"ı Olivia Newton John (Sandy) ile John Travolta (Danny) söylüyor. Şarkının sözleri şöyle:

YOU'RE THE ONE THAT I WANT

I got chills
They're multiplying
And I'm losing control
'Cause the power you're supplying
It's electrifying!

You better shape up
'Cause I need a man
And my heart is set on you
You better shape up
You better understand
To my heart I must be true
Nothing left
Nothing left for me to do

You're the one that I want
Oo-oo-oo, honey
The one I that want
Oo-oo-oo, honey
The one I that want
Oo-oo-oo, the one I need
Oh, yes indeed

If you're filled
With affection
You're to shy to convey
Better take my direction
Feel your way

I better shape up
'Cause you need a man
I need a man
Who can keep me satisfied
I better shape up
If I'm gonna prove
You better prove
That my faith is justified
Are you sure
Yes I'm sure down deep inside

You're the one that I want
Oo-oo-oo, honey
The one I that want
Oo-oo-oo, honey
The one I that want
Oo-oo-oo, the one I need
Oh, yes indeed

Filmin en çok beğenilen şarkılarından bir diğeri olan "Hopelessly Devoted To You"yu Olivia Newton John (Sandy) söylüyor. Şarkının sözleri şöyle:

HOPELESSLY DEVOTED TO YOU

Guess mine is not the first heart broken
My eyes are not the first to cry
I'm not the first to know
There's just no getting over you

You know I'm just a fool who's willing
To sit around and wait for you
But, baby, can't you see
There's nothing else for me to do?
I'm hopelessly devoted to you

But now there's nowhere to hide
Since you pushed my love aside
I'm out of my head
Hopelessly devoted to you
Hopelessly devoted to you
Hopelessly devoted to you

My head is saying, "Fool, forget him."
My heart is saying, "Don't let go.
Hold on till the end."
And that's what I intend to do
I'm hopelessly devoted to you

But now there's nowhere to hide
Since you pushed my love aside
I'm out of my head
Hopelessly devoted to you
Hopelessly devoted to you
Hopelessly devoted to you

"Çok içten ve hayat dolu müzikleriyle ve danslarıyla", "oyuncularının doğallığı ve samimiyetiyle" ve "çok güzel anlatımıyla" çok sevimli ve güzel bulduğum bu filmi, 1978'de 10 yaşımda iken izlemiştim ve doğrusu "Grease-3"ü izlemek için sabırsızlıkla bekliyorum.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.