ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Festivale Dair...Sayı: - 16.05.2007


 24. Uluslararası Ankara Müzik Festivali karşılaştığı mali sıkıntılar ve son anda yitirilen sponsorluklarla gündeme oturdu.

Basının yaşanan sıkıntılara yer vermesine bir aile gibi olan festival izleyicisi duyarsız kalmadı. Ankara’nın Festivali’nin geleceğinin tehlikeye girmesine inanamadıklarını ve üzüldüklerini sık sık dile getirdiler.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Ankara’daki gergin bekleyiş ve yaşanan ekonomik sıkıntılar  izleyici oranlarına da yansıdı. Siyaset haberlerine kilitlenen Ankara’da konser öncelerinde bile Çankaya’da ne olacak? havası vardı.

Festival süresince,  Ankara çevresindeki sanata değer verenlere de ulaşılmaya çalışıldı. Festival sanatçılarından Duo Dördüncü ve Bülent Evcil Afyon Festivali’ne Alman Yaylı Çalgılar İlköğretim Orkestrası ise Nallıhan Turizm Haftasına katılarak  başkent dışındaki izleyicilerle de buluşmuş oldu.

Bu festivalde yaşadığımız en üzücü olay ise Ali Dinçer’i yitirmemizdi. Dinçer hem çok iyi bir izleyici, hem Vakıf dostu ve hem de Vakıf destekleme Kurulu üyesiydi. Bu yıl 2 etkinlik izledi. Ne yazık ki 19 Nisan’da izleyeceğini söylediği Moskova Balalayka Dörtlüsü ve Kızılordu Solistleri konserinde koltuğunda kendisi değil güllerle donatılmış fotoğrafı vardı.

Festival sanatçılarına dönersek, 73 yaşındaki Georges Moustaki, ilk karşılaşmadaki çelimsiz görüntüsünü yalanlarcasına sahnede iki saat aralıksız bir performans sergiledi.

Altı kişilik bayan vokal topluluğu Sweet Honey in the Rock’ın bir üyesinin tüm şarkı sözlerini işaret diliyle dans edercesine izleyicilere aktarması inanılmaz etkileyiciydi.

Paco de Lucia 20 yıl sonra Ankara’yı bir kez daha büyüledi. Ancak adı bilinmeyen köylerden 5 aktarma ile uçan grup üyeleri, İstanbul’dan getirtilen lambalar ve müzik aletleri, kuliste istenenler listesinin uzunluğu, sahneye dekor olarak kiralanan palmiyelerle Paco de Lucia’nın her hareketi ekstra maliyetliydi.

23 Nisan’da sahneye çıkan kemancı Berfin Aksu festivalin en umut veren olayıydı. Aksu’nun kemanının yanı sıra pozitif enerjisinin ve gülümsemesi çok konuşuldu. Arkadaşlarının çiçeklere boğduğu bu cici kız hep tebessümle anılacaktır.

Festivalin yeniliği Pazar Resitalleri çok başarılı oldu. Her Pazar 16.00 ve 19.00’da yapılan bu konserler, Pazar rehavetini üstümüzden attıran-gerçek müzikseverlerin- buluşma noktası oldu.

Şu anda festivalin geleceği için endişeliyiz. Önümüzeki yıl 25. Festivali yapabilecekmiyiz? Sponsorlarımız ve izleyici yanımızda mı bilemiyoruz... Önümüzdeki günler herşeyi gösterecek. Ama Uluslararası Ankara Müzik
Festivali’ne 25. Yıl gerçekten yakışır.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.