ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


"Lennon da böyle yapardı"Sayı: - 08.05.2007


Nerede nostaljik bir Nirvana yazısının ya da muhabbetinin varlığını sezsem tabanları yağlıyorum. John Lennon'dan yazının ileri bir kısmında zaten bahsedeceğiz ama başlangıç olarak kendisinin "Hayatımda hiç mezuniyet balosuna gitmedim," lafını alıntılayalım. "Adam belki de liseden mezun olmamıştır!" diyebilirsiniz. Ama bana kalırsa Lennon burada tıpkı Tanrı'nın Eski Ahit'te Lut'a salık verdiği gibi geçmişe, gitmişe dönüp bakmamak gerektiğini belirtiyor.

Tam tersine, ilgilendiğimiz bir mevzuyla alakalı önceden bilmediğimiz şeyler öğrenebilme fırsatı önümüze çıkarsa, kaçırmamalıyız bence. 2005 senesinin ürünü olmasına rağmen "Classic Albums" serisinin "Nevermind" ayağı hakkında bir şeyler karalamak, en azından bu DVD'den haberi olmayanları haberdar etmeye bile yarasa benim için kârdır.

"Classic Albums" başlığı altında; Metallica'nın "Black Album"ünden Pink Floyd'un "Dark Side of the Moon"u ya da Simply Red'in "Stars"ına kadar pek çok meşhur albümün prodüksiyon aşamasını anlatan DVD'ler mevcut. "Nevermind" versiyonu hususundaki beğenime dayanarak onların da izlemeye değer olabileceğini tahmin ediyorum.

Belgesel, grubun Aberdeen'deki yaşamı, Cobain'in şarkı sözleri ve ünlü olmaktan duyduğu sıkıntı gibi görece bilinen konulara da değiniyor. Ancak şahsen benim en çok ilgimi çeken bölümler, prodüktör Butch Vig'in kontrol masasının başında oturup, kayıt kanallarını açıp kapayarak albümün kayıt aşamasında başvurduğu yöntemleri anlattığı kısımlar.

Örneğin 'In Bloom'da sadece davul ve bas gitar kanallarını çalarak Dave Grohl ve Krist Novoselic arasındaki uyum sayesinde, o kısmı ilk seferde kaydettiklerinden ya da yine aynı şarkıda vokalleri çift kaydetmeye (Vig, sesi daha dolgun hale getirmek için vokalleri birkaç farklı tonda söyletip, bunları üst üste bindiriyordu) pek gönüllü olmayan Cobain'i "Ama John Lennon da böyle yapardı," diye kandırarak ikna edişi gibi, albümün şu anda dinlediğimiz haline gelmesi yolundaki detaylardan bahsediliyor.

Bunun dışında Grohl, Novoselic, Thurston Moore (Sonic Youth), Sub Pop ve David Geffen Company (DGC) çalışanlarının, grubun ses mühendisi ve bazı müzik yazarlarının albümle ilgili görüşlerini öğrenmek de mümkün.

Sub Pop ortaklarından birinin, "Açık konuşmak gerekirse o zamanlar ne yaptığımızın pek de farkında değildik" diyerek grubun DGC'ye geçişi hakkında itirafta bulunmasını ya da Butch Vig'in Cobain'in beş telli akustik gitarı yüzünden bazı şarkıların biraz akordsuz kaydedilmesinden bahsettiğini duymak gayet ilginç doğrusu.

DVD'de bunlar gibi ilgi cezbedebilecek başka notlar da mevcut. Serinin bahsettiğim diğer bölümleri elime geçerse onlar hakkındaki görüşlerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum.Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.