ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1939
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Hangi Bee Gees!Sayı: - 17.04.2007


Bu işlerin öyle www.artistdirect.com'dan (veyahut aynı metnin yeraldığı benzer bir siteden) çeviri yapmakla olmadığını görmüş bulunuyoruz! Bir Agora yazarının 24 Ocak Çarşamba tarihli BeeGees çevirisinden anlaşıldığı üzere, müzik eleştirmenliği veya biyografi iletme işi o kadar da kolay değilmiş.

Belki de herkes ilgilendiği sahada yazılar yazmalı. Bilmediği konularda yabancı dil bildiğini düşünerek çeviriye yaslanmamalı. Yazmak zor iş, hele ki bilgi verici nitelikte olursa. Yazıda eksik araştırmacılıktan kaynaklanan bilgi yanlışları ve sıkı takipçi olmamaktan kaynaklanan ruh eksikliği hemen göze çarpan özellikler. Benim ellili yaşlarını süren bir kişi olarak (genç olduğunu tahmin ettiğim) Levent Göktem Bey kardeşime önerim; bir konuda bilgi verecek ise tek bir kaynaktan değil de birkaç kaynağı birden tarayarak sonuçlar çıkartıp senteze gitmesi olacaktır.

Taranan kaynaklarda da görülebileceği üzere BeeGees Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band adlı albüme parça yazmamış, ancak Peter Frampton ile birlikte fimde rol almış ve soundtrack'daki birkaç şarkıyı yorumlamış -A Day in the Life, Carry That Weight, Nowhere Man, Polythene Pam, Oh!Darling- bunlardan başkaca da Peter Frampton'a vokal olarak eşlik etmişlerdir. Albümün tüm şarkılarının söz ve müzikleri John Lennon Paul MC Cartney ikilisine aittir. Ancak biri dışında, Here Comes the Sun George Harrison'a aittir. Albümün çok fazlaca ilgi görememesinin tek nedeni, Beatles imzalı aynı adla LP albüm olarak piyasaya sürülen versiyonunda albüm kapağında yer alan sakıncalı kişiler yüzünden albümün yasaklanmasıdır. Film olarak ise Henry Edwards'ın senaryosu ve Michael Schultz'un yönetmenliği bir yana oyuncu kadrosu açısından büyük ilgi görmüştür. Dr.Maxwell Edison rolundeki Steve Martin oyunculuğuyla göz doldururken Maxwell's Silver Hammer adlı şarkıyı da yorumlamış, Aerosmith, Alice Cooper, Earth,Wind & Fire, Peter Frampton, Sandy Farina gibi topluluk ve sanatçıların oyuncu ve yorumcu olarak, Jeff Porcaro ve Jeff Beck gibi en iyi oldukları bilinen enstrümanistlerin müzisyen olarak yer aldığı başka bir prodüksiyon müzikal tarihinde yer almamıştır.

Bir diğer nokta da "artistdirect" adlı sitede görülen bir hatanın aynı biçimde yazıya yansıması olmuş. 1979 yılında yayımlanan Beegees albümünün adı Spirits Have Flown değil Spirits "Having" Flown olarak müzik literatüründeki yerini almıştır.

Ruh eksikliği notuna gelecek olursak; BeeGees, en çok fanatiği olan gruplardan biridir. BeeGees dinleyenleri çok da sıkı takipçidirler. Bu açıdan pek çok fan ve müzikolog, BeeGees'i Beatles taklidi olarak değil de Beatles'ın yerini alabilecek tek topluluk olarak görür. Grubun ortaya ilk çıkışı country tarzında olmuştur. Barry Gibb öncülüğünde başlayan müzik serüveninde ilk sahneye çıktıklarında Barry 9, Robin ve Maurice Gibb 7 yaşındadır. Babaları Hugh ve anneleri Barbara, çocuklarının evde sürekli uyumlu biçimde kendiliğinden birbirlerine vokal yaparak şarkı söylediklerinden, gitar çalan Barry Alan'a kardeşlerin iştirakiyle yaptıkları doğaçlamaların mükemmelliğinden sözederler.

Avustralya baskılı ilk çalışmaları 1963 yılına tekabül eder: The Three Kisses of Love.

60'lı yılların sonlarına doğru country-rock senteziyle birlikte oluşturdukları vokal uyumu, topluluğu 70'lerde bir numaralı vokal grubu statüsüne oturtacaktır.

Barry Alan Crompton Gibb (d.01Eylül1946) ile ikizler Robin Hugh Gibb ve Maurice Ernest Gibb (d.22Aralık1949) önceleri Manchester'daki Gaumont Sinemasında film aralarında şarkılar söylerler. Yıl 1958'dir, kardeşleri Andrew Roy Gibb doğmuştur ve Barry Alan şarkı sözleri yazıp bunları bestelemeğe başlamıştır. Tam bir yıl sonra da artık üç kardeş kendi harçlıklarını şarkıcılıktan çıkaracak kadar müziğin içine girmişlerdir. Bu arada bir radio dj'i olan Bill Gates Barry Alan'ın besteleriyle ilgilendiği gibi 'Let Me Love You' adlı şarkısı başta olmak üzere birkaç bestesini radyoda yayınlamaktadır. Bu dönemde kullandıkları isim B.G.s.'dir. Bazı kaynaklar bu adın onları medyatik olarak ilk tanıtan kişi olan Bill Gates'den kaynaklandığını, bazıları Barry Gibb ve küçükler anlamında kullanıldığını, bir bölümü de Brothers Gibb tanımından oluşturulduğunu belirtirler.

1960 Yılında ilk televizyon programına çıktıklarında babaları Hugh Gibb'in menajerliğindeki grubun küçük bir dinleyici kitlesi oluşmuştur bile. Bu dönemdeki sahne performanslarında Barry Alan'ın besteleri yanısıra cover şarkıları da farklı bir vokal yorumuyla söylüyorlardır. 1963 yılında Avustralyalı plak şirketi Festival Records'la yaptıkları anlaşma grubu profesyonel yaşama geçirir. Bu dönemde oluşturdukları şarkılarda American country geleneği ile İngiliz balladlarının ilginç bir sentezi görülmektedir. Aynı yıl One Road adlı Barry Alan imzalı şarkı country şarkıcısı Jimmy Little tarafından yorumlandığında, şarkıcıyı New South Wales listesinde 2 numaraya yükseltir. Aynı şekilde Barry Alan yazdığı şarkılarla Avustralya'nın Frank Sinatra'sı olarak tanınan Tony Brady'yi de kariyerinde yükseltir.

Bunların dışında daha pek çok şarkıcı vardır onunla çalışmak isteyen ancak Barry Alan'ın tüm isteği klasik piyano parçaları bestelemek ve adsız konçerto çalışmasına devam etmektir. Tüm bunlara rağmen en çok paranın pop müzikte oluşu ve para kazanma isteği, sanat çizgisini pop müzik hattına doğru yönlendirir.

1965 Yılında Robin grupta lead vokal söylemeye başlar. Barry Alan'ın yorumladığı Ray Charles klasiği Hallelujah I Love Her So ve Robin'in yorumladığı Leonard Bernstein klasiği Somewhere de bu sezonun en ilgi çeken çalışmaları olur.

1966 Yılında Colin Petersen (davul) ve Vince Melouney (gitar)'in de gruba katılmasıyla ilk albüm Spicks And Specks nihayet gelir. BeeGees'in uzmanlarca kabul edilen başlangıç tarihi de budur. Barry Alan ve Robin lead vokalde, Maurice ise bazı enstrümanlar ve geri vokalle gruptaki yerlerini almışlardır. Sydney'in dışına çıkmışlardır artık. Bundan bir yıl sonra da 1967'de ailecek İngiltere'ye taşınırlar.

Sırada ikinci albüm çalışmaları BeeGees First vardır. Aranjörleri Bill Shepherd, albüme bolca yaylılar ve nefesliler koymuştur. Böylece albümden çıkan hit şarkı sayısı yükselmiş, Holiday, New York Mining Disaster 1941, To Love Somebody, I Can't see Nobody ile de Amerika'da tanınmaya başlamışlardır. Bu dönemde başka şarkıca ve gruplar tarafından üçlü olarak yaptıkları besteleri tercih edilir. Los Bravos (Like Nobody Else-1967) ve Johnny Young (Craise Finton Kirk Royal Academy of Arts-1967) bunlardan en bilinenleridir. Aynı tarihli Horizontal albümleri İngiltere'de onları 1 numaraya yükseltirken, Amerikada'da Top10 listelerinde dolaştırır.

Bir diğer ilginç sayılabilecek özellik BeeGees'in en fazla bir numarada kaldığı ülkenin tüm zamanlar için Almanya olduğudur. World, Massachusetts, Words haftalarca en yukarıyı parselleyen parçalar olur.

1968 Idea - I've Gotta Get a Message to You, I Started a Joke ve I.O.I.O albümün ve müzik tarihinin unutulmazlarındandır. Bu arada Mini-Mob ve Cucumber Castle adlı film projeleri de tamamlanmıştır.

Ardından Ahmet Ertegün'le yapılan Atlantic Records anlaşmasıyla topluluk literatüre tam anlamıyla geçmiştir. Bu tarihten itibaren prodüktörleri de bir müzik adamı olmayan ama son derece başarılı bir organizatör olan Robert Stigwood olacaktır.

1969 Odessa - First of May, The British Opera (Vince gruptan ayrılır)

1969 Cucumber Castle - Don't Forget to Remember, Tomorrow Tomorrow 1970 Robin gruptan ayrılır, Grup dağılır. Barry'nin Samantha Sang için yaptığı albüm Emotion büyük başarı kazanır, bu dönemde yazdığı şarkı sözleri Barry Gibb Poetry adı altında toplanarak basılır. Robin Robin's Reign ve Sing Slowly Sisters, Barry I'll Kiss Your Memory, Maurice ise The Loner adlı birer solo albüm çıkartırlar. Yılın sonunda ise tekrar bir araya gelerek BeeGees projesini bu kez yalnız üç kişi olarak yeniden gerçekleştirirler.

1970 2 Years On - Lonely Days

1971 Trafalgar - How Can You Mend A Broken Heart (Billboard no.1), Israel Maurice Gibb'in karısı Lulu için yaptığı Everybody Clap büyük başarı kazanır

1972 To Whom It May Concern - Run To Me, My World

1972 Life in a Tin Can

1973 A Kick in the Head - Bir numara çıkarmaz. Albüm Harry's Gate'in melankolisini taşır. Aile Isle of Man'a geri dönerler.

1974 Mr.Natural - Down The Road

Arif Mardin'in desteği ve ballad şarkıları düzenlemesiyle, rhythm and blues tarzındaki albüm müzik eleştirmenlerince çok beğenilir. En küçük kardeşleri Andy ise Words and Music ile büyük bir çıkış yapar.

1975 Main Course - Nights on Broadway. Soul vuruşlu ve zenci vokalli bir albüm yapmayı planlayan Arif Mardin, disco tarzı üzerine çalışmalar yapar. Grup Miami Beach'e taşınır ve Mardin'le çalışmalara başlarlar. Alışılmış country ve ballad stillerinin üzerine rhythm and blues kalıpları konarak müzikleri zenginleştirirlir. BeeGees'in üçüncü doğuşu gerçekleşmiştir. Albümün tüm parçaları listelerde uzun zaman en tepelerde dolaşır.

1976 Children of the World - yüksek falsetto ses rengi ile yoğrulan Barry Alan vokalleri ile en çok bilinen albümlerden biri olup, pek çok ödülü de beraberinde getirir.

Bu tarihten sonraki 15 yıl botunca solo albümleri dışındaki ortak çalışmaları sırasıyla; Here at Last, Saturday Night Fever, Sgt.Pepper's Lonely Hearts Club Band, Spirits (Having Flown), Living Eyes, Stayin' Alive, E.S.P., One, High Civilisation, Size Isn't Everything, Still Waters, One Night Only olmuştur.

Bu albümlerin de son derece ilginç her biri birer öykü kitabı olabilecek hikayeleri vardır. Hepsinden de bir çok listebaşı şarkı ortaya çıkardıkları gibi, başka şarkıcı ve gruplar için yaptıkları besteler de her zaman listelerin üst sıralarında yer almıştır:

Grease filminin orijinal film şarkısı ile, Barbra Straisand -Woman in Love albümüyle-, Leo Sayer -Heart ile- Olivia Newton John -Carried Away ile- Dionne Warwick -Heartbreaker ile- Kenny Rogers -Eyes That see In The Dark ile- Dolly Parton -Islands in the Stream ile Diana Ross -Eaten Alive ile- Celine Dion -Immortality ile- Tina Turner -I Will Be There ile- Ronan Keating -Lovers and Friends ile- kariyerlerinde unutulmaz dönüm noktaları yakalamışlardır.

BeeGees şu sıralarda yeni bir albüm daha tamamladı. Müzik araştırmacıları bu albümün BeeGees'in dördüncü doğumu olabileceğini müjdelemekteler: This is Where I Came in. Nisan ayında müzik marketlerdeki yerini alacak olan albümün ilk singlı Radio Hamburg'da Ocak ayında yayınlandığında inanılmaz bir reyting almış.

Müzikseverlerin büyük bir merakla bekledikleri albüm için şimdiden büyük bir satış rakamı da beklenmekteymiş. Ümit ederim yeni albüm yayınlandıktan sonra BeeGees fanatikleri için doğru ve araştırılmış bilgiler sunulur ki, yeni nesil gerçek müziğin ne olduğunu dinlerken aynı zamanda da "doğru olarak öğrenebilsin" diye.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.