ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


The Beatles - Ringo Starr (4. Bölüm)Sayı: - 09.04.2007


Ringo Starr: 1940 yılının 7 Temmuz'unda Elsie ve Richard Starkey çiftinin ilk ve tek çocuğu doğdu, dünyaya yeni gelen bu bebek babasıyla aynı ismi paylaşacaktı: Richard Starkey. Baba Richard Starkey bir liman işçisiydi, anne Elsie Starkey ise bir fırında çalışıyordu. Küçük Richard üç yaşına geldiğinde anne ve babası boşandı, kendisi annesinin yanında kalmaya başladı.

Richard Starkey'in çocukluğu Liverpool'un en kötü mahallelerinden birinde geçti. 6 yaşında ilkokula başlayan küçük Richard henüz okumayı bile sökememişti ki, apandisi patladı. Üstüste iki ameliyat geçiren Richard, 10 hafta boyunca komada kaldı. Komadan çıktıktan sonra da tam bir yılını hastanede geçirmek zorunda kaldı. Hastanede bu kadar uzun süre kalmasına neden olan olaylardan biri de komadan çıktıktan sonra yataktan düşerek bacağını kırmasıydı. Hastaneden çıktığında yedi yaşındaydı. Okuluna geri dönen Richard yaşıtlarından çok gerideydi. Marie Maguire isimli arkadaşının da yardımıyla okuma ve yazmayı öğrendi. İlkokul eğitiminin ardından 11 yaşına geldiğinde liseye başladı; fakat liseden mezun olamayacaktı.

Bu sıralarda Richard'ın annesi Elsie, Harry Graves isimli biriyle tanıştı; Elsie ve Harry 1953 yılında evlendiler. Richard "yeni" babasını sevmişti. Aynı yıl içerisinde küçük Richard yeniden hastalandı. Soğuk almış ve akciğer zarı iltihaplanmıştı. 13 yaşından 15 yaşına kadar hastanede kalan Richard, iyileştikten sonra okula geri dönmedi.

Sürekli hastalıklarla boğuşmak durumunda kalmasına rağmen, Richard son derece neşeli ve mutlu bir çocuktu. Hastaneden çıktıktan sonra demiryollarında ulak olarak çalışmaya başlayan Richard, 6 hafta sonra işinden ayrıldı. İşten ayrılış sebebi ise ilginçti: Demiryolcu üniforması giymek isteyen Richard'a yalnızca bir demiryolcu kepi vermişlerdi. Bir süre Liverpool - Galler arasında yolcu taşıyan bir gemide barmenlik yaptıktan sonra, bir mühendislik şirketinde doğramacı çırağı olarak işe başladı. Aynı işyerinde çalışan çıraklardan biri olan Eddie Miles ile yakın arkadaş olmuştu ve bu sırada babası Harry Graves, Richard'a bir "davul seti" hediye etti. Tam bu dönemde tüm Britanya'yı etkisi altına alan skiffle çılgınlığına Richard, Eddie ve birkaç arkadaşı da kayıtsız kalamadı. Eddie Clayton Skiffle Group isimli amatör bir grup kurup müzik yapmaya başladılar.

***

Richard Starkey yüzük takmayı çok seviyordu, neredeyse her parmağında bir yüzük vardı; bu sebeple arkadaşları onu "Rings" (yüzükler) diye çağırıyorlardı. Bir süre sonra vahşi batıya duyduğu ilgiyle, yüzük sevgisi birleşmiş ve adı "Ringo" olmuştu. Daha sonra Starkey olan soyadını kullanmayı bırakacak ve sahnede Ringo Starr olarak tanınacaktı.

***

Ringo, 1959 yılında Alan Caldwell'in öncülüğünü yaptığı The Raving Texans isimli gruba katıldı. Kısa bir süre sonra Alan Caldwell sahnede Rory Storm ismini kullanmaya başlayacak, grubunun adını da Rory Storm & The Hurricanes'e çevirecekti. 1960 yılında Rory Storm & The Hurricanes grubu da The Beatles gibi Hamburg'a gitmiş ve orada "Kaiserkeller" isimli gece kulübünde çalmaya başlamıştı. Aynı dönemde The Beatles da bu gece kulübünde çalışmaktaydı; ancak Rory Storm & The Hurricanes'in Hamburg macerası The Beatles'ınki kadar uzun sürmedi ve bir süre sonra Liverpool'a döndüler.

1961 yılına gelindiğinde Rory Storm & The Hurricanes, The Beatles'tan çok daha fazla ses getirmiş ve Liverpool'un en tanınan grubu haline gelmişti. Ringo Starr da Liverpool'daki en iyi davulcuydu artık. Hatta Rory Storm & The Hurricanes performanslarında "Starr Time" diye bir bölüm yer almakta; bu bölümde Ringo Starr bir yandan davulculuğunu konuşturmakta, diğer yandan da çeşitli şarkılar söylemekteydi.

***

1962 yılının Ağustos ayı gelip çatmıştı. Brian Esptein 16 Ağustos günü Pete Best'in artık The Beatles'ın davulcusu olmadığını duyurdu. Bu sırada Ringo Starr'a iki gruptan teklif gelmişti. Bu tekliflerden biri King Size Taylor & The Dominos isimli gruba, diğeri ise The Beatles'a aitti. King Size Taylor & The Dominos, Ringo'ya haftada 20 pound; The Beatles ise 25 pound teklif etmişti. Ringo Starr, The Beatles'ın teklifini kabul etti. 18 Ağustos günü The Beatles'ın kadrosu bundan sonra değişmemek üzere son halini almıştı: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr.

***

Pete Best'in gruptan "atılması" ilk başta grup üyelerinin tepkisini çekti. Özellikle Paul McCartney, Ringo Starr'a başlarda çok soğuk davranıyordu. Ayrıca Beatles'ın Ringo Starr'la çıktığı ilk canlı performansta, Cavern Club'a Beatles'ı izlemeye gelenler Pete Best'i göremeyince "We want Pete!" (Pete'i istiyoruz!) diye bağırmaya ve Ringo Starr'ı protesto etmeye başladılar. Ancak gerek grup elemanları, gerekse The Beatles hayranları Ringo'yu tanıdıkça durum değişti ve Ringo Starr, The Beatles'ın vazgeçilmezlerinden biri haline geldi.

***

Bu arada John Lennon'ın okul yıllarından bu yana birlikte olduğu Cynthia Powell hamile kalmıştı; 23 Ağustos 1962 günü John Lennon ve Cynthia Powell çifti evlendi.

***

1962 yılının 4 Eylül'ünde The Beatles ikinci kez Abbey Road stüdyolarındaydı ve ilk yayımlayacakları 45'lik olan Love Me Do o gün içerisinde kaydedildi. 45'lik, arka yüzündeki P.S. I Love You ile birlikte 5 Ekim 1962'de piyasaya sürüldü ve İngiltere listelerinde 17 numaraya kadar yükselmeyi başardı.

Grup 26 Kasım 1962'de bu sefer Please Please Me isimli şarkıyı kaydetmek üzere yeniden stüdyodaydı. Bu şarkı John Lennon tarafından, Roy Orbison'ın Only The Lonely isimli şarkısından esinlenilerek bestelenmişti ve oldukça yavaş bir tempoya sahipti. The Beatles'ın prodüktörü George Martin şarkının daha yüksek bir tempoda çalınmasını istedi, kayıtlar tamamlandığında şöyle diyordu: "Baylar, ilk liste başı şarkınızı yaptınız."

George Martin'in bu tahmininin doğru çıkıp çıkmayacağı, bir sonraki yazıda...
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.