ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


The Beatles - Paul McCartney (2. Bölüm)Sayı: - 05.04.2007


Paul McCartney

İrlanda kökenli iki Liverpoollu, James McCartney ve Mary Mohin 1941 yılında evlendiler. James McCartney 1920'lerde, 20'li yaşlarını sürerken Jim Mac's Jazz Band isimli bir grubun lideriydi. Grup "Şiba Kraliçesi (The Queen of Sheba)" isimli sessiz Hollywood filmi için iki şarkı dahi yapmıştı; ancak müzik karın doyurmuyordu. James McCartney, bir yandan da Liverpoollu bir pamuk şirketinde pamuk satıyordu. Mary McCartney ise Paul McCartney'i doğuracağı hastanenin başhemşiresiydi.

1941 yılında evlenen James ve Mary çiftinin 18 Haziran 1942'de ilk çocukları doğdu: James Paul McCartney. 1944 yılında Paul'un Michael adında bir erkek kardeşi oldu. Hatta Paul ve Mike McCartney kardeşler 1974 yılında bir albüm projesinde birlikte yer aldılar.

***

Paul McCartney, John Lennon'ın aksine çok başarılı bir öğrenciydi. 1953 yılında önemli bir sınavı vererek Liverpool Institute isimli Liverpool'un en popüler liselerinden birine girdi. Burada kendisinden bir sınıf altta olan George Harrison'la tanışacaktı. Klasik deyimi kullanacak olursak "kader ağlarını örüyordu".

Paul McCartney dönemin meşhur skiffle şarkıcısı Lonnie Donegan'ın Liverpool'da verdiği bir konseri izledikten sonra gitara merak sardı. Babası, Paul'a bir gitar aldı; onun ilk ve tek hocası oldu. Ancak Paul solaktı ve bu yüzden gitar çalmakta oldukça zorlanıyordu. Bunun da bir çaresi bulundu ve Paul'un gitarının tellerinin yerleri tam tersi olacak şekilde değiştirildi. Bundan böyle Paul McCartney solak olduğu halde gitarını rahatlıkla çalabilecekti.

1956 yılında Paul McCartney'in annesi Mary McCartney meme kanserinden öldü. Bu olay Paul ve babası için adeta bir yıkım oldu; ancak hayat devam ediyordu. Paul McCartney annesinin ölümünden bir kaç hafta sonra ilk bestesini yaptı: "I Lost My Little Girl". Bu şarkıyı annesi için bestelemişti.

1957'de Paul ve arkadaşı Ian James, Amerikalı grup The Everly Brothers'ın nispeten karmaşık vokal armonilerini uygulamaya çalışıyorlar, bir de bağıra bağıra Little Richard şarkıları söylüyorlardı. Paul McCartney'in etkilendiği bu müzisyenlerin yankılarına ilerleyen yıllarda Beatles kayıtlarında rastlanacaktı. Hatta Paul McCartney 1984 yılında Everly Brothers için "On The Wings Of A Nightingale" isimli bir şarkı yapacak, şarkının kaydı sırasında da Everly Brothers'a gitarıyla eşlik edecekti.

***

6 Temmuz 1957 günü gelip çatmıştı. Paul McCartney Woolton'da St. Peter's kilisesindeki eğlenceye izleyici olarak katılmış, The Quarrymen'in konserini de izlemişti. Konserden sonra John ve Paul'un ortak arkadaşları olan Ivan Vaughan ikisini tanıştırdı.

The Quarrymen üyelerinden hiçbiri gitar akord etmeyi bilmiyordu. Oysa Paul, babasından bunu öğrenmişti. Ayrıca birçok rock and roll şarkısının sözlerini de ezbere biliyordu. Paul'un bu özellikleri John'un çok ilgisini çekmişti. Kısa bir süre sonra Paul McCartney de The Quarrymen üyelerinden biriydi artık. John Lennon ve Paul McCartney'in on iki yıl sürecek olan birliktelikleri başlamıştı. Müziğin çehresini değiştirecekleri kimin aklına gelirdi ki?

***

Paul McCartney, The Quarrymen'le sahneye çıktığı ilk gün "Guitar Boogie Shuffle" isimli bir Les Paul şarkısının solosunu çalmaya çalıştı. Ter içinde kalmış ve soloyu çalmayı başaramamıştı. O günden sonra bir daha gitar solosu çalmamaya karar verdi. Aynı gün, konserden sonra Paul McCartney, John Lennon'a kendi bestelediği birkaç şarkıyı çaldı. John Lennon çok etkilenmişti, bundan böyle o da kendi şarkılarını besteleyecekti. Böylelikle 20. yüzyılın en önemli imzalarından biri olan Lennon/McCartney'in temelleri atılmış oldu.

***

John Lennon ve Paul McCartney kişilik olarak zıt karakterler sergilemelerine karşın çok iyi arkadaş olmuşlardı. Adeta bu zıtlıklarıyla birbirlerini tamamlıyor, dengeliyorlardı. John Lennon; asi, sözünü sakınmayan, düşündüğünü aklına geldiği gibi söyleyiveren bir insandı. Paul McCartney ise; ağırbaşlı, uslu ve bir nebze de politik, pek çok insanla iyi anlaşmaya çalışan biriydi.

***

The Quarrymen yoluna devam ediyordu. Grubun 1958 başlarındaki kadrosu; John Lennon (gitar/vokaller), Paul McCartney (gitar/vokaller), Eric Griffiths (gitar), Len Gerry (bas) ve Colin Hanton'dan (davul) oluşmaktaydı. Ayrıca bu dönemde George Harrison isimli bir "çocuk" Paul McCartney'in peşinde The Quarrymen'le birlikte "takılmaya" başlamıştı.

Devamı bir sonraki yazıda...Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.