ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1909
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


The Beatles - John Lennon (1. Bölüm) Sayı: - 04.04.2007


"Modern müzik tarihini en çok etkileyen grup hangisidir?" sorusuna verilebilecek tek bir yanıt vardır: The Beatles. Bugün dinlediğimiz pek çok popüler müzik türünün temellerini atmalarının yanında, bu türlerin en güzel örneklerini de veren dört genç insan...

Haydi başlayalım! Önce tek tek dört "beatle"ın Beatles serüvenine kadarki öyküleri; hemen ardından da "beatlemania" ve sonrası...

John Lennon

9 Ekim 1940, sabahın 7'si. İngiltere'nin Liverpool kenti Alman Hava Kuvvetleri tarafından amansızca bombalanmakta. Bu bombardıman sırasında Liverpool'da bir hastanede Julia Lennon adındaki bir kadın, dünyaya bir çocuk getiriyor. Çocuğun adı John Winston Lennon olarak kayıtlara geçiyor.

***

John Lennon'ın babası Alfred Lennon bir denizciydi. John Lennon'ın doğumundan bir süre sonra yeniden uzun bir yolculuğa çıktı ve 1946 yılına kadar ortalarda görünmedi. Julia Lennon kendini yeni doğmuş bir çocuğa bakmak için hazır hissetmediği ve kendisinin düzenli bir geliri de olmadığı için küçük John'un bakımını teyzesi Mimi ve eniştesi George Smith üstlendi. 1946 yılında Alfred Lennon geri döndü ve John'la birlikte Yeni Zelanda'ya göç planları yaptı. 6 yaşındaki John Lennon ve annesi Julia bunu reddetti; eniştesi George Smith 1954'teki ölümüne dek John Lennon'a babalık yaptı. John Lennon'ın annesi Julia da 1958'de bir trafik kazasında hayatını kaybetti; John Lennon bu tarihten sonra Mimi teyzesiyle baş başa kaldı.

John Lennon küçük yaşlardan itibaren sanata büyük ilgi duyuyordu. Daha o yıllarda şiirler, öyküler yazıyor, karikatürler çiziyordu. (Meraklısına Not: 1965 yılında, John Lennon'ın lise döneminde yazdığı öyküler ve bu öykülere ilişkin karikatürlerden oluşan bir kitap yayımlandı: In His Own Write. Bu kitabın Cem Akaş tarafından "Kendi Yazdıkları" adıyla yapılan çevirisi, 1990'lı yılların başında "ALTIKIRKBEŞ", birkaç yıl sonra da "yumuşak g yayınları" tarafından Türkiye'de yayımlandı. Bu çeviriyi kitapçılardan olmasa da sahaflardan bulmak mümkündür sanıyorum.) On iki yaşında Quarry Bank Lisesi'ne giren John Lennon'ın bu dönemde en yakın arkadaşı Pete Shotton'dı.

***

1950'lerin ortalarından itibaren Elvis Presley öncülüğünde yükselen "rock and roll" dalgası, tüm dünyayı etkisi altına almaya başlamıştı; ancak İngiltere'nin o dönemki tek radyo kuruluşu BBC, yayınlarında rock and roll'a yer vermemeye kararlıydı. Yine de Liverpool bu konuda şanslıydı; çünkü önemli bir liman kenti olan Liverpool'a ABD'den gelen gemiler, çalışanları aracılığıyla bol miktarda rock and roll plağı taşımaktaydı. Bir pikaba sahip olmayan İngiliz gençleri ise Lüksemburg radyosunu dinleyerek yeni rock and roll şarkılarını takip edebiliyordu.

John Lennon ve arkadaşları rock and roll'un cazibesine kapılmışlardı ve o dönemde İngiltere'de değişik bir müzik akımı ortaya çıkmaktaydı: Skiffle. Bu müzik adeta "yoksulların müziği" idi; çünkü yapmak için bir gitar ve bir miktar mutfak eşyası yeterliydi.

Bu dönemde John Lennon Mimi teyzesinden ona gitar almasını istedi; ancak Mimi teyzeye göre bu bir çılgınlıktı. Daha sonra annesinin banjo çaldığını hatırlayan John, bu isteğini annesine yineledi ve Julia Lennon oğluna bir gitar aldı. Hatta belli başlı birkaç akoru da basmayı öğretti. Sonrasında John adeta bu gitarın içinde "kayboldu". Lennon, artık bütün zamanını gitar çalarak geçirmekteydi. Mimi teyze bu durum karşısında John'a, "Gitar çalmak iyi de, hayatını bununla kazanamazsın ki." diyordu; fakat John yılmadı.

1956 yılında John Lennon ve Pete Shotton bir ikili kurdular. Kısa bir süre sonra da bu ikili, okul arkadaşlarının da katılımıyla bir gruba dönüştü: The Quarrymen. Grup ilk kez 9 Haziran 1957'de Liverpool Starmaker salonunda sahneye çıktı. Bu karma konserde, The Quarrymen, dönemin popüler skiffle ve rock and roll şarkılarını yorumladı.

***

1950'lerin ortalarında hem ABD hem de Avrupa'da yeni bir kuşak, yeni bir insan tipi ortaya çıkmıştı. Dünya, II. Dünya savaşının yaralarını sarmaya çalışırken ortaya çıkan bu kuşakla birlikte yeni bir sözcük de dolaşıma girmişti artık: Teenager.

"Teenager"lık çocuklukla yetişkinlik arası bir geçiş dönemi olarak bu sıralarda ortaya çıktı. Daha önceleri, ya çocuk olmak durumundaydınız ya da yetişkin. Çocukluktan çıktığınız anda hayata atılmak bir zorunluluktu, çünkü şartlar bunu gerektiriyordu. Fakat 1950'lerde bir şeyler değişmeye başlamıştı. "Teenager"lar henüz çalışmıyorlardı. Bir kısmı okula gidiyor, bir kısmı gitmiyordu. Ortak özellikleri ise eğlenmek istemeleriydi. İşte eğlenmek isteyen bu "yeniyetme"ler sık sık açıkhava eğlencelerinde, konserlerde bir araya gelmekteydi.

6 Temmuz 1957'de, Liverpool'un Woolton bölgesindeki St. Peter's kilisesinin bahçesinde yine böyle bir açıkhava eğlencesi düzenleniyordu. Burada The Quarrymen de bir konser verdi. Bu konseri izleyen "teenager"lardan biri de 15 yaşındaki Paul McCartney'di...

Devamı bir sonraki yazıda...
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.