ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1909
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İspanya ‘ Yesari Asım’lı tiyatro oyunu’ Ya da Vay benim köse sakalım!Sayı: - 03.01.2006


1993 yılı sonbaharında Sema gösterisi yapmak ve Sufi bir toplantıya katılmak üzere 15 kişilik bir grupla İspanya’nın Avila kentine gidilmişti.
Kaldığımız misafirhanenin oturma salonunda çekingen tavırla yanıma gelen genç adam İspanyolca bilip bilmediğimi sordu. Olumsuz cevap alınca da bu kez Fransızca bilgimi araştırdı. Bu kez de aynı cevabı alınca İngilizce bilen bir arkadaşını alıp yanıma geldi. İspanyol’ca yazılmış bir broşürü bana uzattı. Benim bir an tereddüt ettiğimi görünce de birinci sayfayı açtı ve ben bu kez şaşkınlıkla broşürün içindeki Türkçe satırları okudum:
Sahilde o hoş buseler (Yesari Asım Arsoy-Turguia) ve daha ne olduğunu anlamadan da alt satırdaki:

Kederden mi neden bilmem (Turguia) yazısı hemen gözüme çarptı.

Şimdi bunun ne olduğunu anlamak için çırpınmak sırası bana gelmişti. İyi ki genç İspanyol benim içimde bulunacağım durumu tahmin etmiş ve İngilizce bilen arkadaşını bana yardıma getirmişti. Onun anlatımı şöyle idi:

Âragon İspanyada Madrid ile Barcelona şehirleri arasında kalan bölgeye verilen isimdir.

İşte bu bölgede yaşayan Aragonlar Bizans’a yardım yani Türklere karşı savaşmak üzere  (Benim Türk olduğumu bilmesine karşılık açıkça belirtiyor) İstanbul’a gelmişler. Asırlar öncesinin bu seyahatleri - İsterseniz Haçlı seferi deyin- bir tiyatro oyununa konu olmuş. Devletin de himayesi altında Los Titiretoros isimli bu grup çeşitli festivallerde bu oyunu oynuyorlarmış. Oyunda kâğıttan kuklalar kullanılıyor ve de bunları oynatan kişiler de görülüyormuş. Oyun sırasında da yukarda adı geçen iki adet Türk şarkısı da okunuyormuş.

Genç İspanyol’un anlattığı bu idi. Kendimi kültür birikimi içinde, musikinin kudreti karşısında un-ufak olmuş hissettim. Vaktiyle boğaz boğaza geldiğimiz kişilerle şimdi sanat sohbeti yapıyor ve de içinde bizim eserlerin bulunduğu bir olaya Türkiye’den 3- 4 bin kilometre uzakta şahit oluyorduk.

Kendilerine isterlerse bu eserleri çalabileceğimi, arkadaşlardan bazılarına da okutabileceğimi söyledim. Hemen koşup çantalarındaki teybi alıp geldiler. Ben de üst kattan kanunu aldım. Bizim gençlerden Mete Edman’a, Yesari Asım beyin şarkısını, bir başka solist arkadaşa da Nasibin Mehmet beyin şarkısını okuttum. Sevinçle kaydettiler,  adresimi aldılar.  Bana oyunun videobandını yollayacaklarını söylediler. (Maalesef bu gerçekleşmedi–2005 yılı notu)
Benim bazı sohbetlerde kullana geldiğim atalarımızın bir sözünü izninizle tekrarlayayım.

Vay benim köse sakalım. 

 

 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.