ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1936
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Fazıl Say'dan “Fenerbahçe Senfonisi”Sayı: - 16.03.2007


Söz konusu senfoninin hazırlıklarından haberim vardı. Yazılarımda yararlanacağım haberlerle ilgili istihbarat anlamında bilgisine başvurduğum bir sevgili dostum bir müddet önce böyle bir hazırlığın varlığından söz etmişti bana.

Fenerbahçe Senfonisi’nden…

Ve Sevgili Fazıl Say’ın alın teriyle yoğrulmuş Fenerbahçe Senfonisi nihayet görücüye çıktı ve bütün haber ajanslarında birinci haber olarak yerini aldı neredeyse.

Fenerbahçe'nin 100. yıl etkinlikleri nedeniyle ünlü piyanist Fazıl Say tarafından bestelenen 'Fenerbahçe Senfonisi'nin prömiyeri gerçekleştirildi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen ilk sunumda, sanatçı Say'a eserinde, Şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki 190 kişilik Bilkent Senfoni Orkestrası ve Kültür Bakanlığı Devlet Çok Sesli Korosu eşlik etti.

Senfonide soprano Tuğba Mankal, mezzo soprano Bilge Yılmaz, tenor Arda Doğan ve bariton Serhat Konukman da solist olarak yer aldı.

100. yıl kutlamalarının en önemli etkinliklerinden olan Fenerbahçe sempatizanı Say'ın senfonisi, ''Fenerbahçe'', ''Akılla Konuşmam Oldu'', ''Anılar'' ve ''Coşku'' olmak üzere dört bölümden oluştu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geceye telgrafla mesaj gönderdiler.

Sunucu Halit Kıvanç, sunumdan önce Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Erdoğan'ın mesajlarını okudu.

İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da katıldığı geceye, Fenerbahçe camiası geniş bir katılım gösterdi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri olmak üzere, Futbol Takımı Teknik Direktörü Zico ve futbol takımı oyuncularının yanı sıra, kulüpteki diğer branşların teknik heyet ve sporcuları, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, kulüp eski başkanları Ali Şen, Güven Sazak, Tahsin Kaya, bazı eski yöneticiler, Galatasaraylı eski yönetici Ergun Gürsoy ve Galatasaray Kulübü eski başkanlarından Selahattin Beyazıt geceye katılanlar arasında yer aldı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Yıldırım, Fazıl Say'ın sunumu öncesi yaptığı konuşmada, Fenerbahçe Kulübü'nün 100 yıllık tarihi boyunca hep ilklere imza attığını, gelişiminin Cumhuriyet'in gelişimiyle paralellik gösterdiğini belirterek, her türlü sportif mücadelede Türk bayrağını göndere çektirmek için ter akıttığını ifade etti.

Fenerbahçe'nin, Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri olduğunu, sadece sportif müsabakalarda değil, sanatsal etkinliklerle de coşkusunu toplumsal sorumluluk noktasına ulaştırmayı hedeflediğini kaydeden Yıldırım, ''Ülkemizin bu alanda yetiştirdiği büyük yeteneklerden birisi olan Fazıl Say'a hazırlatılan bu eser, Türkiye'nin sanat kültürüne de katkıda bulunacaktır'' dedi.

Fazıl Say'ın eserini sunumu öncesi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Salonu'nda kokteyl yapıldı.

Davetlilerin katıldığı kokteyle basın mensupları alınmazken, organizasyonu takip için görevli basın mensuplarına, eser seslendirilirken kısa süre görüntü alma izni verildi.

Öte yandan, sanatçı Say, senfoniyi müzikseverlerle buluşturmak üzere Türkiye turnesine çıkacak.
Turne kapsamında haziran ayında Ankara'da, ağustos ayında ise Bodrum'da sahne alacak Fazıl Say'ın, FIFA'nın merkezi İsviçre'nin Zürih kentinde de eserini sunacağı bildirildi.

Haber ajanslarından posta kutumuza düşen haberden sonra kısaca bu konu ile ilgili görüşümüzü açıklayayım kısaca.

Bir spor kulübünün 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde ya da adı ne olursa olsun böyle bir şeyi gerçekleştirmesi tabii ki güzel ve güzel olmasından öte çok anlamlı. Hele Fazıl Say gibi değerli bir yeteneğe ve müzisyene bu işin sipariş edilmesi tabii ki çok daha anlamlı.

Ancak bunun içinin dolu olması gerekiyor.

Bir tarafta sanatsal niteliği çok yüksek bir iş gerçekleştirip uluslar arası bir kongre sarayında görücüye çıkarken, eski yöneticiniz ile televizyonda (ki bu eski yönetici kulüp başkanı tarafından kişilik haklarına saldırıldığını iddia edip cevap hakkını kullanmak için söz almış canlı yayında) milyonlarca izleyicinin gözü önünde seviyesi çok düşük bir tartışma gerçekleştiriyorsunuz.

İşte bu bir çelişkidir.

Ve bunun olmaması gerekir.

İçinin dolu olması gerekir derken bunu vurgulamak istiyoruz…

Çünkü müzik aynı zamanda kişinin, cemiyetlerin, toplumların yaşama biçimini de ortaya koyar….

Esenlikler dileğiyle herkese iyi tatiller…Müfit Semih Baylan
Editör
 

Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.