ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1936
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Başkentin Müzikal Baharı”Sayı: - 28.02.2007


Melih Gökçek, belediye şirketleri, yandaşları ve rant peşinde koşan siyasetçileri ile Ankara’yı mahvetmeye hatta yok etmeye çalışırken, Atatürk’ün Başketi Ankara sanat etkinlikleri ile adeta bu yıkıma meydan okuyor.

Tunalı Hilmi Cad. No:114/43 Kavaklıdere adresinde faaliyet gösteren Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından yıllardır “Ankara Baharı Müzikle Daha Güzel” sloganıyla düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin 24.sü 4-30 Nisan 2007 tarihleri arasında bir kez daha başkente müzikal bir baharı müjdeliyor.

Ankara, 29 konser ve gösteride Türkiye, İspanya, Fransa, ABD, Avusturya, İsveç, Lüksemburg, Rusya, Almanya, İsrail, İngiltere, İtalya, KKTC ve Uruguay’dan sanatçılara ev sahipliği yapacak.

24.Uluslararası Ankara Müzik Festivali'nin standartları doğrultusunda açılış ve kapanış konserleri her zaman olduğu gibi büyük orkestralar tarafından yapılacak. Ankara'nın müzikal kapasitesini yansıtmayı hedefleyen Festivalin açılışını Ankara’nın genç orkestrası Hacettepe Senfoni Orkestrası şef Erol Erdinç yönetiminde bariton Mesut İktu ve 19 yaşındaki Rus kemancı Sergei Dogadin solistliğinde yapacak.  Kapanışı ise şef Gürer Aykal şefliğinde  Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası gerçekleştirecek.

Festivalin 24.sünde ortaya konan bir yenilik “Pazar Resitalleri”: her Pazar iki ayrı resitalde hem tanınmış yorumcuları hem de uluslararası alanda ülkemizi başarıyla temsil eden genç sanatçıları dinleme fırsatını yaratıyor. Saat 16.00 ve 19.00’da gerçekleşecek konserlerle pazar günleri müzikle dolu dolu yaşanacak. 

Liszt uzmanlığı ile tanınan piyanist Zeynep Üçbasaran, 25. sanat yılını kutlayan piyanist Mehmet Okonşar,  flüt piyano ikilisi Bülent Evcil ve Lior Kretzer, gitar bandoneon ikilisi Cem Duruöz ve Raul Jeaurena, Kıbrıslı piyanist Arman Ratip, viyola akordeon ikilisi Esra Pehlivanlı ve Marko Kassl, geçmiş Festivallerde de yeralan yorumcular İtalyan keman ustası Uto Ughi ve  başarılı piyanistlerimiz Duo Dördüncü Pazar resitallerinin sanatçıları.

Vokal müzik alanında, İngiltere’nin tanınmış radyo korosu The Voice of BBC Singers  ve  Amerikalı gospel topluluğu Sweet Honey in the Rock yer alıyor. Ender rastlanan bir sese sahip ünlü  kontralto Nathalie Stutzmann da festivalin kıymetli sanatçılarından.

Dansseverleri memnun edecek etkinliklerse klasik balede Amerika’dan Minnesota Balesi ve 10 yıl önce festivalde hayranlıkla izlediğimiz şaşırtıcı malzemeler ve etkileyici ışık gösterileriyle farklılık yaratan İsrail'in ünlü modern dans topluluğu Kibbutz . Türkiye’nin ilk Engelliler ve Engelsizler Dans Topluluğu olan ve hayranlıkla izlenen Devinimler-Yaşama Sevinci de bir kez daha Festivalde. 

Flamenko’nun dev yıldızı Paco de Lucia ve Grubu, Abba efsanesini sürdüren Abba Gold, başkalaştırılmış barok müziği ve Vivaldi uzmanlığı ile ünlü Red Priest, Festival’in keyif konserleri dizisini oluşturuyor. Müzikaliteleri ve enerjileri ile ayakta alkışlanan Moskova Balalayka Dörtlüsü ve Kızılordu Solistleri ise etnik enstrumanlarla klasik müziğin buluşması.

Ankaralı cazseverler Jean–Luc Ponty’nin grubuyla oluşturduğu özgün tını ve Karrin Allyson’un melodileri ile entellektüel cazın tadına varabilecekler.

Türkçeye de çevrilmiş şarkıları ile tanınan Fransız sanatçı Georges Moustaki ve Grubu parçalarının orijinalleri ile nostalji konserlerinin bu seneki konuğu oluyor.

Festivalin 23 Nisan konserinde ise ünlü sanatçılar koltuklarını günün anlam ve önemine uygun olarak ilköğretim çağındaki müzisyenlere bırakıyor. 1998 doğumlu  kemancı Berfin Aksu ve  Almanya’nın genç yaylılar orkestrası Junges Streichorcehster müzikaliteleri ile büyüklerini aratmayacaklar.

Avrupa Festivaller Birliği üyesi Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Avrupa orkestralarının  solist sanatçılarından oluşan  Solistes Europeens, Ertuğ Korkmaz yönetiminde üyelerinin solist sanatçı olarak da çalışmalar yaptığı Orkestra Akademik Başkent ve tanınmış rus sanatçı Alexander Rudin yönetiminde Viva Musica Oda Orkestrası ile izleyicilere yüksek düzeyli seçenekler sunuyor…

2007 yılının iki büyük besteci Ahmed Adnan Saygun ve Dimitri Şostakoviç’in 100. yaşları olması nedeniyle, başkentli müzikseverler bu festivalde iki bestecinin pek çok eserini farklı ekollerde yetişmiş sanatçıların yorumlarından dinleyebilecekler.

Ankaralılara müzikal bir baharı müjdeleyen 24. Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin biletleri Mart’ın ikinci yarısında  biletix’te satışa sunulacaktır.

Ankara’nın Müzikal Baharını coşkuyla ve sevinçle yaşamak paylaşmak dileğiyle cuma günü görüşene değin hoşça kalın sevgili okurlar...Müfit Semih Baylan
Editör
www.ankarafestival.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.