ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1936
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Yığınla Birikmiş PlaklarSayı: - 21.02.2007


”Plâk” lafını unutalı çok oldu sevgili okurlar. Ülkemizde plak basılmayalı da epey bir zaman oldu. Sanırım ben en son plağımı alışımın üzerinden yaklaşık 23 yıl geçti.

Geçen gün bir sevgili dost, sanırım bizim Günseli, “plâk deme Müfitcim yaşımız ortaya çıkıyor” demez mi?

Evet, bizim taş plaklar, 33’ lükler, 45’likler. Bunlar üzerine yapılan bilimsel sohbetler. Efendim 33’lük olan ve adına Long Play denilen plakların çapı 30 cm.dir, 45’lik denilen 45 devirli plâkların çapı ise 17 cm.dir muhabbetleri artık çok gerilerde kaldı.

Bugün metal olanları var bunların yani CD dediğimiz açılımı Compact Disc olan metal olanları. Sii Dii. Dediğimiz, peki ne demek CD, Compact Disc yani yoğun plâk. İşte oradaki D plâk demektir. İşte ben bu yüzden ve ısrarla “Plâk” diyor “plâk” yazıyorum.

Bu arada leyleği havada gördüğümden olacak İstanbul, Ankara, Giresun, Ordu, Samsun derken ve bu turu tekrar başa sarıp tekrarlarken dolaşıp durdum görev nedeniyle. Özellikle İstanbul ve Ankara’da ziyaret ettiğim plakçılardan yığınla plak aldım. Durun canım bana miras falan kalmadı, alın terimizin parasıyla alıyorum bu plakları. E insanda merak olunca böyle oluyor, paraya bir güzel kıyabiliyorsunuz.

Yığınla plâk dinledim son günlerde.

Hani satışlar düşüyordu? Hani Pazar payı her geçen gün daralıyordu? Peki, bu böylede oluyor da neden habire plâk basılıyor o zaman?

Aldığım plaklar içinde aklımda kalan iki plâk var ki tekrar tekrar dinliyorum. Sizlerle bugün o plâkları paylaşmak istedim.

İlki Melihat Gülses’in Narçiçeğim adlı albümü.

Enfes bir Türk Sanat Müziği albümü ve seçkisi bu plâk.

Aziz Dede’nin Hicaz Peşrevi ile başlıyor ve Udi Hrant Emre’nin Gel Nazlı Güzel Gel Bana Can Ver Gülüşünle dizeleri ile başlayan Hicaz Şarkısı ile devam ediyor.

Albümde 18 eser var. Bunlar içinde benim gönlümde öne çıkanları Bimen Şen’in Acaba Şen misin Kederin Var mı? Dizeleri ile başlayan Hicaz Şarkısı ve Çinüçen Tanrıkorur’un Günaydınım Narçiçeğim Sevdiğim adıyla bilinen o muhteşem Kürdîlihicazkâr şarkısı.

Melihat Gülses’in yorumu için fazla bir şey söylemeye gerek yok tabii ki. Yine bir sevgili dostum, “yahu Müfitcim eminim bu kadının ses tellerinde bir yerinde bir bülbül var ve şarkı söylemeye başladığında bu bülbül de ötmeye başlıyor” demişti de bu inanılmaz betimleme sonunda şaşkınlığımı gizleyememiştim.

Diğer albüm ise İncesaz Topluluğunun Mazi Kalbimde adlı albümü.

Son yılların flaş bestecisi Cengiz Onural’ın muhteşem besteleri ile bezenmiş, Solist Dilek Türkan’ın lirik sesiyle taçlandırılmış bir albüm İncesaz 4 albümü.

Necip Celal Artel’in o unutulmayan tangosu Mazi Kalbimde Yaradır’a sesiyle ruh yeni bir ruh vermiş Dilek Türkan, albümün açılış parçasında. Finalde ise Mehveş Hanım’ın modern çağdan izler taşıyan o unutulmaz Nihavent şarkısı Kaçsam Bırakıp Senden Uzak Yollar Gitsem ile bitiyor bu muhteşem albüm. Tabii bu arada Cengiz Onural’ın Şarabi adına taşıyan o nefis bestesini de unutmamak gerek.

Sizlere bugün ucundan köşesinden sözünü ettiğim bu albümleri dinlemediyseniz mutlaka alın ve dinleyin.

Yığınla dinlediğim plâklar içinden başka seçkileri diğer yazılarımda yaparım sizler için. Ancak vakit geçirmeden bu albümlerin alın ve dinleyin…

Lütfen…


Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.