ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Ricardo Moyano ile müzik tadında sohbetSayı: - 16.02.2007


Latin Gitarist Ricardo Moyano ile Türkçe röportaj ve sohbet etmek çok keyifliydi...
İyon Sanat Evinde  kendisiyle gitar dinletisi sonrasında sevgili Ricardo yarım Türkçe’siyle olsa da kendi deyimiyle çok kötü diye yorumlasa da,  gayet sıcak ve anlaşılır bir sohbetle söyleşimize başladık. Özellikle kendi çaldığı parçaların anonslarını kendi Türkçe’siyle yapması daha hoştu. Mütevazılığı ve sıcak yakınlığını bize  sunmaktan öte müziğiyle adeta büyüledi...

Klasik bir soru olsa da  Türkiye’yi ve insanlarını nasıl buldunuz dediğimde aynı Arjantin  gibi diye cevaplaması beni çok etkiledi. Konuşma esnasında öğrendim ki on bir (11) senedir İstanbul’da yaşıyormuş. Kısaca uzun seneler olmuş Ricardo Moyano’nun gelişi !
Artık bizdensin dedim ve espriyle sohbetimize devam ettik. Ricardo on iki sene Madrid, yedi sene Paris’te kaldıktan sonra Türkiye’yi seçmesi ayrı bir onur.
Mersin, Adana ve değişik illerde konserler vermiş ve bu ayrı bir  mutluluk tabi ki...
Eşinin Türk olması buna etkendir tabi ki, aslında hepimizin nereli yada ne olduğumuz değil, mutlu ve huzurlu olduğumuz yerde olmamız diye düşünüyorum.
Ricardo Moyano Türkiye’de mutlu bu daha da güzel!

Ricardo’yu dinleti esnasında gitarınla bütünleştiğini el, kol  ve mimikleriyle parçayla özleşirken  gördüğüm de  müziğin insan içinden çıkışına şahit oluyorsunuz.
Hani derler ya ! Gitarını konuşturuyordu Ricardo...
Değişik ritm ve tonlamalarla bildiğimiz gitarından farklı ses tınıları geliyordu.

Müziği anlamak için aynı dili konuşmak gerekmiyordu. Müzik  kulağın ve yüreğin buluştuğu yerdi. Müziğin evrenselliğini defalarca vurguluyordu.
Beni en çok etkileyen Aşık Veysel’in “Kara Toprak” adlı parçasını hem farklı versiyonla bize sundu hem de aşina olduğumuz Kara Toprağı seslendirmesi onur vericiydi. Bir an aklıma ilk gelen Aşık Veysel düşünebilir miydi, Arjantinli bir gitaristin yazdığı şarkısını yorumlayabileceğini ne dersiniz? Bir an keşke bunu o da duyabilseydi diye düşündüm.
Ve o kadar özenle yorumladı ki Ricardo ve Türkiye’ye geldiğinde bir müzik markette  Türk müziğini kimle tanıyabilirim demesi üzerine oradaki şahıs Aşık Veysel’i vermesi üzerine tanımıştır kendisi. Sonrası araştırmalarına dayalı gelişmiş.
Teşekkürler Aşık Veysel, sen eserlerinle hala yaşıyorsun. Kültür kaynaşması bu bence ...

Ricardo Moyano  özellikle Türkiye’de ki genç gitaristlerin  çok başarılı olduğunu söyledi ve bunu profesyonel bir ağızdan duymak beni daha da mutlu etti.
Kendisi solo çalmaktan çok, yapı itibariyle de paylaşımcı yapıda bir insan olması ve iki yada üç gitarla çalındığında sesin daha verici olduğunu söyledi.
Daha da ilginci  Arjantin’e  giden ilk gitaristlerimiz;  Karadeniz  (Ordu) ve Adana’dan . Serkan ve Çağdaş su an oradalar, onlara bizde başarılar diliyoruz.
Ricardo Türkiye’de  bizim gençlerimiz Arjantin’de.... Hoş bir duygu!
Keyifli sohbeti ve  Ricardo Moyano’yla  tanışmak güzeldi....

Teşekkürler Gitarın Sesi...


 

 


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.