ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Çocuk ve MüzikSayı: - 12.02.2007


Müziğin çocuk psikolojisi üzerindeki etkisini vurgulamak için belki de söze ünlü düşünür Eflatun’dan başlamak gerekir. Eflatun’un yaşadığı dönemde ve halen bugün de anlamlı olan şu sözü müziğin çocuk üzerindeki etkisini özetlemektedir: "Müzik, terbiyenin esaslı vasıtasıdır. Müzik bir eğlence aracı değil, güzellik, iyilik ve eğitim aracıdır."

Böylesi önemli bir faktör olan müziğin çocukla arasındaki ilişkinin başlangıç noktası anne karnına dayanmaktadır. Bebekler anne karnında iken yüksek sese ve müziğe duyarlıdır. Özellikle annenin sesinin, bebek üzerinde önemli etkisi görülmüştür. Hamilelik döneminde annenin yaşadığı gerginlik veya rahatlığı sesine yansımakta, bu da bebeği etkilemektedir. Bebeğin doğumu sonrasında ise en çok tepki verdiği ses önce annesinin sesidir. Doğumundan itibaren özellikle kültürümüzde de yer alan ve oldukça çeşitli olan ninnilerimiz ile anneler bebeğin müziğe karşı duyarlılığını geliştirmektedir. Zaman içerisinde ise bebek duyduğu sesleri kendisi de çıkarmaya çalışmakta, annenin dudaklarını oynatmasını taklit edebilmektedir. Birçok bebek ninni ile şartlanmakta ve ninni uykuya geçişinde bebeğe huzur sağlamakta sonuç olarak daha kolay uykuya dalmasını sağlamaktadır.

Çocuklar her yaşta müziğe duyarlıdır. Bu duyarlılığın işlenmesi anne-baba ve eğitimcilerin görevidir. Özellikle okulöncesi dönemde duyusal ve ritmik sezgileri uyandırmak gerekmektedir. Çünkü birçok uzmana göre bu dönem, çocukların duyularının ve izlenimlerinin en yoğun olduğu dönemdir.  Dolayısıyla okul öncesi dönem, müzik eğitiminin ilk basamağı denilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus bu eğitimin planlanırken çocukların gelişim düzeyleri, ilgi ve isteklerinin dikkate alınmasıdır. Ayrıca bu eğitim çocuğun diğer ilgi alanlarını destekleyici nitelikte olmasına özen gösterilmelidir. Her çocuk ayrı etkileşimler içerisinde bulunabilir. Birine uygulanacak olan bir çalışmanın sonuçları, diğerinde aynı olmak durumunda değildir. Bu amaçlardan yola çıkarak müzik eğitimi verildiğinde çocuğun; zihinsel, duygusal, psikolojik gelişimler ile sanatsal yeteneğin gelişimine katkı sağlanmış olacaktır. Ayrıca çocuğun hoş vakit geçirmesi sağlanacak, bu ise çocuğa ruhsal dinginlik sağlayacaktır.

Okulda veya evde çocukla birlikte şarkı söylemek, şarkı oluşturmak, şarkı dinlemenin çocuğa katkılarını şöyle özetleyebiliriz;

Söylenen tekerleme, saymaca, şarkı ya da türküler çocuğun dil gelişimini olumlu katkı sağlar.
Çocuğun sözcük dağarcığı gelişir.
Akıcı ve güzel konuşmaya başlar.
Grupla birlikte yapılan müzik etkinliğinde çocuk arkadaşlarıyla uyum içerisinde şarkı söylemeyi öğrenir.
Herhangi bir müzik aletini çalarken enerjisini olumlu bir yönde harcar ve tartım duygusu gelişir.
Bir müzik aletini çalarken büyük ve küçük kas motor becerileri gelişir.
Şarkı söylerken soluk alıp vermesi, çocuğun akciğerlerini geliştirir. Ve soluğunu denetlemeyi öğrenir.
Müzik eşliğinde dans etmesi, bedensel ve psikomotor gelişimine destek olur.


Kaynak Gösterimi: Dilek EROL, ÇOCUK VE MÜZİK,
                               http://www.sokakcocuklari.net/ 
                               Vurursan Kırılır - 037, 2005
   

Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.