ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


TangoSayı: - 09.02.2007


Önce müziğin ritmini hisset. Müzikteki dalgalanmaları bedeninde yaşa!

Etrafımdaki insanlar hiç bu kadar enerjik görünmemişti gözüme. Rüzgârla savrulan bir bulut görsem, savruluşunu hissediyorum. Yere yatmış, patisiyle buruşturulmuş sigara paketine vuran yavru kedinin dokunuşları parmak uçlarımda. Başımı kaldırıp güneşe baktığım anda; ağır ağır, tüm sıcaklığımı kâinata yaymak için dönmeye başlıyorum.

Ritmi yakaladığın noktada hareket etmeye başla, adımlar aynı sana öğrettiğim gibi…

Onu görmem gerekiyor ve kaybedecek zamanım yok. Koşar adım yürüyorum caddede. Ayaklarım gitmesi gereken yeri biliyor. Ben bu caddede yürümek için uzun zamandır bekliyorum, uzun zamandır hazırım.

Esas nokta göz kontağı, partnerinin gözlerinin içine bak!

Var gücümle seni keşfetmeye uğraşıyorum. Senin aklından geçenler benim kurduğum hayallerden çok daha değerli. Saatler boyu uykusuz, aç, susuz konuşmak ister mi bir insan? İstiyorum. Sana gerçekten ulaşabilmek için istiyorum.

Denemekten korkma, deneye, deneye öğreneceksin.

Kör ebe oynar gibi hissediyorum kendimi. Çocuksu bir neşe var üzerimde. Saçmalıyorum bazen, kaldırımın orta yerinde seni gıdıklıyorum mesela. Kaşlarını çatıyorsun. Gece uyumadan önce elimde telefon dalıp gidiyorum; arasam mı, aramasam mı? Aradığımda kulaklarımla gülümseyişini görüyorum. Yemin ederim. Her gece sesini duymadan uyumam artık.

Adımlarınıza bakma, ritme ve bakışlara odaklan!

Tamam, kabul ediyorum, dün beni aramadın diye kavga çıkardığım için haksızım. Ama sen de benim isteyip istemediğimi sormadan söz vermişsin arkadaşına. Bugün saçma sapan bir pikniğe gideceğiz. Ben orada çok sıkılacağım. Suratımı astığım zaman beni suçlama. Ve biliyor musun, uzun zamandır içimde o kıpırtıyı hissetmiyorum. Eskiden sana sarılmadan duramazdım, şimdi sadece yan yana oturuyoruz. Senin elinde kitabın, benim kulaklarımda mp3 player. Sahi en son ne zaman kucak kucağa gazete okuyup kıkırdadık biz?

Adımlara bakacağım derken şarkının ritmini kaçırıyorsun. Tabi basarsın partnerinin ayağına, o da seninkine basar. Dans bir bütündür, adımlardan ibaret değildir. Ve partnerinin atacağı adımı onun gözlerinden okumak zorundasın. Onun gözlerinin içine bak, tek vücut gibi hareket edin!

İnan seni incitmek istemedim. Sadece erkek erkeğe bira içmenize sinirlendim. O sinirle hafta sonunu şehir dışında geçirmeye karar verdim. Sinirlenemez miyim?

Ama sen hafta sonunu muhteşem geçirmişsin. Sen git, sağa sola beni şikâyet et. Peh! İçini döküp rahatlamışsındır şimdi. Benim hafta sonu sana haber vermeden İzmir’e gitmem, telefonu kapalı tutmam hata. Senin yaptıkların ne? Beni çok kırdın. Ve artık seni kırıp kırmadığım umurumda değil. Beni umursamayanı ben hiç umursamam.

Tamam dur. Kapat gözlerini şimdi. Derin nefes al, sakinleş. Sonra tekrar dene.

Bir süre ara versek iyi olacak. Bir şeyler eksik ya da yanlış. Sakin kafayla bunları bulup düzeltmemiz gerekiyor. Bu ara verme işi ikimize de iyi gelecek.

Hala sakinleşmemişsin. Durun tamam, kapatın müziği. Bugünlük bu kadar yeter.

Düşündüm, uzun, uzun düşündüm. Sanki kalbimi kırdığın her saniye hortladı. Tekrar çektim o acıları. Kendi hatalarımda var, ama bu ilişkinin yürümemesinin asıl sebebi sensin! Sakin ol deme bana. Bundan sakin olamazdım. Ben senin yokluğunda huzur buldum. Evet, haklısın, ayrılmak istiyorum. Sanırım son defa, yine aynı fikirdeyiz. Bitti bu iş.

Yarın yepyeni bir başlangıç yapacağız. Bugün yaptığın hataları unut, aklından çıkar. Göreceksin yarın adımlarını şaşırmayacaksın ve ritmi asla kaçırmayacaksın.

Tek istediğim bu ilişkiyi tamamen aklımdan çıkarmak. İyi kötü ne yaşadıysak yaşadık. Ama bitti. Her ilişkimde bu ilişkide yaşadığım sorunları yaşamayacağım elbette. Ya da her insan onun yaptığı gibi beni üzmeyecek. Sanırım bu ilişki beni olgunlaştırdı. Artık daha az hata yapacağımı düşünüyorum. Denedim. Hayalimdeki ilişkiyi yaşayana kadar da denemeye devam edeceğim.

Tango aşk gibidir. Derin bir tutkuyla istemelisin tango yapmayı.

Sevmekten soğumadım, hala âşık olmak istiyorum. Bana huzur verecek bir ilişkim olsun istiyorum. İstemek başarmanın yarısıdır demişler. Öyleyse neden başarmayayım?

Ve tutku gözlerle iletilir. Partnerinde sendeki tutkuyu hissetmeli. Karşılıklı birbirinize yansıtarak çoğaltmalısınız bu tutkuyu.

Sevgi eksikliği değildi bizdeki. Biz iletişim kurmayı beceremedik. İletişim yokken sevginin azalması kaçınılmazdı. Bir daha ki sefere, sevginin azalmasına izin vermeyeceğim. Kavgalar, tartışmalar ya da olaylar bir noktaya kadar önemli. En önemli olan şeyse konuşarak uzlaşabilmemiz.

Partnerinle olan uyumun önemli, ritme ayak uydurmak önemli, adımlar önemli. En önemli olansa tangoya tutkun olman. Tangoya âşık ol. Ancak o zaman bütün olarak algılarsın.

O kadar çok istemeliyim ki âşık olmayı, ayrıntılardan kopabilmeliyim. Her şey arka planda kalmalı. Ya da aşktan bir çırpıda vazgeçmeyecek kadar önemsiz olmalı. Küçük şeyleri büyütmeyi göze almayacak kadar önem vermeliyim kalbimdekilere.

Derslere devam edecek kadar seviyor musun tangoyu?

Sevmek ve sevilmek ihtiyacı insanoğlunun doğasında var. Kendimi sevdiğim sürece bu ihtiyaçlarımı da sevmeli, onları elde etmek için savaşmalıyım. Dönüm arkamı kös, kös bir köşeye çekilmeye niyetim yok.

O zaman sen bu işi başaracaksın.

Evet, ben mutlu olacağımYazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.