ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Burcu Göker

İstanbul doğumlu olan Dr. Burcu Göker 8 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında  yarı zamanlı olarak başladığı keman eğitimini iki yıl sonra  tam zamanlı olarak devam etmiştir.  Keman eğitiminde  gösterdiği büyük başarıdan dolayı sınıf atlayarak  Konservatuar lise bölümünü 14 yaşında bitirmiştir.

Konservatuarda e
ğitim yaptığı sürede Paris Ulusal Konservatuarı Profesörü Sylvie Gazeau’nun Fransa Les Arc, İsviçre Sion Tibor Varga, France Rambouillet Music Academy Masterclasslarına katılmış ve verdiği konserlerle büyük beğeni almıştır.

1996 yılında Prof. Sylvie Gazeau’nun daveti üzerine, Dr. Nejat Eczacıba
şı Vakfı’nın vermiş olduğu burs ile keman eğitimine devam etmek için Paris’e giden Dr. Burcu Göker Paul Dukas Konservartuarında keman eğitimine Sylvie Gazeau’nun denetiminde superiuer derecesinde devam etmiştir.

Paris’teki e
ğitiminde 1997-1998 U.F.A.M violin, 1997 Concour Nerini, 1998 Etienne Vatelot Çompetition’larda Superiour seviyelerinde birincilik ödülleri alan Dr. Göker, 1998 yılında Paris Konservatuarlar Birliğinin Oda Müziği sınavından birincilik ödülü, 1999  yılında da gene Konservatuarlar Birliği  keman sınavından Superiour seviyesinde “Premier Prix avec Felicitation du Jury” derecesi ile mezun olmuştur.

2000 ve 2001 yıllarında Ulusal Fransa Gençlik Orkestrası sınavlarını kazanan ilk yabancı uyruklu müzik ö
ğrencisi olarak Orkestranın Avrupa turnelerine katılmış ve bir çok şehirde konserler vermiştir. Orkestrada gösterdiği büyük başarıdan dolayı Ulusal İrlanda Gençlik Orkestrasında Fransa’yı temsil etme hakkı kazanmış ve Orkestranın davetlisi olarak İrlanda’ya gitmiş ve Dublin, Limerick’de konserler  vermiştir.

Gene Fransa’da bulundu
ğu sürede 2001 ve 2002 yıllarında Leipzig Music Academy ile New York Julliard School’un  ortaklaşa düzenlediği yaz stajlarına katılmış ve Leipzig’de Mendelssohn’un evinde, Bach Kilisesi ve dünyaca ünlü Gewandhause konser salonlarında verdiği resitallerle bağeni almıştır. Bu stajlar sırasında kendisini tanıyan Julliard School Dekanı Prof. Steven Clapp’ın daveti üzerine 2002 yılında New York’a gitmiş ve Prof. Clapp ile çalışmalar yapmıştır.

New York’da bulundu
ğu sürede New York University’de , Birleşmiş Milletler’de, New York Türk Büyük elçiliklerinde verdiği resitallerde çok büyük beğeni alan Dr. Göker 1998 yılında başladığı beste çalışmalarının ürünü olan eserleri ile de takdir toplamıştır.

2003 yılında Lawrence Universitesi’nden tam burs alarak Üniversite e
ğitimine başlayan Dr. Burcu Göker Prof. Stephane Tran Ngoc ile  solistlik eğitimine devam etmiştir. 2007 yılında  Magna cum laude derecesi ile Bachelor of Music diploması alan Dr. Göker Lawrence Universitesi’nde eğitim gördüğü süre içinde 2004 yılı Concord Chamber Orchestra Concerto Yarışmasını kazanmış ve Khachaturian Keman Konçertosunu Wisconsin, Milwaukee’de konserlerde yorumlamış, CD kaydı yapılmıştır. 2005 ve 2006 yılı Elizabeth Miller ödüllerini alan Dr. Göker 2003- 2007 yılları arasında kesintisiz Dean Liste’sine giren öğrenci olarak dikkat çekmiştir.

2004- 2007 yılları arasında Fox Valley Senfoni Orkestrasi’nda ba
şkemancı olarak görev alan Dr. Göker 2005-2007 yılları arasında da Lawrence Senfoni Orkestrası’nda baş kemancılık yapmıştır.

Dr. Göker 2007 yılında tam bursla Kanada University of Calgary’de Master çalı
şmalarına devam etmek için araştırma görevlisi olarak kabul edilmiştir. Prof. Edmond Agopian ile master eğitimine devam eden Dr. Göker 2007-2009 arasında Calgary String Quartet’de görev almış ve Beethoven String Quartetleri CD olarak kaydetmişlerdir. 2007-2009 yıllarında Calgary Filarmoni Orkestrası’nda ve University of Calgary Senfoni Orkestrasında görev alan Dr. Göker 2009 yılında Calgary Phillharmonic Orchestra Concerto yarışmasını kazanarak Tchaikovsky Violin Concerto’yu yorumlamış ve büyük beğeni almıştır.

2007- 2009 K&M Winter Graduate Music Scholarship ödüllerini alan Dr. Göker 2007-2009 yıllarında Dean’s Master Scholarship ödülünü de almı
ştır.

2008 yılında Fransa’da Vaison le Romaine Müzik Festivaline katılan Dr. Göker piyanisti Eric Jenkins ile verdi
ği konserlerle büyük beğeni almış ve New York Staridivarius  Derneği tarafından konser vermek üzere New York’a davet edilmiştir.

2009 yılında Florida State University’de Doctor of Music çalı
şmalarına başlayan Dr. Burcu Göker, 2010 yılında Florida State University’nin, muzik departmaninin duzenlemis oldugu yarismayi kazanarak, Mayis 2011’de Florida State University’i temsilen Carnegie Hall’de konser vermistir.  Mayıs 2013 de mezun olarak doktor ünvanını almıştır. Florida State University’de bulunduğu sürece Eppes Quartet’de başkemancılık, Florida State University’de Teaching Assistant olarak görev alan Dr. Göker, 2011 ve 2012 yıllarında Tallahasssee Music Guild Scholarship ile ödülendirilmiştir.

A.B.D, Türkiye ve Avrupa’da konserler veren, televizyon ve radyo programlarına katılan  Dr.Burcu Göker halen Pensacola Senfoni Orkestrasi, Northwest Florida Senfoni Orkestrası ile halen konserler vermekte olup West Florida Universitesi’nde keman, oda muzigi dallarında ders vermektedir.

  

 

Portreler