ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Mehmet Şevki Gezmiş

Yaşımın küçüklüğü  ve kaydımın sonradan yapılması aksamalarıyla Vakfıkebir Kemaliye İlkokulu'nda derslere gecikmeli başladığımdan Müzik dersinde "Fışş kayıkçı, yağmur yağıyor-seller akıyor" gibi çocuk şarkılarını koro halinde söyleyen arkadaşlara , bu şarkıları ilk kez dinlediğimden, katılamıyor,sessiz kalıyordum. Şadiye isimli Öğretmenimiz bana dönüp;

-"Neden sen söylemiyorsun?" sorusuna,

-"Ben bunları bilmiyorum ama sanat müzi
ği şarkıları söylemeyi biliyorum" cevabıma karşılık,

-"Hangi
şarkıyı biliyorsan, onu söyle o zaman" dediğinde,

-"Kederden mi neden bilmem, sararmı
ş reng-i ruhsarın" isimli şarkıyı söylemiştim.

İlk gitarımı Ortaokul 2 ci sınıfta aldığımda, Vakfıkebir; Kemençe ve Bağlama'dan sonra Gitar isimli enstrüman ile tanışş oluyordu.

Lise'de Kimya Ö
ğretmenim ve o dönemlerin Trabzon'da batı müziği yapan orkestralarında Bas gitar çalan Ali Eftal Yavruoğlu'ndan bir süre Gitar kursu almış, armoni-akor öğrenmiştim. Askerlik sonrası PTT'de Memuriyet yıllarımda zaman zaman ek iş olarak gitar veya org çalarak, Bütçeme ek katkı sağlamayı gerçekleştirirken, İstanbul'da Reyman Eray'dan da bir dönem Nota, Şan,Armoni v.s müzik dersleri almayı ihmal etmedim.

Memuriyet ile müzi
ği bir arada götürmek zorluğu ortaya çıkınca, bir tercih yapmam gerekti ve memuriyetten istifa edip, o zamanın şartlarında sürekli müzik yapılabilen mekanların başında olması sebebiyle; bir kaç yıl kötü yola düşerek (!) "Pavyon Tozu Yutan Müzisyen" oldum.

Tek ba
şıma, org eşliğinde çalıp-söyleme işi iki yıllığına Uzunkum'da Trapezus Taverna ile başladı, sonrası sekiz sene ile her gece Özgür Otel Roof'unda sürdü.

Hayat
şartları beni Antalya'ya sürükleyince; özellikle Manavgat ve Side civarında 19 senedir 5 yıldızlı otellerde bazan yalnız, bazan içlerinde usta müzisyenlerin oluştuğu gruplarda kendileriyle beraber, çeşitli dillerde şarkılardan oluşan repertuar ile sahne çalışmalarımı  halen sürdürerek, Side'ye yerleşme kararımı kesinleştirdim.

Mehmet
Şevki Gezmiş

Portreler