ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Ayhan Baran

3 Nisan 1929’da Ankara'da doğan Ayhan Baran, 1945 yılında girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Frieda Böhm ile şan çalıştı. 1951'de Opera Bölümü'nü bitiren Baran, Devlet Operası'nda sanat yaşamına başladı.

Etkileyici bas sesi ve özgün yorumlama tekni
ğiyle opera dünyamızda kendine özel bir yer edinen Ayhan Baran yurt dışı etkinliklerine 1959'da Münih'teki Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası ile yaptığı çalışmalarla başladı, çeşitli ülkelerde opera ve konser sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürdü. Almanya, İngiltere, İrlanda, Hollanda, Finlandiya, İsviçre, Fransa, Belçika, Sovyetler Birliği, Bulgaristan, Yugoslavya, Romanya, Macaristan, Çekoslovakya ve Mısır'ın önemli sanat merkezlerinde operalarda oynayan Ayhan Baran, resitaller ve orkestra eşliğinde konserler verdi. 1967-1969 yıllarında iki sezon için Düsseldorf ve Duisburg operalarında konuk sanatçı olarak çalışan Baran, konser sanatçısı olarak Türk bestecilerin yapıtlarının yurt dışında tanıtılmasına çaba gösterdi ve bu yapıtlara konser programlarına yer vermeyi ilke edindi.

Şan çalışmalarının yanı sıra Ankara Devlet Operası'nda rejisörlük ve başrejisörlük yapan Baran, 60 yıllık sanat yaşamında birçok genç opera sanatçısının yetişmesine katkıda bulundu.

Altmı
ş yılı kapsayan sanat yaşamında başarıları önemli ödüllere layık görülen sanatçı, 1961 Bükreş George Enescu Uluslararası Müzik Yarışması ve 1963 Verviers Uluslararası Şan Yarışması'nda aldığı ödüllerin yanı sıra, 1963 yılında Londra Harriet Cohen Uluslararası Müzik Armağanları'ndan Altın Şan Madalyası'nın da sahibi oldu. Ayhan Baran’ın Budapeşte Filarmoni Orkestrası eşliğinde Adnan Saygun’un halk şarkılarını içeren dört plağı 1985 yılında Fransız Plak Akademisi’nin ödülünü kazandı. 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanını alan Ayhan Baran’a 2004 yılında da Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın Onur Ödülü sunuldu.

İstanbul Devlet Operası’ndan emekli olan Ayhan Baran’ın oynadığı ve sahneye koyduğu operalar arasında Faust, Don Carlo, Les Vepres Sicilliennes, Aida, Machbeth, Il Trovatore, Figaro'nun Düğünü, Don Giovanni, Sihirli Flüt, Cosi fan Tutte, Saraydan Kız Kaçırma, Fidelio, Don Pasquale, Anna Bolena, Lucrezia Borgia, La Grande Duchesse de Gerolstein, L'Orfeo, Uçan Hollandalı, Sevil Berberi, La Serva Padrone, Rita, Die Verkaufte Braut, Gılgamış, Köroğlu ve Van Gogh yapıtları bulunmaktadır.

2007 yılında 3 CD’den olu
şan "Geçmişten Günümüze Ayhan Baran" albümü yayınlanmış, sanatçının yaşamını ve başarılarını anlatan "Bel Canto'nun Efsâne Ustası" başlıklı kitap Gazeteci-yazar Şefik Kahramankaptan tarafından kaleme alınmıştır.

Aynı zamanda bir ressam, heykeltra
ş, fotoğraf sanatçısı, mimari tasarımcı ve gerektiği zaman kendi eşliğini en mükemmel biçimde yapacak düzeyde iyi bir piyanist olan Ayhan Baran, 24 Temmuz 2014’te 85 yaşında yaşama veda etti...

 

Portreler