ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Candan Erçetin

Türkiye´nin geçirdiği en soğuk kışlardan birinde doğdu. 10 Şubat´a denk gelen doğum günü, onu birçok özelliğini taşıdığına inandığı kova burcunun üyelerinden biri yapmıştı. Üç yaşında, babasının öğretmen olarak tayin olduğu Almanya’nın Frankfurt’a bağlı Hanau kasabasında Almanca ile tanıştı. Üç buçuk yıllık görev süresinin sonunda çocukluğunu ve ilkokul yıllarını geçirdiği, Kırklareli’ne geri döndü.

 

Girdiği parasız yatılı sınavlarında Galatasaray Lisesi´ni kazanınca, annesi onu elinden tuttuğu gibi İstanbul´a getirdi. Annesi Kırklareli´ne yalnız döndü ve o, 11 yaşında bu dev şehirde tek başına kaldı.

 

Hayatla erken yaşta yüz yüze kalışı, kendi yaşındaki kız öğrencilerle birlikte geçirdiği yatılılık yılları, karakterinin oluşmasına büyük etkilerde bulundu. Aynı zamanda, 1979 yılında girdiği İstanbul Belediye Konservatuarı´nda Şan eğitimine devam ediyordu.

 

Galatasaray Lisesi´ni bitirdikten sonra, yakınlarının "şöyle doktorluk, mühendislik gibi hayırlı bir meslek" edinmesi yolundaki feryatlarına aldırmaksızın ilk tercihlerinden biri olan İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümüne girdi. Üniversitenin son yılı olan 1986´da büyük bir tesadüf sonucu Norveç Oslo´da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması´nda "Klips ve Onlar" grubunun bir üyesi olarak Türkiye´yi temsil etti.

 

Grup o zamana kadarki en iyi dereceyi almış, dokuzuncu olmuştu. Bazıları için büyük bir müzikal kariyerin başlangıcı gibi duran bu olaya rağmen, çok severek devam ettiği Arkeoloji eğitimini burada sonlandırmak istemedi ve kazandığı bursla yüksek lisans yapmak üzere Viyana Üniversitesi´ne giderek henüz başlamış olan müzikal kariyerine son verdi.

 

Hayatının geri kalanını geçirebileceğine inanarak gittiği Viyana´dan, 1 yıl sonra, ülkesini çok özlemiş olarak geri döndü. İyisiyle kötüsüyle, insanın kendini en iyi hissettiği yerin doğduğu ve yaşadığı yer olduğunu anlamıştı. Viyana´da olduğu süre boyunca dondurduğu Konservatuar eğitimini ise 1991 yılında tamamladı.

 

Profesyonel müzik hayatını, 1989 yılında "Siyah & Gümüş" adlı gece kulübünde, Arie Antique ve Chansons söylemeyi şart koşarak tekrar denedi. Bu sırada, menajerlik ve sahne organizasyonu gibi alanlarda çeşitli şirketlerde çalışıyordu. Bu işlerde kazandığı deneyimler, ona çok sonraları kendi albümlerini çıkardığında oldukça faydalı oldu.

 

1994 yılında, mezun olduğu Galatasaray Lisesi´ndeki kadro açığından doğan tesadüfle babasının da mesleği olan müzik öğretmenliğine başladı.

 

Televizyonculukla tanışması da 1994 yılında sunuculuğunu yaptığı Kanal D´de yayınlanan "Kol Düğmeleri" adlı magazin programıyla oldu. 1995 yılının Ekim ayında Number One TV´de haftada beş gün yayınlanan ve 65 bölümden oluşan "Randevu" adlı sohbet programını sundu.

 

1995 yılının Temmuz ayında da ilk solo albümü olan "Hazırım" yayınlanmıştı. İlk albümünde doğup büyüdüğü Trakya´nın ve ailesinin kökeni olan Makedonya´nın ezgileri ağırlıktaydı. Daha sonraki tüm çalışmalarında da bu yörelerin müziğinden ilham almaya devam etti.

 

1996 yazında Türkiye için bir ilke imza atarak "Sevdim Sevilmedim" adlı remix albümü çıkardı. Türkiye ilk kez tanışğı remix kavramını sevmiş, şarkının değişik versiyonları ülkenin birçok yerindeki yazlık mekanların en çok çalınanlarından biri olmuştu.

 

"Sevdim Sevilmedim"i, 1997 yılında çıkan ikinci solo albümü "Çapkın" izledi. Bu albümde kendi bestelerine de yer verdi. Türk ezgilerinin, R&B, jungle gibi elektronik altyapılarla buluştuğu albüm, sanatçının yurt dışındaki organizatörler tarafından da tanınmasını sağladı. Bu sırada hem yurt içinde hem de yurt dışında konserler vermeye devam ediyordu. Bu albümde yer alan "Yalan" ve “Onlar Yanlış Biliyor” adlı şarkılar ise radyoların en çok çalınanlar listelerinin ilk sıralarını paylaşıyorlardı.

 

1998 Ağustos ayında "Oyalama Artık" adlı 2. remix albüm çalışması yayınlandı.

 

2 Ekim 1999´da hayatına Wolfgang ve Lola girdi. Biri uzun boylu ve yakışıklı bir erkek, diğeri ise minyon ve sevimli bir kız olan bu iki Alman kurdu geldikleri günden itibaren evin her alanını sahiplenip 3 kişilik aileyi oluşturdular.

 

2000 yılında çıkan “Elbette” albümü müzik kariyerinin dönüm noktası oldu. Albüme adını veren şarkı 1 yıl boyunca tüm listelerin 1. sırasında kaldı. Sözlerini kendi yazdığı “Elbette” ’99 depreminin ardından yaralarını sarmaya çalışan Türkiye’nin umut şarkısı oldu.

 

Profesyonel müzik yaşamı boyunca haftada en fazla 2 konser verme prensibini benimsemesine rağmen 2000 yılının yarısını şehirden şehre konserler vererek geçirdi.

 

2001 yılında NTV’ de “Günlük Hayat” adlı programla televizyonculuğa geri döndü.

 

2002 yılında ise kendi söz ve bestelerine ağırlık verdiği “Neden” albümü satışa sunuldu. Tam bir sorgulama niteliğindeki albüm kariyerinin daha da sağlamlaşmasına neden oldu.

 

2003’ün Ocak’ında, dinleyicilerinin her konserde ondan sahnede dinlemeye alışğı “Fransız Chanson”’larını modern düzenlemelerle yorumladığı “Candan chante hier pour aujourd’hui” albümü piyasaya çıktı. Kendine ve sevenlerine bir yeni yıl hediyesi olarak hazırlanmış olan ve başlangıçta sadece meraklıları için az sayıda basılan albümün yakaladığı tiraj tüm yapımcıları şaşırtacak rakamlara ulaştı.

 

Yine 2003’te NEDEN albümünden şarkıların remixlerinin yanı sıra Bosna-Hersek, Avusturya, Türkiye ortak yapımı Gori Vatra adlı filmin müziği olan “Yazık Oldu” adlı şarkının da yer aldığı “REMİX” albümü piyasaya çıktı.

 

3 şarkısına Türkçe söz yazıp seslendirdiği filmin yarışğı Sarajevo Film festivaline davet edildi ve bu vesileyle Bosna-Hersekl’i müzisyen Sasha Losic ile kurduğu dostluk bir sonraki albümünde ortak bir çalışmaya olanak sağladı ve Sasha’nın bir şarkısı bu albümde yer aldı.

 

Ağustos 2003’te Lola’nın yavruları olan Mars ve Medi hayatına girdi ve o günden itibaren 4 Alman kurt köpeğiyle birlikte yaşamaya başladı. Ancak Mars ve Medi doğduklarından 14 ay sonra bir gece çalındılar ve onlardan bir daha kimse haber alamadı.

 

Haziran 2004’te MELEK albümü dinleyicisiyle buluştu. 14 şarkıdan oluşan albümün ilk klibi Melek isimli şarkıya çekildi. Bu albümde “İstanbul” için yazdığı “Şehir” adlı şarkı Ceza’nın sözleri ve rap yorumuyla büyük beğeni topladı.

2004’te, Beyazıt Öztürk, Ceza, Nev ve Harem grubu ile birlikte Fanta Gençlik Festivali çerçevesinde 23 günde Türkiye’nin 7 bölgesinin 17 ayrı şehrinde konser verdi. Bu yoğun turne Beyazıt Öztürk ile dostluklarının başlangıcı oldu.

 

1998 yılından beri üzerinde çalışğı, eski Yeşilçam Film şarkılarıyla ilgili projesi sonunda 2005 yılının ilk yarısında Gani Müjde’nin yazdığı ve Mehmet Ergen’in yönettiği “Yıldızların Altında” adlı müzikal olarak sahneye kondu. Ana rollerde Rasim Öztekin, Ragıp Savaş, Nurhan Damcıoğlu, Levent Ünsal ve Orhan Aydın’ın da bulunduğu 60 kişilik oyunun başrollerini Beyazıt Öztürk ile paylaştı.

 

Aynı yıl Türkiye’de müzikoloji doktorası yapmakta olan Sofia Kompotiati’den Yunanca dersleri almaya başladı. Klasik arkeoloji eğitiminden kalan Antik Yunanca bilgisinin de yardımıyla 1 yılın sonunda Yunancayı okur yazar hale geldi ve profesyonel müzik hayatının 10. yılı olan 2005 yılının Aralık ayında Türkiye ve Yunanistan’da yıllardır söylenmekte olan ortak melodileri iki dilde seslendirdiği “Aman Doktor” isimli albümü hazırladı. Albümle beraber bu ortak melodilerin tarihi ve bilgilerini içeren bir kitap da sınırlı sayıda özel olarak yayınlandı.

 

2006 yılında yıllardır hayalini kurduğu ve dilinden düşürmediği çiftlik projesi için ilk adımı attı ve ailesinin de şu anda yaşadığı Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinin 600 nüfuslu bir köyünde 3 dönümlük bir tarla edinmeyi başardı. Konserlerden arta kalan zamanlarda tarlanın ağaçlandırılması, yaşanacak mekanların inşası ile bizzat uğraşmak en büyük zevki haline geldi. Bu arada 3 kişilik aileye yakışıklı Golden Retriever erkeği Eros da dahil oldu.

 

2007 yılının 17 Mart’ında, kendini borçlu hissetmekten hiç vazgeçmediği Galatasaray Lisesi’nin mezunlar derneğine Başkan olarak seçildi. 2 yıllık görev süresi içinde 100. yılını da kutlayan derneğin ilk kadın başkanı olma unvanını da kazandı.

 

2007 yılının Temmuz-Ağustos aylarında yine Beyazıt Öztürk ile Fanta Gençlik Festivali çerçevesinde 17 konserlik turneye katıldı.

 

Uzun yıllardır ara verdiği televizyonculuk hayatına ise 2007 – 2008 yıllarında TRT’de hazırladığı Candan Erçetin’le Beraber ve Solo Şarkılar isimli programla devam etti. Çeşitli müzik türlerinden sanatçılarla ortak performansa dayanan programı 50 hafta boyunca devam etti.

 

Şubat 2008’de Viyana’da Hofburg Sarayı’nda gerçekleştirilen Viyana’nın 3 büyük balosundan biri olan “Kahveciler Balosu”nun “Türk Yılı” konsepti çerçevesinde bir konser verdi.

 

2008 yılının Ağustos ayında hayatına 800 gr’lık büyük karakter Herkül girdi. Gelişimini 2.400 gr olarak tamamlayan Herkül tüm seyahatlerin ve konserlerin vazgeçilmezi oldu. Bu sayede de Türkiye’de evcil hayvan beslemenin sorunlarını bizzat öğrenme şansını elde etti. Çünkü Avrupa Birliği’ne girmekten ve uyum yasalarından söz eden Türkiye’de 2010 yılında halen daha alışveriş merkezleri ve bazı oteller maalesef evcil hayvan kabul etmiyor.

 

2009 Şubat ayında ise Brüksel’in en büyük kültür merkezlerinden Bozar Tiyatrosu’nda Belçikalı dinleyicileri ile buluştu.

 

27 Şubat 2009’da vizyona giren Hasan Ali Toptaş’ın aynı isimli romanından uyarlanan ve başrollerini Selçuk Yöntem, Hakan Karahan, Arsen Gürzap, Taner Birsel, Ertan Saban, Altan Erkekli, Ahmet Mümtaz Taylan ve Ahmet Özaslan’ın paylaşğı, yönetmenliğini Ümit Ünal’ın gerçekleştirdiği “GÖLGESİZLER” isimli filmin yürütücü yapımcılığını üstlendi ve aynı zamanda filmin müziklerini hazırladı. Film için yazmış olduğu “Ben Kimim” isimli şarkıyı Aralık 2008’de dinleyicilere internet üzerinden indirilebilir formatta hediye olarak sundu. Şarkının klibi de filmden görüntülerin de yer aldığı bir kurguyla televizyonlarda yayınlandı.

 

2009 yılında aileye “Melek” adlı Alman Kurdu ve “Sofia” adlı sokak cinsi iki kız daha katıldı. Melek, adını tahmin edilenin tam tersine albümden değil, kız olduğu için kimsenin almadığı ve 4 ay yaşamak zorunda kaldığı çiftlikten geldiğinde yıkanırken gösterdiği iyi huylu halinden aldı. Yine kız olduğu için ev edinme sorunu yaşayan Sofia ise adını annesinin yaşadığı ve onu dünyaya getirdiği Aya Sofia Müzesinden aldı.

 

Melek albümünden tam olarak 5 yıl, 5 ay, 27 gün sonra 16 Aralık 2009’da “Kırık Kalpler Durağında”  albümü satışa çıktı. Çıktığı tarihle eşdeğer olarak 16 şarkıdan oluşan albümde 12 şarkının sözlerine, 13 şarkının da müziklerine imza attı. Kendi söz ve besteleri dışında Ayşe Kulin, Cemal Safi, Ömer Hayyam, Neyzen Tevfik, Sinan ve Aylin Atalay’ın sözlerine yer verdiği albümde klasiklerden “Unutama Beni” ile yaptığı film şarkılarından “Ben Kimim”, “Kader” ve “Gözler” de yer aldı.

 

Albümün çıkmasından 1 ay sonra, uygulayıcı yapımcılığını ve müzik direktörlüğünü albüm çalışmaları ile beraber yürüttüğü, başrollerini Hakan Karahan, Meral Okay, Ahmet Mümtaz Taylan ve Mine Tugay’ın paylaşğı, Ümit Ünal’ın Kaptan Feza filmi gösterime girdi.

 

2010’un Aralık ayında aileye 600gr’lık Yorkshire Terrier “İrma” katıldı. Ekim 2010 doğumlu “İrma” aileye katıldığı günden itibaren karşılaşğı herkese büyük bir heyecan içinde sevgisini göstermekten hiç vazgeçmedi ve tabi ki herkesin bir numaralı sevgilisi haline geldi.

 

Şubat 2011’de ise Melek ve Wolf ikilisinden dünyaya gelen Paşa,Sultan, Zeus ve Hera aileye katıldı. Paşa, henüz bir yaşındayken Lopus hastalığına yakalanarak hayata veda etti.

 

Temmuz 2011´de profesyonel müzik yaşamının 15. yılına özel hazırladığı "Aranjman 2011" adlı albümü dinleyicisiyle buluştu. Önce Fransızca sözleriyle tanınıp sevilen ardından da Türkçe´ye uyarlanarak dillere dolanan 14 şarkının yer aldığı "Aranjman 2011" albümünde Candan Erçetin, şarkıları yarı Fransızca yarı Türkçe sözlerle yorumladı.

 

2012’nin Ağustos ayında henüz 2 aylıkken Eskişehir’den gelen beyaz labrador “Venüs”ün de aileye katılmasıyla mevcut sayı 11’e yükseldi.

 

Candan Erçetin’in 7. albümü “Milyonlarca Kuştuk…”  3 Haziran 2013 Pazartesi günü raflardaki yerini aldı. 15 şarkının yer aldığı albümde söz ve müziği Candan Erçetin’e ait olan ve albüme adını veren “Milyonlarca Kuştuk…” şarkısı, konusunu Zümrüd-ü Anka efsanesinden alıyor. Şarkının sözlerinde, efsaneye göre Kaf Dağı’nda yaşayan ilahi Zümrüd-ü Anka kuşuna ulaşmak için yola çıkan ancak dünyevi engellere takılıp 7 vadiyi aşamadan yarı yolda kalan milyonlarca kuş; günümüzde insan ruhunun hırs, açgözlülük, kıskançlık gibi dünyevi tuzaklara düşüp yolunu kaybedişine benzetiliyor. 5 şarkının sözlerine, 6 şarkının ise söz ve müziğine imza atan Erçetin’in “Milyonlarca Kuştuk…” albümünün 2011 yılının yaz aylarında başlayan ve 8 ay süren üretim çalışmalarını 12 aylık bir stüdyo yapım süreci izledi. Tüm düzenlemelere yine Alper Erinç imza atarken, Aylin Atalay ve Sinan bu albümde de sözleriyle Erçetin’e ilham verdiler.

 

Candan Erçetin, 2009 yılı itibariyle Galatasaray Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi öğrencilerine diksiyon dersi vermektedir.

Portreler