ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Pierre Réach

Pierre Réach, uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı, Olivier Messiaen ve Pozzoli’de birincilik, Arthur Rubinstein Yarışmasından aldığı madalya bunlara örnek gösterilebilir... Paris’te Yvonne Lefébure ve Yvonne Loriod’nun, Londra’da da Maria Curcio’nun öğrencisi oldu ayrıca Arthur Rubinstein ve Alexis Weissenberg ile çalıştı. Dünyanın her yerinde resitaller, Seul’de KBS, Tokyo’da NHK, Paris’te Fransa Radyo Orkestrasıyla konserler verdi.

 

Gary Hoffman, Joan Martin Royo, Christoph Henkel ve Gerard Poulet gibi müzisyenlerle oda müziği konserleri veren Pierre Réach, ABD’de J.S.Bach’ın “Goldberg Varyasyonları”nı icra ederek Amerikan basınından coşkulu eleştiriler aldı.

 

Pierre Réach’in repertuvarındaki özgünlük CD kayıtlarına da yansıtmakta: Mozart’tan (sonat, rondolar) Stravinsky’e (Petrushka), Schubert (Musical Moments, Klavierstücke), Olivier Messiaen (Huit Préludes, Regards sur l’Enfant Jésus), Jean Cras’ın Piyano Konçertosu ya da Berlioz’un Symphonie Fantastique’in Liszt’in piyano için uyarlaması (bu fevkalade virtüöz eseri bir resitalde çalma cesaretini gösteren dünyanın nadir piyanistlerden biridir Réach). Diğer yandan Fransız Romantik besteci Charles-Valentin Alkan’ı yeniden keşfeden de o oldu. Les Quatre Ages de la Vie isimli piyano eserinin kaydını da yapan Reach, bu eseri sıklıkla çalmaktadır.

 

Yakın zamanda Saphir Productions’tan iki yeni CD çıktı: kemancı Gerard Oulet ve viyolonselci Christoph Henkel ile Mendelssohn Trio’ları ve Beethoven’ın Hammerklavier Sonatı ve Bagatelleri. Şu sıralarda tüm Beethoven sonatlarının kaydının hazırlıkları için çalışmaktadır.

 

Piyano ve oda müziği eğitimi vermek Pierre Réach’in müzik yaşamının önemli bir parçası olup, dünyanın her yerinde ustalık sınavları vermeye devam etmektedir.

 

Sanatçı, Olivier Messiaen Yarışmasında, Monte Carlo’da Ustalar Yarışmasında, Barselona’da Maria Canals, Rio de Janeiro ve Şangay’da yarışmaların jürisinde yer aldı. Bagnères de Bigorre’de “Uluslararası Frederik Chopin Piyano Yarışması”nı ve Vila-Seca’da “Uluslararası Paul Badura-Skoda Piyano Yarışması”nı yarattı.

 

Réach, Paris Konservatuarı ve Escola Superior de Música de Catalunya (ESMUC)’da profesör olmakla beraber Şangay’daki Superior Conservatory’den onursal profesörlük unvanı aldı. Sanatçı ayrıca Fransa’daki Festival Piano Pic ve İspanya’daki Vila-Seca Müzik Festivalinin de sanat yönetmeliğini sürdürmektedir.

 

Sanatçının uzun yıllara yansıyan seçiciliği, azim ve tutkuyla birleşince, onu kendi kuşağının en ilginç ve cazip piyanistleri arasına sokmuştur.

Portreler