ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Erdal Tuğcular

Doç.Dr. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Ba
ğlama ve Halk Müziği alanında Araştırma Görevlisi olarak atandı.1992'de Yüksek Lisansını tamamladı.1991'de Sanatta Yeterlik derecesi aldı. 1993 yılında Öğretim görevliliğine, 1996'yılında da Yardımcı Doçentliğe atandı. Mehmet AKBULUT ve Levent ÖZDENKÇİ ile Bağlama, Ertuğrul BAYRAKTAR’LA Türk Müziği ve Armonisi, Muammer SUN’ la Eğitim Müziği Besteciliği çalıştı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, M.E.B. Okul içi Beden eğitimi ve İzcilik Dairesi Başkanlığının düzenlediği Halk Müziği yarışmalarında seçici kurul üyesi ve danışmanlık görevlerinde bulundu.

Kültür Bakanlı
ğı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce organize edilen "Türk Halk Müziği Çalgı Bilgisi" adlı kitabın yazılmasında komisyon üyesi olarak görev aldı. Bağlamanın çoksesli kullanımı ve eğitimine ilişkin çeşitli çalışmalar yaptı. Solo bağlama için alıştırma, etüd ve denemenin yanı sıra, bağlama ikilisi, bağlama dörtlüsü halk müziği orkestraları, koro, yaylı çalgılar orkestrası, senfonik orkestra ve bazı oda müziği toplulukları için yazılmış çeşitli eserleri, albüm niteliğinde yayınlanmış "Bağlama ve Halk Müziği Toplulukları için Çoksesli Türküler Dağarcığı", Türkünün Rengi Piyano için 11 parça","Şan İçin Piyano Eşlikli Türküler" ve "Halk Ezgileriyle Solfej" adlarıyla dört kitabı bulunmaktadır.

Senfonik eser olarak Cumhurba
şkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 2000 yılında çaldığı Yedi'den Yansımalar, Nejat Eczacıbaşı İzmir Kültür ve Sanat Vakfının (İKSEV) açtığı senfonik eser dalındaki yarışmada ikincilik ödülü alan Senfonik Şiir adlı eserleri bulunmaktadır. Eserleri yurt içi ve yurt dışında birçok konserde seslendirilmesinin yanı sıra, ayrıca çeşitli CD ve kasetlerde yer almıştır. Halen G.Ü. GEF Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalındaki görevinin yanı sıra H.Ü Devlet Konservatuarı Müzikoloji bölümünde bir süre Halk Müziği ve Halk Çalgıları dersi vermiştir.

Portreler