ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Erdal Tuğcular

Doç.Dr. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Ba
ğlama ve Halk Müziği alanında Araştırma Görevlisi olarak atandı.1992'de Yüksek Lisansını tamamladı.1991'de Sanatta Yeterlik derecesi aldı. 1993 yılında Öğretim görevliliğine, 1996'yılında da Yardımcı Doçentliğe atandı. Mehmet AKBULUT ve Levent ÖZDENKÇİ ile Bağlama, Ertuğrul BAYRAKTAR’LA Türk Müziği ve Armonisi, Muammer SUN’ la Eğitim Müziği Besteciliği çalıştı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, M.E.B. Okul içi Beden eğitimi ve İzcilik Dairesi Başkanlığının düzenlediği Halk Müziği yarışmalarında seçici kurul üyesi ve danışmanlık görevlerinde bulundu.

Kültür Bakanlı
ğı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce organize edilen "Türk Halk Müziği Çalgı Bilgisi" adlı kitabın yazılmasında komisyon üyesi olarak görev aldı. Bağlamanın çoksesli kullanımı ve eğitimine ilişkin çeşitli çalışmalar yaptı. Solo bağlama için alıştırma, etüd ve denemenin yanı sıra, bağlama ikilisi, bağlama dörtlüsü halk müziği orkestraları, koro, yaylı çalgılar orkestrası, senfonik orkestra ve bazı oda müziği toplulukları için yazılmış çeşitli eserleri, albüm niteliğinde yayınlanmış "Bağlama ve Halk Müziği Toplulukları için Çoksesli Türküler Dağarcığı", Türkünün Rengi Piyano için 11 parça","Şan İçin Piyano Eşlikli Türküler" ve "Halk Ezgileriyle Solfej" adlarıyla dört kitabı bulunmaktadır.

Senfonik eser olarak Cumhurba
şkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 2000 yılında çaldığı Yedi'den Yansımalar, Nejat Eczacıbaşı İzmir Kültür ve Sanat Vakfının (İKSEV) açtığı senfonik eser dalındaki yarışmada ikincilik ödülü alan Senfonik Şiir adlı eserleri bulunmaktadır. Eserleri yurt içi ve yurt dışında birçok konserde seslendirilmesinin yanı sıra, ayrıca çeşitli CD ve kasetlerde yer almıştır. Halen G.Ü. GEF Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalındaki görevinin yanı sıra H.Ü Devlet Konservatuarı Müzikoloji bölümünde bir süre Halk Müziği ve Halk Çalgıları dersi vermiştir.

Portreler