ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 16 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Burhan Öçal

İsviçre’nin Zürih şehrinde ve İstanbul’da yaşayan Burhan Öçal, Avrupa’ya gittiği ilk günlerde kendini müzik ve sanat dünyasının içinde buldu. Çocukluğunda başlayan keşfetme merakı ve heyecanı onu erken yaşta dünyanın çok değerli müzisyen ve sanatçılarıyla tanıştırdı. Pek çoğuyla projeler yaptı, bugün de ortak çalışmaları sürdürüyor.

Burhan Öçal, İsviçre’deki ilk yıllarında ülkenin ünlü caz müzisyeni Pierre Favre ile çalıştı. Bu ismi İsviçreli caz piyanisti George Gruntz, Portekizli dünyaca ünlü klasik piyanist Maria Joao Pires ve Avustralyalı piyanist Peter Waters takip etti.

Bugüne dek başta Avrupa olmak üzere dünyanın her yerinde konser veren Öçal’ın asıl hayali Amerika’ya gitmek ve Hollywood’da oynamaktı. Weather Report’un yaratıcısı efsane isim Jo Zawinul ile tanışmasıyla kariyer planları değişti. Zawinul’un senfonik caz projesinde 10 sene boyunca solist olarak yer aldı. Öçal’ın ilk solo albüm çalışması Buthcer’s Dance idi. Aynı dönemde kendi adına kurduğu funk jazz grubuyla da (Burhan Öçal Group) albüm çalışması yaptı. Kendi geleneksel müziğini de ihmal etmeyen Öçal, “İstanbul Oriental Ensemble”ı kurdu. 16 yıl boyunca dünyanın pek çok farklı ülkesinde konserler veren grup bir fenomen haline geldi. Öçal’ın İstanbul Oriental Ensemble ile yaptığı albümlerin ilk iki tanesi Gypsy Rum ve Sultan’s Secret Door, Almanya’nın Grammy’si sayılan “Prieses der Deutschen Schallplattenkrıtık” ödülünü kazandı. Yine o dönem Sting ile tanıştı. Kendisini “imparator” olarak tanımlayan Sting ile pek çok kez birlikte çaldı. Dünyaca ünlü yaylılar dörtlüsü Kronos Quartet ile başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede konserler verdi.

Öçal’ın Amerika’nın saygın menajerlik şirketi ICM’in ünlü klasik gitaristi Eliot Fisk ile tanışması da aynı döneme denk gelir. Ortak projeler gerçekleştiren ikili bütün Amerika’da ve Avrupa’da 10 sene boyunca konser verdiler. Öçal, önemli bir caz müzisyeni ve aynı zamanda yakın arkadaşı olan Amerikalı caz bas gitaristi Jamaaladeen Tacuma ile Groove Alla Turca albümünü çıkardı. Ardından dünyanın en önemli festivallerinden Montreal Caz Festivali’nde 150 bin kişiye konser verdi. Paris’te yaptığı solo çalışması Jardin Otoman ile Le Monde’un “Chok” ödülünü aldı. Amerika ve İngiltere’de ünlü olan İrlandalı kemancı Eilen Eiwers ile 2006’da başarılı bir Amerika turu yaptı.

Osmanlı dönemine büyük ilgi duyan sanatçı 36 padişahın anısına “Sultan” projesini hayata geçirdi. Sanatçı bugüne kadar üç albümü yayınlanan Sultan serisinin kalan 33 albümünü gelecek 10 yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyor. Burhan Öçal doğup büyüdüğü şehir Kırklareli’ne vefa borcunu ödemek için kurduğu Trakya All Stars grubuyla iki albüm yapıp çeşitli konserler vermiştir.

Sanatçının birlikte çalışğı isimler arasında dünyanın en önemli fotoğraf sanatçısı ve yönetmeni Michel Comte da bulunuyor. Öçal’ın bitmek bilmeyen sinema tutkusu onu oyunculuğa kadar götürdü. Başarılı bir sinema filmindeki (O Şimdi Mahkum) başrolden sonra televizyon dizileri ve reklam filmlerinde yer aldı. Ünlü Derimod firmasının reklam yıldızı oldu. Son olarak Hennessy markasının reklam klibinde hip hop sanatçısı Pharrell Williams ile klip yapan Öçal, markanın Amerika’daki reklam yüzü oldu. Dünyanın çeşitli senfonik orkestralarında solist olarak yer alan Öçal bugünlerde iki büyük orkestra eseri üzerinde çalışıyor.

Burhan Öçal bugüne kadar pek çok festivalin konuğu oldu. Bu festivallerin başlıcaları şunlar: Montreal Jazz Festivali, Montreux Jazz Festivali, Womad World Music Festivali, Perugia Jazz Festivali, Roma Jazz Festivali, Şikago Jazz Festivali, Willisau Jazz Festivali, Bombay Jazz Festivali, İstanbul Jazz Festivali, Berlin Jazz Festivali, Paris Jazz Festivali, Viyana Jazz Festivali, Jazz àVienne, Moskova Jazz Festivali, Denhaag (North Sea Jazz Festivali).

 

Burhan Öçal’ın beraber çalışğı değerli isimler arasında şunlar yer alıyor: Sting, Jo Zawinul, Fazıl Say, Maria Joao Pires, Paco de Lucia, Kronos Quartet, Eliot Fisk, Howard Griffiths, Andreas Wollenweider, George Gruntz, Jamaaladeen Tacuma, Eilen Eiwers, Peter Kuhlmann, Peter Waters ve Werner Lüdi. Başta Türkiye olmak üzere bütün Avrupa ülkeleri, Kuzey Afrika, Kanada, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Orta Doğu, Uzak Doğu ve Asya ülkelerinde konserler veren Öçal, 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olacak İstanbul için projeler hazırlıyor.

 

Portreler