ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Ufuk ve Bahar Dördüncü (Dört el piyano)

Büyük Fransız Piyanist, F.R. DUCHABLE, Ufuk ve Bahar Dördüncü üzerine "eksiksiz bir teknikle donatılmış, gayretli çalışan, bize canlı ve hayal gücü dolu yorumlar sunan iki piyanisttir." diyor.

Ufuk ve Bahar Dördüncü'de uzun zamandır birlikte olmanın sağladığı uyum ve buna eklenen sıra dışı tekniğin büyüsü hemen hissediliyor. Fransız müziği ile olan özel ilişkilerinde H. Datyner, D.N'Kaoua, E. Vercelli ve Vlado Perlemutter ile tanışmalarının rolü büyüktür. F.R. Duchable ise onların gençlik dönemlerinden başlayarak her iki sanatçının yeteneklerine olan inancını sürdürerek, yakından ilgilenmiştir.

Sanatçıların, Ankara, Cenevre, Saragosse, ve Paris ödülleri, müzik yaşamlarının büyük bir parçası.

Tüm bu yapısal bütünlüğü dünyanın önde gelen prestijli konser salonlarının deneyimi ve P. Boulez, T. Strugala, Z. Nagy, A. Jordan, A. Schwinck, P. Rophé, Rickenbacher, gibi şeflerle olan çalışmaları pekiştirmiştir. Ayrıca, Cenevre'de Victoria Hall, Lyon'da Salle Moliére, Brezilya'da Uluslar Sarayı, Stuttgart'da Liederhalle, Düsseldorf'da Wittgenstein Sarayı v.s. ayrıca Peter Ustinov, H.Holliger, F. Petracchi, M. Bourge, E. Pahud, S. Schick v.s. gibi büyük sanatçılarla olan ortak çalışmalarını da ekleyebiliriz.

Amadeus, Schubertiade, Ars Musica Strasbourg, Fontainebleau Paris gibi Avrupa'daki festivallerin yanısıra Japonya'da Akoyishidai ve Türkiye'de İstanbul, İzmir ve Ankara'da düzenlenen müzik festivallerine katılmışlardır

Ufuk ve Bahar Dördüncü, Ankara, İzmir, İstanbul, Adana ve Bursa Devlet Senfoni Orkestraları, Bilkent orkestrası, Ensemble Contrechamps, Cenevre Oda Orkestrası ve Roma Oda Orkestrası tarafından düzenli olarak davet edilen uluslararası üne sahip iki sanatçı. Onlar için "Türkiye'nin Kültür Elçileri" diyebiliriz. Çünkü ülkelerini, müzikleri ile çeşitli kıtalarda temsil ederek, dünyaca tanınan müzik eleştirmenleri tarafından her zaman çoşkuyla karşılanmışlar ve övgüye değer görülmüşlerdir.


Ufuk DÖRDÜNCÜ

Ufuk Dördüncü, 8 yaşında müzik eğitimine başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı'nda, Gülay Uğurata, Elif ve Bedii Aran ile çalıştı. 1980 yılında eğitimine devam etmek üzere İsviçre'ye giden Ufuk Dördüncü, " Cenevre Konservatuvarı "na birincilikle girmeye hak kazandı. 1987'de birincilikle mezun olduğu Cenevre Konservatuvarı 'nda Desire N'Kaoua, Harry Datyner, Francois-Rene Duchable ve Vlado Perlemutter ile çalıştı. Bu dönemde çeşitli yarışmalara katılan sanatçı, Cenevre, Paris, Saragosse gibi Avrupa şehirlerinde ödüller kazandı.

Ufuk Dördüncü, müzik eğitiminin en başından itibaren bireysel çalışmalarının yanı sıra, kardeşi Bahar Dördüncü ile "piyano ikilisi" olarak çalışmalarına devam etti. Bireysel ve piyano ikilisi olarak, okul yıllarından itibaren sahne kariyerine başlayan Ufuk Dördüncü, NewYork, Sao-Paolo (Brezilya), Paris, Lyon, Frankfurt, Stuttgart, Dusseldorf, Cenevre, Zürich, Roma, Madrid, Kopenhag ve İstanbul gibi dünyanın önde gelen sanat merkezlerinde konserler verdi, Amadeus, Schubertiade ve Archipel gibi festivallerde yer almışlardır.

Sanatçı, yurtiçinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Senfoni, İzmir Senfoni, Çukurova Senfoni ve Bursa Senfoni Orkestraları ile sayısız konserler vermiş, İstanbul, Ankara ve İzmir Müzik Festivallerinde yeralmıştır.

Sanatçı, T.Strugala, Z.Nagy, A.Schwinck, K.A.Rickenbacher, E.Tabakov gibi ünlü şeflerle birlikte konserler vermiş; Peter Ustinov, F.Petracchi, M.Bourgue, gibi büyük sanatçılarla ortak çalışmalara imza atmıştır.

Ufuk Dördüncü, bireysel ve piyano ikilisi olarak çok büyük başarılar elde ettiği solistlik kariyerinin yanı sıra eğitmen olarak akademik çalışmalarına Fransa 'da devam etmektedir. Değişik formasyonlarda oda müziği çalışmalarını ağırlık veren sanatçı, Cenevre Konservatuvan fnda Virtuosite Bölümü öğrencilerine eşlik etmekte, F.Petracchi gibi ünlü müzisyenlerle çalışmaktadır.


Bahar DÖRDÜNCÜ

Bahar Dördüncü, 5 yaşında müzik eğitimine başladı. Ankara Devlet Konservatuvan 'nda Kamuran Gündemir, Gülay Uğurata, Gülsin Onay, Elif ve Bedii Aran ile çalıştı. 1980 yılında eğitimine devam etmek üzere İsviçre'ye giden Ufuk Dördüncü, "Cenevre Konservatuvarı "na birincilikle girmeye hak kazandı. 1987'de birincilikle mezun olduğu Cenevre Konservatuvan 'nda Desire N'Kaoua, Eduardo Vercelli, Harry Datyner, Francois-Rene Duchable ve Vlado Perlemutter ile çalıştı. Bu dönemde çeşitli yarışmalara katılan sanatçı, Cenevre, Paris, Saragosse gibi Avrupa şehirlerinde ödüller kazandı.

Bahar Dördüncü, müzik eğitiminin en başından itibaren bireysel çalışmalarının yanı sıra, kardeşi Ufuk Dördüncü ile "piyano ikilisi" olarak çalışmalarına devam etti. Bireysel ve piyano ikilisi olarak, okul yıllarından itibaren sahne kariyerine başlayan Bahar Dördüncü, NewYork, Sao-Paolo (Brezilya), Paris, Lyon, Frankfurt, Stuttgart, Dusseldorf, Cenevre, Zürich, Roma, Madrid, Kopenhag ve İstanbul gibi dünyanın önde gelen sanat merkezlerinde konserler verdi, Amadeus, Schubertiade ve Archipel gibi festivallerde yer almışlardır.

Sanatçı, yurtiçinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Senfoni, İzmir Senfoni, Çukurova Senfoni ve Bursa Senfoni Orkestraları ile sayısız konserler vermiş, İstanbul, Ankara ve İzmir Müzik Festivallerinde yeralmıştır.

Sanatçı, T.Strugala, Z.Nagy, A.Schwinck, K.A.Rickenbacher, E.Tabakov gibi ünlü şeflerle birlikte konserler vermiş; Peter Ustinov, F.Petracchi, M.Bourgue, E.Pahud gibi büyük sanatçılarla ortak çalışmalara imza atmıştır.

Avrupa'nın önde gelen çağdaş müzik gruplarından olan Contrechamps Cenevre"nin piyanisti olarak çalışmalarına devam eden Bahar Dördüncü, P.Boulez, H.Holliger, A.Jordan, P.Rophe, S.Schick, R.Hardy, I.Attrot, G.Benjamin, L.Berio, G.Kurtag ve B.Ferneyhough gibi çağdaş müziğin sayılı şahsyetleri ile çalışmış, Ars Musica Starsbourg, Fontainebleau Paris, Salzburg, Japonya Akoyishidai, Avustralya Adellaide, Viyana Barselona, Milano, Torino, Brüksel, Amsterdam, Lizbon, Pekin, Şangay ve Honk Kong gibi dünyaca ünlü çağdaş müzik festivallerine katılmıştır.
Dahan geniş bilgi için bknz: http://www.ufukbahardorduncu.com

Portreler