ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Jean-Bernard Pommier

Jean-Bernard Pommier, Fransa’nın güneyindeki Beziers kentinde doğmuştur. Piyano çalmaya dört yaşında başlamış ve ilk halk konserini yedi yaşında vermiştir. Paris Konservatuvarında, Yves Nat ve Pierre Sancan ile piyano, Eugene Bigot ile orkestra yönetimi çalışmıştır. Daha sonra New York’ta da Eugene Istomin ile çalışma imkanı bulmuştur. Uluslararası alanda tanınması gecikmeyen sanatçı, 17 yaşındayken Berlin Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması’nı kazanmasının ardından Moskova’da Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda en genç finalist olmasıyla, kendisini dünyanın tüm önde gelen konser salonlarına taşıyan bir kariyere doğru adım atmıştır. Aynı zamanda EMI ile de kayıtlar yapmaya başlamıştır.

Jean-Bernard Pommier, on yıl sonra, Berlin ve Salzburg’ta, Herbert von Karajan ve Berlin Filarmoni Orkestrası ile uzun dönemli bir çalışmaya başlamıştır. Sanatçı Boulez, Barenboim, Haitink, Mazur, Mehta, Muti ve Rattle’ın  da içinde bulunduğu birçok seçkin müzisyen ile birlikte sahne almaktadır. Resital ve konçertolarla Londra, Viyana, Berlin, Leipzig, Dresden, Amsterdam, Paris, Moskova, Chicago ve New York gibi başlıca merkezler de sahne almıştır. Jean-Bernard Pommier, Avrupa ve Amerika’da, San Francisco Senfoni, Paris Orkestrası, Radio France Filarmoni Orkestrası, Philharmonia, Royal Filarmoni Orkestrası, Rotterdam Filarmoni,  RAI Turin, Tonhalle Zurich, Varşova Filarmoni, Çek  Filarmoni, Budapeşte Senfoni, Leipzig Radio, Belçika Ulusal Orkestrası, İsviçre Romen Orkestrası ve Salzburg Mozarteum gibi büyük orkestralarda şef olarak çalıştığı aktif bir kariyeri keyifle sürdürmektedir.

Pommier, ayrıca sık sık Avrupa Oda Orkestrası, İngiltere  Kuzey Senfoni, Varşova Senfoni, İsrail Oda Orkestrası, Lozan Oda Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası ya da İskoç Oda Orkestrası ile piyanist ve şef olarak ikili görev sürdürmektedir.

Sanatçının oda müziği partnerleri arasında Isaac Stern, Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman, Leonard Rose, Alexander Schneider, Jean-Pierre Rampal, Paul Tortellier, Maurice Bourgue, Jaime Laredo ve Guarneri ile Vermeer Quartetleri vardır. Şikago, Londra, Lozan, Durham ve Melbourne’de masterclass çalışmaları yapmıştır. Daha önce Northern Senfoni’nin Sanat Yönetmeliği, Torino Filarmoni Orkestrası Baş Şefliği ve Menton Festivali Sanat Yönetmenliği yapmış bir sanatçı olarak artık dünya çapında turneler yapmaktadır. Pommier, Durham’da, St Chad's College’ de konuk öğretim üyesi ve Müzik Akademisi Yönetmenliği yapmaktadır.

Anayurdu Fransa, sanatçıya Ulusal Değerler Birliği görevlisi ve Légion d’Honneur şövalyesi ünvanı vermiştir. Geçmiş önemli olaylar arasında, 2008-09 yıllarında, Londra’daki Beethoven’ın piyano sonatlarının tamamını içeren performansları vardır.

2010 yılında, Jean-Bernard Pommier’nin  birlikte sahne aldığı orkestralar: BBC Filarmoni Orkestrası, BBC Senfoni Orkestrası, Berlin Filarmoni Orkestrası, Şikago Senfoni Orkestrası, Royal Concertgebouw Orkestrası, Halle Filarmoni Orkestrası, İsrail Filarmoni Orkestrası, Londra Filarmoni Orkestrası, Londra Senfoni Orkestrası, Los Angeles Filarmoni Orkestrası, New York Filarmoni Orkestrası, Paris Filarmoni Orkestrası, İsviçre Romen Orkestrası, Philharmonia Orkestrası, Royal Filarmoni Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni Orkestrası, Viyana Filarmoni Orkestrası, Varşova Filarmoni Orkestrası.

Birlikte sahne aldığı şefler:
Daniel Barenboim, Herbert Blomstedt, Pierre Boulez, Semyon Bychkov, Myung-Whun Chung, Aldo Ceccato, Charles Dutoit, Lawrence Foster, Bernard Haitink, Günter Herbig, Herbert von Karajan, Kyril Kondrashin, Jakov Kreizberg, Kurt Masur, Sir Charles Mackerras, Zubin Mehta, Riccardo Muti, John Nelson, Vaclav Neuman, Michel Plasson, Simon Rattle, Jerzy Semkov, Stanislaw Skrowaczewski, Leonard Slatkin, Michael Tilson Thomas, Yan-Pascal Tortelier.

Jean-Bernard Pommier’nin  şef olarak birlikte çalıştığı orkestralar:  
Budapeşte Senfoni Orkestrası, Çek Filarmoni Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Leipzig Radio Orkestrası, Melbourne Senfoni Orkestrası, Hollanda Filarmoni Orkestrası, Hollanda Radio Filarmoni, İngiltere Northern Senfoni, İsviçre İtalyan Orkestrası, Capitole de Toulouse Ulusal Orkestrası, İsviçre Romen Orkestrası, Paris Orkestrası, Pays de Lorraine Orkestrası, Bordeaux-Aquitaine Ulusal Orkestrası, Fransa Ulusal Orkestrası, Lille Ulusal Orkestrası, Radio France Filarmoni Orkestrası, Monaco Filarmoni Orkestrası, Londra Filarmoni Orkestrası, Torino RAI Orkestrası, Den Haag Residentie Orkestrası, Rotterdam Filarmoni Orkestrası, Royal Filarmoni Orkestrası, Royal Scottish Ulusal Orkestrası, Salzburg Mozarteum Orkestrası, San Francisco Senfoni Orkestrası, Zürich Tonhalle Orkestrası, Ulster Orkestrası.

Portreler