ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Türev Berki

Türev Berki 1970’de Ankara’da doğdu. Dokuz yaşında Aran Müzik Merkezi’nde başladığı piyano eğitimini Elif ve Bedii Aran’ın öğrencisi olarak 1997’ye dek sürdürdü.

1982’de Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen 29. Uluslararası Steinway Piyano Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. 1983’te katıldığı İtalya/Senigallia Genç Piyanistler Yarışması’nda ise ödüle layık görülen beş yarışmacıdan biri oldu.

Almanya, İtalya, Polonya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirdiği resitallerle müzik otoritelerinin takdirlerini kazanan sanatçı, 1990’da Uluslararası Sopot Festivali’ne davet edilen ilk genç Türk piyanist oldu. 1993’te Cumhuriyetimizin 70. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde A.B.D.’ne kültür elçisi sıfatıyla davet edilerek Washington D.C.’de bir resital verdi.

1991’den itibaren piyanistliğinin yanısıra, müzik teorisi alanında akademik kariyer yapma kararı alan sanatçı, Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde sürdürdüğü yüksek lisans ve doktora çalışmalarını birincilikle tamamladı. Prof. Dr. Ali Uçan’ın danışmanlığında kaleme aldığı Mozart’ın Piyano Konçertolarına İlişkin Bir Çerçeve Kadans Modeli adlı doktora tezi, bilim ve sanat çevrelerinde geniş yankı uyandırdı ve özellikle kadans analizi konusuna yeni bir yaklaşım getiren bir çalışma olarak değerlendirildi.

Uluslararası arenada büyük prestiji olan Steinway Artist ünvanına sahip olan Türev Berki, 1998’de dünyanın en gelişmiş kariyer organizasyonu olan Junior Chamber International tarafından Türkiye’nin Kültür Alanında En Başarılı Genci olarak ilan edildi. Aynı yıl Müzik Eğitimi alanında doçentlik ünvanını kazandı. 2001’de New York’un ünlü konser salonu Carnegie Hall’de geniş yankı uyandıran bir resital veren sanatçı, 33 yaşında müzikoloji alanında profesörlüğe yükseltilerek, ülkemizde bu ünvana sahip en genç akademisyenlerden biri oldu.

Prof. Dr. Türev Berki, halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Uluslararası İlişkiler Koordinatörü ve Müzikoloji Bölümü Başkanı’dır.

Hacettepe Üniversitesi Senatosu kararıyla Prof. Dr. Türev Berki’ye, uluslararası arenada kazandığı ödüller ve Türkiye’de kültürel ve akademik yaşama yaptığı katkılar nedeniyle Hacettepe Üniversitesi 2008 Sanat Ödülü verilmiştir.
    Portreler