ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 24 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Fatma Ceren Necipoğlu

Müzik çalışmalarına İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başlayan Ceren Necipoğlu, konservatuvarın Arp Sanat Dalı İleri Devresi’nden ve bu kurumdaki eğitimiyle eş zamanlı olarak İstanbul Alman Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümleri’nden mezun oldu. Bir süre arpist Şirin Pancaroğlu ile çalıştıktan sonra burs kazanarak gittiği ABD’de Louisiana Eyalet Üniversitesi’nin Arp Sanat Dalı yüksek lisans programını bir yıl içinde tamamladı. Hemen ardından dünyanın en saygın müzik fakülteleri arasında yer alan Cleveland Müzik Enstitüsü, Rochester Üniversitesi Eastman Müzik Fakültesi, Michigan Üniversitesi Ann Arbour Müzik Fakültesi ve İndiana Üniversitesi Müzik Fakülteleri’nin arp sanat dalı yüksek lisans programlarına burs kazanarak çağrı alan Ceren Necipoğlu, Indiana Üniversitesi Müzik Fakültesi’nin davetini kabul ederek dünyaca ünlü arpist ve pedagog Susann McDonald’ın sınıfında arp sanat dalında master derecesini elde etti. Susann McDonald’ın yanı sıra Judy Loman, Marie-Claire Jamet gibi virtüözlerle arp, Christian Lardé,  Dennis Parker, Thomas Robertello, Kate Lukas gibi tanınmış ustalarla oda müziği çalışan Necipoğlu öğrenimi süresince CRR Senfoni Orkestrası, Akdeniz Gençlik Orkestrası, Louisiana E. Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve Opera Topluluğu, İndiana Üniversitesi Senfoni Orkestraları, Ohio Light Opera Orkestrası, Columbus İndiana Philharmonic ile ve yüksek lisans mezuniyetinin hemen ardından bir yıl boyunca Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nda Türk ve yabancı pek çok şef ile çalıştı, CD kaydı ve festival konserlerinde yer aldı. Aynı yıl Fransa’da Academie Musicale de Villecroze adlı seçkin kurumda arpist Marie-Claire Jamet’nin verdiği ustalık kurslarına o yıl çeşitli uluslardan davet edilen on iki arpistten biri oldu.  

2002-2003 akademik yılında aldığı davet üzerine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Arp Sanat Dalı eğitimini başlatma görevini üstlenerek bu kurumun ve Eskişehir’in ilk arp öğrencilerini yetiştirmeye başlayan Necipoğlu, katıldıkları uluslararası yarışmalarda dereceler alan öğrencileri ile yurt içi ve yurt dışında adından övgüyle söz ettirmektedir. Mayıs 2006’da 2.Türkiye Arpistler Buluşması’nı Anadolu Üniversitesi’nin desteği ve ev sahipliğinde organize eden Necipoğlu, bu organizasyonla üç kuşak arp sanatçısının ve geniş bir öğrenci topluluğunun bir araya gelmelerini sağlamıştır.

Eğitmenliğinin yanı sıra, arp dağarcığına kazandırılan yeni yapıtlara soluk vermeyi de kararlı bir tutumla sürdüren ve çağdaş yapıtları yorumlamasındaki duyarlılığıyla bestecilerin dikkatini çeken Necipoğlu, Türk besteci Hasan Uçarsu ile Amerikalı besteci Garrett Byrnes’ün solo arp için yazdıkları yapıtların dünya ve Avrupa prömiyerlerini ABD’de ve bu yapıtları icra etmek üzere davet edildiği İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen 8. Dünya Arp Kongresi’nde seslendirdi. Buradaki performansı “Dinamik, üstün bir icra” sözleriyle nitelenen (World Harp Congress Review) Necipoğlu’nun gerçekleştirdiği kayıtla Byrnes’ün kendisine ithaf ettiği yapıt (Visions in Twilight) uluslararası en saygın arp yarışmalarından biri olarak kabul edilen USA International Harp Competition’ın (2004) çağdaş yapıt kategorisi için zorunlu program olarak seçildi.

Gerek solo gerekse çeşitli topluluklar ile verdiği konserlerde Avrupa, ABD, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da sesini duyuran Necipoğlu yine birçok yapıtın Türkiye’deki ilk seslendirilişlerini yaptığı 20.yy arp-flüt oda müziği konserleri, arp-ney buluşması ve ünlü korno sanatçısı Turgay Hilmi ile birlikte 20. yy’da bestelenmiş özgün korno-arp yapıtlarını seslendirdiği ikili konserler gerçekleştirdi. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestraları eşliğinde solist olarak konserler veren ve Türkiye’nin birçok bölgesine uzanan bir konser turnesi gerçekleştiren Necipoğlu, 2005-06 konser sezonunda Bilkent Senfoni Orkestrası ile birinci arpist olarak olağan sezon konserleri gerçekleştirdi ve aynı orkestra ile Galatasaraylı Besteciler CD’sinin kaydında yine birinci arpist olarak yer aldı. Uluslararası bir kariyere sahip olan, İranlı besteci Amir Mahyar Tafreshipour’un “A Persian Reflection” (2006) adlı arp konçertosunun Türkiye prömiyerini 2009 Ocak ayında Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası  eşliğinde seslendiren Necipoğlu, Brezilya’da Mayıs 2009’da düzenlenen 4. Rio Arp Festivali’ne iki solo resital verdi.

UMA
Portreler