ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Terci-Korad Gitar İkilisi

TERCİ- KORAD GİTAR İKİLİSİ

Kürşad Terci, Kağan Korad


“Çok iyi ton kalitesine sahip çok sağlam bir grup”
 Londra, Classical Guitar Magazine, Şubat 2003

 “Yurt dışında giderek daha çok tanınan heyecan verici bir grup”
 Londra, Classical Guitar Magazine, Nisan 2004

“Türkiye’nin en iyi gitar elçileri.”
Costas Cotsiolis, Belgrad, Kasım, 2001

İyi geliştirilmiş teknikleri ve gelişmiş müzikalitelerinden kaynaklanan sonoriteleri ve ender rastlanan, son derece güçlü bir grup hassasiyetleri var...
Prof.Dr.  Henrique Pinto, Brezilya, Gitarist, 2002

Konserinizde, Batı Avrupalı dinleyicilerinize ritmler, armoniler ve duygulardan meydana gelen yepyeni bir dünya keşfi sağladınız. Eminim doğru müzikal duygulara sahip ve sanatsal momenti kavrama yeteneğine sahip hiç bir dinleyiciniz konserinizi kolay kolay unutmayacaktır; tıpkı benim gibi!...
Carlo Marchione,  Maastricht  Üniversitesi, Gitarist, 2002

Türk parçalarının mükemmel düzenlenmesi ve özgün eserlerle tam bir müzikal anlamın sergilendiği ve klasik gitarcılara müziğin ne için yapıldığını yeniden hatırlatan bir gösteriydi.
Vojislav Ivanović, Besteci & Gitarist, Volos, Yunanistan, 2003

* * *

2000 yılından bu yana Terci-Korad Gitar İkilisi’nin üyeleri  olarak tanınan Kürşad Terci ve Kağan Korad, 1987 yılında Soner Egesel ile birlikte Bilkent Gitar Üçlüsü’nü kurdu. 15’i aşkın ülkede katıldıkları bir çok ulusal ve uluslararası festival ve yurtdışı konserleri dışında, Türkiye’nin her bölgesinde ilk defa düzenlenen “Klasik Gitar Konserleri” dizisi ile adını duyurdu.

19. yılını tamamlayan topluluk “2002 Uluslararası Koblenz Müzik Festivali (Almanya),” “2003 Uluslararası Volos Gitar Festivali (Yunanistan)” ve “2004 Uluslararası Belgrat Guitarart Festivali”ne davet edilen ilk Türk sanatçılar oldular.

Terci-Korad İkilisi, bu festivallerde John Williams, Leo Brouwer, David Russel, Hubert Kaeppel, Aniello Desiderio, Eli Kassner, Costas Cotsiolis, Dusan Bogdanovic, Carlo Marchione gibi büyük ustalarla birlikte yer aldı. Türkiye’deki senfoni orkestraları ile solist olarak bir çok konser verdi.

Türk ve yabancı bestecilerin gruba ithaf ettiği birçok eserin dünya prömiyerini yaptılar.  Bu prömiyerlerin yanısıra grup üyeleri, yaptıkları çok sayıda düzenlemeyi de gitar repertuvarına kazandırdı.

Kürşad Terci ve Kağan Korad konser faaliyetlerinin yanısıra, yurtiçi ve yurtdışındaki üniversite ve konservatuarlarda klasik gitar seminerleri vermekte ve uluslararası yarışmalara jüri üyesi olarak katılmaktadır. Kürşad Terci ve Kağan Korad, ASEG’in (Association of Southeastern European Guitarists – “Güneydoğu Avrupa Gitaristler Birliği”) ve Türkiye’de Klasik Gitar Derneği’nin kurucu üyeleri arasındadır. Grubun biri Türkiye’de diğeri ise yurt dışında basılmış iki CD’si bulunmaktadır.

Bilkent Üniversitesi “sanatta yeterlik” programını tamamlayan Doç.Dr Kağan Korad ve Dr. Kürşad Terci halen Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Klasik Gitar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedirler.

http://www.terci-korad.com


Portreler