ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Süheyla Altmışdört

Hoca unvanını pek çok kişi alabilir… Ancak hocaların hocası pek az kişiye nasip olan bir özelliktir.

Süheyla Altmışdört 1951 yılında Istanbul Belediye Konservatuarında mûsıkî eğitimine başladı. Mezuniyetinin ardından hoca olarak konservatuarda çalışmalarına devam etti…

Aynı kurumda aralıksız olarak günümüze kadar süren bir hocalık dönemi yaşadı. Aynı zamanda 1960’lı yılların başında şeflik ve hocalığını üstlendiği Üniversite Korosu çalışmalarına başladı.. Bu koroyu 42 yıl gibi aralıksız, devamlı çalıştırdı. Radyo konserleri ve özellikle eğitime dayalı konserlerle, klasik mûsıkîmizin nadide eserlerini bu topluluk sayesinde Türk gençliğine ve bugünün üstatları diyebileceğimiz pek çok müzisyene aşıladı,  örnek oldu.

Süheyla Altmışdört, çeşitli dernek çalışmalarına da katıldı. Özel talebeler yetiştirdi. 50 yılı aşkın olan mûsıkî hayatında daima geleneksel Türk Mûsıkîsinin özelliklerini, inceliklerini en güzel toplu ve solo icrası için emek verdi, topluma sundu.

Türkiye’nin dört bir yanında ondan feyz almış olan talebeleri bayrağı devir almış ve O’nun kendilerine göstermiş olduğu güzel yolda devam etmektedirler…

HAYATI

Süheyla Altmışdört Trabzon’da doğdu. İlkokulu Erzurum, Trabzon ve Ağrı’da, Orta ve Lise eğitimini ise Trabzon’da tamamladı. 1948 yılında geldiği İstanbul’da, Fulya Akaydın’dan piyano dersleri almaya başladı. Hocasının tavsiyesiyle 1951 yılında İstanbul Belediye konservatuarı Türk Müziği bölümüne girdi ve sınıf atlayarak 1954 de mezun oldu. Belediye konservatuarında Münir Nurettin Selçuk, Şefik Gürmeriç, Mesut Cemil Tel, Nevzat Atlığ ve Şive Ölmez gibi değerli hocalardan ders aldı…

Hocası Şefik Gürmeriç’in teşvikiyle 1957 yılında İstanbul Belediye Konservatuarında kadrosuz olarak öğretmenliğe başladı. Bir süre sonra Halk Müziği topluluğunda açılan kadroya tayin olarak koro çalışmalarını yürüttü ve nazari ders öğretmenliği yaptı. 1960 yılında Halk Müziği topluluğuna vekâleten şef tayin edildi. Bu koroyla bir yıl boyunca çeşitli konserler idare ettikten sonra Türk Müziği bölümünde açılan öğretmenlik kadrosuna geçti. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı adını alan bu kurumun Türk Müziği bölümü öğretim üyesi olarak, tam 47 yıl batı müziği solfeji, Türk müziği solfeji ile usûl derslerini verdi. Okulun öğrenci korosunu çalıştırdı ve çok sayıda konser idare etti. 2005 yılında bu görevinden ayrıldı.

1963 yılından itibaren, 42 yıl aralıksız olarak, İstanbul Üniversitesi Klasik Türk Müziği Korosunu çalıştırdı. Bu koro ile çok sayıda konserler ile İstanbul Radyosu’nda aylık radyo konserleri vermiş, televizyon konserlerini idare etmiştir.

Kuruluşundan beri Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde Türk Müziği Bölüm Başkanı olarak görev yapmakta, öğrenciler yetiştirmektedir.

Çeşitli dönemlerde Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, Eyüp Mûsıkî Vakfı, Beşiktaş Mûsıkî Derneği korolarını çalıştırmıştır.

Bir süre Florence Nightingale Yüksek Hemşirelik Okulunda Türk Müziği dersleri vermiştir. Ayrıca klasik Türk müziğiyle ilgili çeşitli radyo ve televizyon programlarına uzman olarak katılmıştır. Aynı zamanda Türk müziği piyanisti olarak, bu alanda da öğrenciler yetiştirmiştir.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı ve Üniversite Korosu başta olmak üzere görev aldığı bütün kurumlarda binlerce gence Klasik Türk Müziğini sevdirmiş ve öğretmiştir. Yetiştirdiği öğrenciler, ülkemizin değişik yerlerinde konservatuar kuruluşlarına önayak olmuş ve devlet korolarında solist, şef ve idareci olarak önemli görevler üstlenmişlerdir.
  Portreler