ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 1 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Merih Kazbek

Profon Bas Merih Kazbek 1954 yılında Ankara’da doğdu Müzik hayatına Ankara Devlet Konservatuvarı’nda  perküsyon bölümünde başlamıştır. Daha sonra şan derslerine başlayarak Afro Poli, Belkıs  Aran, Ayhan Baran ve İhsan Şenol ile devam etmiştir. 1972 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin açmış olduğu sınavla önce koro sanatçısı iki yıl sonra 20 yaşında solist sanatçısı olmuştur.

Merih Kazbek, ilk olarak G.Verdi’nin “Maskeli Balo” Operasındaki “Samuel” rolüyle  sahneye çıkmış daha sonra Rossini’nin “La Cambiale di Matrimonio”Operasında “Norton”rolünü seslendirmiştir. 1974 Nejat Eczacıbaşı bursu ile  İtalya’ya gönderilmiştir.

Milano’da Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi ve Roma’da Santa Cecillia  Müzik Akademisi’ni bitiren sanatçı,bu arada Genova’da düzenlenen genç sesler yarışmasında “Sparafucile” rolüyle birincilik kazanmış ve bu birincilik sonucu Milano’da  Piccola Scala Operası’nda G.Verdi’nin Rigoletto Operası’ndaki “Sparafucile”rolüyle İtalyan  sanatseverlerin karşısına çıkarak onların ve İtalyan basının ilgi odağı olmuştur.

Daha sonra sonra ülkesine dönen sanatçı, Mart 1977′de İzmir Opersı’nda  Mozart’ın “Figaronun Düğünü” Operasını seslendirmiş, Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Opera National du Rhin’in açmış olduğu sınavı kazanarak bu opera evinde Alain Lombard ile birlikte çalışmıştır.

Başlıca Sahne Aldığı Opera Evleri;  

Fransa: Théatre du Chatelet, Théatre des Champs Elysées, Lyon, Montpellier, Nancy, Metz, Strasbourg, Vichy, Bordeaux, Aix en Provence

İngiltere: Covent Garden, Royal Albert Hall

İtalya: Milano Piccola Scala

Finlandiya: Savonnlina festival

Almanya: Karlsruhe, Baden-Baden, Stutgart

Belçika: Bruxelles, Liege

Yugoslavya: Boegrad

Romanya: Bucarest

Luxembourg, Meksika, Japonya, Portekiz,

Argentina: Opera houses in Argentina

Profon Bas Merih Kazbek, 4 Kasım 2011 Cuma günü Ankara'da geçirdiği kalp krizi sonucunda 57 yaşında vefat etmiştir!

Portreler