ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Rıfat Günen

1968 Yılında Trabzon’da doğdu. Lise yıllarında okul korosu ile musiki çalışmalarına başladı. Trabzon Liselerinden Yetişenler Cemiyeti’nde amatör anlamda ilk müzik deneyimini yaşadı. Türk Musikisinin temel teorisyeni H. Sadettin Arel’in ‘’Cumhuriyet Döneminde musikiyi bilen 8 kişiden biri’’ diye ifade ettiği;musiki nazariyatçısı, fotoğraf ve hat sanatçısı, gazeteci yazar, udi ve aynı zamanda Ağır Ceza HakimiAhmet Selim Teymur’danmusiki nazariyatı,usul, nota ve ud dersleri aldı. Hocanın son ud öğrencisi oldu. Trabzon’da aynı zamanda Halk Eğitim Müdürlüğü Korosunda Bestekâr Temel Şükrü Doğru ile çağdaş Türk Musikisi icrası ve Tamburi Suat Kurtuldu ile Fasıl Musikisi çalışmalarında bulunmuştur.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini kazanması ile İstanbul’a gelerek bir yandan eğitimine devam ederken diğer yandan,İ.Ü. Orman Fakültesi T.S.M Korosunukurdu.Fakülte tarihinde bir ilk ve son olan bu koro ile 5 yıl boyunca konserler verdi. Aynı Dönemde Marmara Üniversitesi Türk Musikisi Korosu ve sonradan Marmara Üniversitesi Korosunun da ilk oluşumunda yer alarak; Marmara Üniversitesi Rektörlüğü ve Orman Fakültesi Dekanlığı tarafından birçok kez Teşekkür Belgesi ile ödüllendirildi.

Aynı dönemde Selamiçeşme Anadolu Yakası Müzisyenler ve Müzikseverler Derneğinde, dönemin en önemli Fasıl Hanendeleri olan Kemal Gürses ve Nuri Şenneyli, İsmail Şençalar, Hocalarla fasıl meşklerinde ve konserlerde bulundu. Yine Kadıköy Musiki Derneğinde Melahat Pars Hanımefendi ve İnci Çayırlı Hanımefendilerle, Bestekâr Kanuni Osman Aksu ve Gündoğdu Duran ile Musiki çalışmaları yaptı. Türk Musikisinin en önemli sanatçıları arasında sayılacak olan, Semahat Özdenses, Melahat Pars, Safiye Ayla, Şadan Adanalı, gibi duayenlerlefasıl heyetlerinde görev aldı. Müzeyyen Senar Hanımefendi, Yaşar Özel Beyefendi gibi sanatçılar ile profesyonel olarak aynı sahneyi defalarca paylaştı ve onlara eşlik etti.

Döneminin virtiözrebabzeni Sabahattin Volkan ile dini musiki toplantılarına katıldı. Bestekar Kanuni Osman Aksu ve Rebâbzen Sabahattin Volkan Hocalarla ile Galata Mevlevihanesi’nde Mevlevi ayinlerinde sazende olarak görev aldı. Amir Ateş Hoca ile ilahi musikisi üzerine meşklere de katıldı. Bir dönem 5 yıl kadar Profesyonel olarak İstanbul’da udu ile solo müzik yaptı.

Mesleki sebeplerle 15 yıl kadar Musikiye ara verdikten sonra bu kez, Beykoz Musiki Derneğinde 4 yıl kadar ser-sazende olarak onlarca konsere katıldı. Bilahare memuriyeti gereği atandığı Çanakkale’de Bestekâr Aydın Tekindor ile çalışmalarda bulunduktan sonra, Çanakkale’de Berceste Türk Musikisi Topluluğunu kurdu, şefliğini yaptı. Burada da birçok konser verdi.

Daha sonra Bolu’ya atanması ile birlikte, Bolu Türk Musikisi Fasıl Topluluğunu kurarak, Bolu Belediyesi Korosu sıfatıyla 8 yıl bu koronun şefliğini yaptı. Burada yaptığı konserlerle de Fasıl Musikisini Topluma yeniden sevdirmeyi başardı.

2021 yılında tayinle geldiği İstanbul’da da ‘’Ataşehir Fasıl Topluluğunu’’ kurma çalışmaları sonucu bu koronun açılışını önümüzdeki günlerde yapacaktır. Diğer yandan da, Merkezi Ankara’da bulunan ve Türkiye çapında korolar olarak örgütlenme aşamasında olan, ‘’Anatolia Musiki Ateşi’’  isimli oluşumun Anadolu yakası Korosunu kurma çalışmalarına devam etmektedir. .Orman Yüksek Mühendisi olup evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Portreler