ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 1 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Portreler


Sıtkı Sahil

Sıtkı Sahil 24 Ağustos 1955 yılında Erzurum’da doğdu. Babasının tayinleri nedeniyle ilkokul, ortaokul ve lise tahsilini Erzurum, Adapazarı ve Erzincan’da yaptı. 1972 yılında Milli Savunma Bakanlığı’nın açtığı bir sınavı kazanarak mesleki eğitim aldı.

Müzik yaşamına önce Türk Halk müziğini tercih ederek başlasa da Türk Sanat Müziğine yönelerek çalışmalarını bu yolda gerçekleştirdi. Erzurum Halk Eğitim Merkezi’nde ve Erzurum Halk Oyunları Halk türküleri Turizm Derneği’nde gerçekleştirilen çalışmalara katıldı. Burada Ahmet Zeki Erdal ve Hüseyin Erbay’dan yararlandı. Bu çalışmalarla kendini yetiştirerek 1978 yılında TRT Erzurum Radyosu’nda akitli ses sanatçılı olarak görev yapmaya başladı. Bunun yanı sıra TRT’de üç yıl kadar nazariyat ve repertuar dersleri alarak dönemin önemli şeflerinden ve hocalarından olan Kıyasettin Temelli’den de yararlandı. 1981 yılında Balıkesir’e tayinen gelene dek TRT’deki görevi devam etti.

Balıkesir’e tayinen geldikten sonra sanat çalışmalarını askeri bir kurumda devam ettirdi. Bu yıl 40. yılını kutlayan Balıkesir Türk Müziği Korosu’nun temeli bu şekilde atılmış oldu.

Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi’de öğretmen adaylarını müzik dersleri verdi. Daha sonra Balıkesir’deki orta dereceli bazı okullarda derslerine devam ederek bu okullardaki başarılı kişileri kurmuş olduğu Balıkesir Türk Müziği Korosu etrafında topladı.

Başarı adına eğitim ve öğretim müfredatından hiç taviz vermeyen Sıtkı Sahil, 40 yıldır Balıkesir’de bir güzide koroyu ayakta tutmayı başarmıştır.

Yılda ortalama altı ya da sekiz konser veren Balıkesir Türk Müziği Korosu’ndan ülkemize çok sayıda yıldız niteliğinde sanatçı yetiştiren Sıtkı Sahil’in gerçekleştirdiği bir başka faaliyette Balıkesir Türk Müziği Sempozyumlarıdır. 1997, 2017 ve 2019 yıllarında üç kez gerçekleştirilen ve ülkemizin birçok değerli müzik adamının katıldığı Balıkesir Türk Müziği Sempozyumları’nın basılı yayınları da yayınlanarak ülkemizin müzik yaşamına katkıda bulunması önemlidir.

Aynı zamanda bir besteci olarak Türk Sanat Müziğine müzikalitesi yüksek nitelikli besteler kazandıran Sıtkı Sahil, “… her şiiri bestelemiyorum, çoğunlukla yakın arkadaşım olan Dr. Hüseyin Balkancı’nın şiirlerini besteledim” demiştir. Bestekâr olarak da adını Türk müziğine yazdıran Sıtkı Sahil’in birçok makamda 600 kadar bestesi bulunmaktadır.

“Işığım” diye hitap ettiği eşi Yasemin Sahil ile 1981 yılında evlenmiştir.

Derya, Buğra Sercan ve Mert Sahil’in babası, Ali Ege’nin dedesidir.
Portreler