ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1810
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


♪ Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 101. yıldönümü Kutlu Olsun!
Mavi Nota - 23.04.2021


♪ Değerli besteci ve eğitmen, ülkemizin yetişdirdiği seçkin sanatçılardan Sayın Muammer Sun’u kaybetmeninin derin üzüntüsü içindeyiz. Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve müzik ve sanat camiasına başsağlığı dileriz.
Mavi Nota - 16.01.2021


♪ Yeni yılınızı en içten dileklerle kutlar, 2021 yılının mutluluk ve güzel günler getirmesini dileriz.
Mavi Nota - 31.12.2020


Tüm Mesajlar

Anket


Mavi Nota e-Müzik Gazetesi'ni hangi yolla öğrendiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Özel Dosyalar


Trabzon Prensesi Operası

Trabzon Prensesi (Fransızca 'La princesse de Trébizonde'), Jacques Offenbach'ın bestelediği ve Étienne Tréfeu ile Charles-Louis-Étienne Nuitter'in yazdığı bir Fransız komik operasının (opéra bouffe) adıdır. Çalışma ilk olarak 31 Temmuz 1869'da Baden-Baden Tiyatrosu'nda iki kez gösterildikten sonra aynı yılın 7 Aralık gününde Théâtre des Bouffes-Parisiens'te gözden geçirilmiş bir versiyonu üç kez gösterime girmiştir.

1869, Offenbach için verimli ve ba
şarılı bir yıldı. Bir başka komik opera olanVert-Vert, prömiyerini 10 Mart'ta Paris Opéra-Comique'de yapmıştı. Bunu iki haftadan kısa bir süre sonra, 22 Mart'ta Bouffes-Parisiens'teki opéra bouffe La diva'nın ilk performansları izlemiştir. 31 Temmuz'da Trabzon Prensesi (La princesse de Trébizonde), bestecinin yönetimi altında Baden-Baden'de prömiyerini yaptı. Aynı yılın Aralık ayında, dört gün içinde, La princesse de Trébizonde'un revize edilmiş üç perdeli versiyonu ilk performansını 7'sinde Bouffes-Parisiens'de, ardından üç perdelik opéra bouffe Les brigands'ın dünya prömiyeri 10 Aralık'ta Paris'teki Théâtre des Variétés'de izlemiş, ertesi gün ise La romance de la rose operasının Bouffes-Parisiens'te galası yapılmıştır.

7 Aralık 1869 Paris Galası
Roller – Oyuncular – Ses renkleri
Regina:Mlle Chaumont - Mezzo-soprano
Zanetta: Mlle Fonti - Soprano
Paola: Félicia Thierret - Kontralto
Prince Raphaël: Anna Van Ghell - Mezzo-soprano
Cabriolo: Désiré - Bass
Trémolini: Bonnet - Tenor
Prince Casimir: Jean-François Berthelier - Tenor
Sparadrap: Édouard Georges - Tenor

Sahne 1
Kamusal Alan
Cabriolo, gezici bir kumpanyanın sahibidir. Kumpanyanın gezilecek yerleri arasında Trabzon prensesinin bir balmumu heykeli de bulunmaktadır. Seyahat eden kumpanya üyeleri arasında Cabriolo'nun bir akrobat olan kız karde
şi Paola, kızları Zanetta ve Regina ve Regina'nın eski sevgilisi Trémolini de bulunmaktadır. Zanetta Trabzon prensesinin balmumu heykelinin tozunu alırken, yanlışlıkla burnunu kırınca, heykelin yerine geçmek zorunda kalmıştır. Bir asilzade, Prens Raphaël lunaparkı ziyaret etmeye geldiğinde giriş ücreti ödemek yerine, kumpanyaya bir piyango bileti vermiştir. Prens Raphaël, prensesin balmumu heykeline deli gibi aşık olmuştur. Piyango biletine ise bir şato çıkınca kumpanya üyeleri deli gibi sevinmiştir.

Sahne 2
Şato
Altı ay geçti
ğinde Cabriolo ve kumpanya grubu, şato hayatının hayal ettikleri kadar cazip bir hayat olmadığını anlamışlardır. Aslında hepsi sıkılmış ve seyahat eden oyuncular olarak önceki yaşamlarını özlemişlerdir. Bir av gezisine çıkan Prens Raphaël, babası Prens Casimir ve öğretmeni Sparadrap kendilerini bu şatoda bulmuşlardır. Raphael, babasını eski lunaparkın tüm balmumu heykellerini satın almaya ve Cabriolo'yu bunları içeren bir müzenin küratörü olmaya ikna etmiştir.

Sahne 3
Prens Casimir'in sarayı
Cabriolo'ya "La Cascatella Baronu" unvanı verilirken, ailesi Prens Casimir'in sarayında ya
şamaya başlamıştır. Trémolini ve Regina birbirlerine yeniden aşık olurken, Prens Raphael'in öğretmeni Sparadrap ve bayan akrobat olan Paola da birbirlerine aşık olmuşlardır. Prens Raphaël ise sevdiği Trabzon prensesinin bir heykel değil gerçek bir kız Zanetta olduğunu keşfetmiştir. Bu durum adamı zora sokmuştur çünkü balmumu heykele aşık olmak yeterince zararsız olsa da, babası Zanetta'nın gerçek bir genç kız olduğunu öğrendiğinde prens olan oğlunun sıradan bir kızla evlenmesine asla izin vermeyeceği de ortadadır. Prens Casimir ortaya çıkarak oğlunu bir karnaval sanatçısına aşık bulmaktan hoşlanmamış ancak bir zamanlar kendisinin bir bayan akrobatı olan Paola'nın kız kardeşi ile evli olduğu keşfedildiğinde, oğlunun seçimine itiraz edememiş ve opera üç evliliğin birden gerçekleşeceği bir festival hazırlıkları ile sona ermektedir.

Eser izleyiciler ve ele
ştirmenler tarafından başarılı bulunmuş 1871, 1875 ve 1876'da Bouffes-Parisiens'de sahnelenmiştir.Sonrasında daha büyük bir salon olan Théâtre des Variétés'de 1888'de sahnelenmiştir. "La princesse de Trébizonde" operası kısa bir süre sonra Londra, Brüksel, New York ve Berlin gibi uluslararası sanat merkezlerde ayrıca sahnelenmiştir. Opera yakın zamanda ise 2015'te Baden-Baden'de, 2016'da Limoges'de (Fransa) sahnelenmiştir.

Metin, 'Creative Commons'
 Lisansı ile koruma altındadır.

Tüm Özel Dosyalar