ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1944
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Kültür bakanlığı sınavında. Ankara thm koro şefi kızını aldı. Urfa korusu şefi kayın biraderini aldı. İstanbul korosu şefi oğlu ve yeğenini aldı. ilginizi çekerse detay verebilirim
ttnet arena - 09.07.2024


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten kendisi ile görüşmeyen Başkan Cemil Tugay’a sosyal medya hesabından açık çağrıda bulundu. 03.07.2024


İzmir Şehir Tiyatrosu’nun kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten, üç aydır görüşmek istediği halde kendisi ile bir türlü görüşmeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cemil Tugay’a; kurucusu olduğu şehir tiyatrosunun geleceği hakkında sadece duyumdan ibaret olan teyide muhtaç bilgiler edindiğini, bu bilgileri görüşmek ve hepsinden önemlisi üç yıldan bu yana tıkır tıkır işleyen bir sanat kurumunun yönetmeliği üzerinde yeni çalışmalar yapılacağı yolundaki duyumlar çerçevesinde yapılacak çalışmalar hakkında kendilerinin de bilgisinin alınması, görüşünün sorulması gerektiğini belirten AÇIK ÇAĞRI’yı bugün sosyal medya hesabından yayımladı.

Yücel Erten’in açık ça
ğrısı şöyle:


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cemil Tugay’a Açık Çağ

Sayın Ba
şkan,

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Kurucu Genel Sanat Yönetmeni ve Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla bu çağrımı, yüzyüze görüşme şansımızı 3 ay boyunca kullanmak istemediğiniz için kamuya açık olarak yapmak zorundayım. Daha önce yazılı ve sözlü olarak belirttiğim gibi, şahsî bir çıkar ya da talep peşinde değilim. Çağrım, kuruluşuna kanat gerdiğim bir sanat kurumunun geleceğine ve esenliğine ilişkin.

Basına yansıyan demecinizde, yeni bir yönetmelik yapılaca
ğını, hatta yeni bir yapılanmaya gidileceğini belirttiniz. Siyasetin ironik bir gerçeğidir: Genellikle Başkanlar ne derse, etrafı sorgulamadan onu yapar; ama bazan da Başkanlar konuya vakıf olmadığı için, etrafındakiler ne derse onu yapmak zorunda hisseder kendini. Daha açık söyleyeyim: İzmir Şehir Tiyatrosu’nun geleceğine dair, basında yer alan sözleriniz ve planlarınızın, birileri tarafından yazılıp önünüze konulmuş olmasından ve sizin sağlıklı bilgilendirilmediğiniz için, alelusûl kabullenmiş olmanız ihtimalinden kaygı duyuyorum. Dediğim gibi, kaygım kuruma ilişkin.

Burada
İzmir’in sanat hayatı, şeffaflık açısından acil iki soru ile karşı karşıya kalıyor:

1. Bu düzenlemeyi kim ya da kimler yapacak? Siz yapmayacaksınız elbette, bunu kestirmek zor de
ğil. O zaman kimler yapıyor o yönetmeliği? Ocak 2024’te kurumdan habersiz başkana ulaşıp, yönetmeliğimizi değiştirme girişiminde bulunan, darbe heveslisi sanatçılar mı? Akademik tiyatrodan bîhaber amatörler mi? Tiyatroyu animasyon ekibi sanan bürokratlar mı? Yoksa bunların bir koalisyonu mu? Liyakatleri nedir? Bu çalışma grubunun kimlerden oluştuğunu açıklayın lütfen. Sizi, yönetmelik hazırlayan grup konusunda şeffaf olmaya davet ediyorum. Gizlilik, liyakat yönünden tartışmaya yol açar. Demokratlığa da sığmaz.

2. Ortada sizin ve yakın çevrenizin be
ğenip beğenmemenizden bağımsız olarak; benzersiz bir başarıya erişmiş, 3 yaşında bir sanat kurumu var. Ve bu kurumun hâlâ yürürlükte olan bir yönetmeliği ve bu yönetmeliğe göre görev yapan bir Yönetim Kurulu var. Sizi, tasarlanan yönetmelik konusunda, Kurumumuzun (İzBBŞT) görüşünü almaya davet ediyorum. Bir sanat kurumunun yönetmelik taslağını, o sanat kurumunun eleştiri, görüş ve katkılarından mahrum bırakmak; ortak akıl yoluna yakışmaz. Görüş almaksızın tepeden inme bir yönetmeliği Belediye Meclisinden geçirmek, kentin yakasına takılmış bir mücevher gibi duran o sanat kurumunu hiçe saymak olur. Demokratlıkla bağdaşmaz.

Saygılarım ve iyi dileklerimle.

Yücel Erten
İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
Kurucu Genel Sanat Yönetmeni

Tüm Haberler