ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1944
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Kültür bakanlığı sınavında. Ankara thm koro şefi kızını aldı. Urfa korusu şefi kayın biraderini aldı. İstanbul korosu şefi oğlu ve yeğenini aldı. ilginizi çekerse detay verebilirim
ttnet arena - 09.07.2024


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Bir yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız, Devlet Sanatçısı Kemancı Suna Kan anısına Ankara Devlet Konservatuarı öğrencilerinin sahne aldığı ‘Suna Kan Anma Konseri’ dün akşam yapıldı. 07.06.2024


Ankara Devlet Konservatuarlılar Derneği (ADKDER) ve Sevda Cenap And Müzik Vakfı ortaklaşa işbirliği ile 11 Haziran 2023 Pazar günü yitirdiğimiz, Devlet Sanatçısı Suna Kan’ın vefatının 1. yılı nedeniyle, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı / Keman Ana Sanat Dalı desteğiyle “Suna Kan Anma Konseri” adı altında düzenlenen anma konseri dün akşam saat:19.00’da Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Resital Salonunda gerçekleştirildi.

Anma konseri Ankara Devlet Konservatuarlılar Derne
ği (ADKDER) Başkanı, Devlet Opera ve Balesi Sanatçısı Arzu Gürerk Sugüneş’in konserin önemine binaen vurgu yaptığı açış konuşmasıyla başladı. Gürerk konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün de
ğerli sanatçımız Suna Kan‘ı hep birlikte anmak için burada toplanmış bulunuyoruz. Suna Kan Keman dünyasının bir sembolü ve idolüdür. Bu gece bizler için konser verecek olan bu genç yetenekler Suna hocamızın ve diğer değerli keman sanatçılarımızın ışığı altında geldikleri noktada ne kadar güzel bir döneme ulaşş olduğumuzu görüyoruz. Ulu önder Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet sayesinde, Suna Kan hem kadın olmanın, hem sanatçı olmanın, hem kültürlü olmanın, hem anne olmanın, hem hoca olmanın ve daha daha birçok meziyetin sahibi olarak hepimizin kalbinde yeri doldurulamaz bir boşluk bırakarak 11 Haziran 2023 günü ebediyete intikal etti. Kendisine Allahtan rahmet diliyoruz. Derneğimiz adına kendisine sonsuz şükranlarımızı sunmak istiyorum.”

Ba
şkan Arzu Gürerk Sugüneş sözlerine şöyle devam etti:

“Derne
ğimizin düzenlediği Keman yarışmalarının en başında kendi ismine yapılmasını teklif ettiğimizde nezaketle bize olumsuz cevap vermişti. Galiba çalışmalarımızı ve kararlılığımızı gördükten sonra 2017 yılında üçüncü kez düzenleyeceğimiz keman yarışması için bundan sonra  yarışmaları hep kendi adına düzenleyeceksek izin vereceğini söylemişti. 2017 yılında birincisini yaptığımız Suna Kan keman yarışmasının ikincisini de 2022 yılında doğum günü olan 21 Ekimde yaptık ve Suna Hocamız da o gün bizimle birlikteydi. Burada da gördüğünüz gibi 3. Uluslararası Suna Kan Keman Yarışmamızı 21 Ekim 2025 günü gerçekleştireceğiz.”

Ba
şkan Sugüneş etkinliklerin gerçeklemesinde katkı sağlayıp destek verenleri unutmayarak sözlerine şöyle devam etti:

“En ba
şından beri ve Suna Hoca ile bizleri buluşturan, bu yarışmaları düzenlememizde bize çok büyük destek veren başta Tayfun Bozok’a teşekkür ediyoruz. Ayrıca yarışmamızın finalinin orkestralı olması için bizi destekleyen ve imkan tanıyan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı yönetimi ve orkestra şefi Burak Tüzün ile Rengim Gökmen’e teşekkür ediyoruz. Bir büyük ve en önemli teşekkürümüz de yaptığımız konserlerde ve yarışmalarda her zaman yanımızda olan yıllardır sanata ve sanatçıya destek olan hepimizin büyümesine de tanıklık eden Suna Hocamızın biricik oğlu sevgili Ömer Üstel’e. Şu anda o da bizim kadar heyecanlı ve aramızda. Böyle bir günde bizi yalnız bırakmadıkları için kendisine ve sevgili eşi Ayşe’ye de teşekkür ediyoruz.”

Ankara Devlet Konservatuarlılar Derne
ği (ADKDER) Başkanı Arzu Gürerk Sugüneş sözlerini şöyle tamamladı:

“Ve son olarak bu anma konserini derne
ğimizle işbirliği içerisinde gerçekleştirecek olan Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı / Keman Sanat Dalı hocalarına, keman öğrencilerine ve onlara eşlik edecek değerli piyanistlerimize teşekkür ediyoruz.”

ADKDER ba
şkanının açış konuşmasının ardından Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı / Keman Ana Sanat Dalı öğrencilerinin icralarına geçildi ve konser başladı.

İlk olarak 6. Sınıf öğrencisi Rüzgâr Güngör (Öğretmeni: Ebru Karaağaç) Piyanist: Gulmira Tokombaeva eşliğinde T. Albinoni’nin Keman Konçertosu 1. Bölüm’ünü seslendirdi.

Ardından 7. Sınıf ö
ğrencisi Bilal İpteşğretmeni: Ebru Karaağaç) Piyanist Ayten Türker eşliğinde F. Schubert – Arı adlı eserini seslendirdi.

Üçüncü olarak sahne alan 7. Sınıf ö
ğrencisi Atlas Yılmaz (Öğretmeni: Faruk Tamer) Piyanist: Gulmira Tokombaeva eşliğinde J. Massanet – Meditation seslendirdi.

Daha sonra sırasıyla sahne alan:

8. Sınıf ö
ğrencisi Öykü Ateşğretmeni: Ebru Karaağaç) Piyanist: Gulmira Tokombaeva eşliğinde F. Kreisler Prelud – Allegro;

9. Sınıf ö
ğrencisi Nil Karabayır (Öğretmeni: Ols Cinxo) Piyanist: Ayten Türker eşliğinde N. Paganini Sonatin Mi minör;

9. Sınıf ö
ğrencisi Neris Ece Atışğretmeni: Tuğba Türeli) Piyanist: Gulmira Tokombaeva eşliğinde G.P. Telemann Sonat No: 1 - 2. Bölüm;

9. Sınıf ö
ğrencisi Zehra Coşkun (Öğretmeni: Eylem Önder) Piyanist: Beren Gürcüoğlu eşliğinde C. Franck Sonat 2. Bölüm;

Lisans I ö
ğrencisi Nehir Ulutan (Öğretmeni: Eylem Önder) Piyanist: Beren Gürcüoğlu eşliğinde E. Lalo Keman Konçertosu 1. Bölüm;

Lisans II ö
ğrencisi Hüseyin Turna (Öğretmeni: Ceylan Kabakcı) Piyanist: Beren Gürcüoğlu eşliğinde J. Sibelius Keman Konçertosu seslendirdi.

İcraların tamamlanmasının ardından, toplu fotoğraf çekimiyle ‘Suna Kan Anma Konseri’ sona erdi.

Kısa adı OPSOD olan Opera Solistleri Derne
ği de Suna Kan anısına gerçekleştirilen anma konserini destekleyenlerdendi.

Tüm Haberler