ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1864
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 06.03.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Uluslararası Frankofoni Günü vesilesiyle Kassandra veya Yıkıntıların Şarkısı klasik müzik konseri Notre-Dame de Sion Fransiz Lisesi salonunda gerçekleştirilecek! 17.03.2023


Uluslararası Frankofoni Günü vesilesiyle Belçika'nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından ve Notre-Dame de Sion Fransiz Lisesi işbirliğiyle düzenlenen Kassandra veya Yıkıntıların Şarkısı • Cassandre ou le Chant des Ruines klasik müzik konseri 20 Mart 2023 Pazartesi akşamı saat 19.30'da Notre-Dame de Sion Fransiz Lisesi salonunda gerçekleştirilecek!

Konsere katılım sadece rezervasyonla mümkündür. Rezervasyonlar online yapılmaktadır. Telefonla rezervasyon kabul edilmemektedir.

Johann Christoph Friedrich Bach’ın «Kassandra» kantatına dayanılarak, Frankofoni Günü vesilesiyle olu
şturulmuş bir projenin 20 Mart 2023 tarihindeki prömiyerinde gösteri Fransızcadır. Metinlerin Türkçe çevirileri üst yazı olarak gösterilecektir.

PROGRAMME

• Ön Deyi
ş
Pietro Antonio Locatelli, Konçerto Mi Bemol op.7 n.6 «Il Pianto di Arianna»

• Kasandra’nın Kehaneti
Johan Christoph Friedrich Bach, «Cassandra» - kontralto ve orkestra için kantat

• Son Söz
Wolfgang Amadeus Mozart, «Cara lontano ancora», «Ascanio in Alba» Gençlik Operası’ndan kesitler

Pascale Seys, anlatıcı
Dominique Corbiau, kontrtenor ve sanat yönetmeni

Shiho Ono, keman

Nina Laki
ćević, klavsen

Do
ğu ile Batı arasında yer alan Truva kenti, sanat ve edebiyat sayesinde tarihteki tüm savaşların simgesi hâline gelen efsanevi bir savaşa sahne olur. Bu tarihî anlatının simgesel şahsiyeti Kral Priamos’un kızı Kassandra’ya Apollon tarafından kehanet yeteneği bahşedilir; ancak öngörüleri ne olursa olsun kimsenin onu asla dinlemeyeceği bir cezaya da çarptırılır. Bugün bile Truva Savaşı pek çok çehreye bürünerek usanılmaksızın tekrarlanıyor. Ve her zaman olduğu gibi, insanlık bir tehdit veya talihsizlikle karşı karşıya kaldığında, dünyanın dört bir yanından cesur sesler yükseliyor. Bazı kaçınılmaz gerçekleri kabullenmekte zorlandığımız anlarda Kassandra’nınkine benzer sesler duyuyoruz.

Kontrtenor Dominique Corbiau, bu temayı müzikal açıdan aktarmak üzere, Johann Sebastian Bach’ın en küçük o
ğullarından üçüncüsü olan Johan Christoph Friedrich Bach’ın dramatik kantatı «Kassandra»yı yorumlamayı seçer. İtalyan tarzındaki bu şaşırtıcı yapıt (librettosu Antonio Conti’ye ait), tek kişilik bir tür minyatür operadır: Gördüklerinden bunalan Kassandra, Truva’nın düşmesine ve ailesinin çöküşüne neden olacak olaylara bunlar daha gerçekleşmeden tanık olur. Johann Christoph Friedrich Bach’ın orkestrasyonunun (burada gösterilen keman ve klavsen için bir oda müziği versiyonudur) neredeyse sinema perdesini anımsatan çağşım gücü oldukça çarpıcıdır.

Yunan trajedisi modeline göre, filozof ve yazar Pascale Seys, kelimeler ve müzik arasındaki diyalogda bu evrensel mite ça
ğdaş ışık tutacak antik bir koro olacaktır.

Pascale Seys, yazar, anlatıcı

Felsefe doktoru bulunan Pascale Seys, Louvain Katolik Üniversitesi’nde (UCL), Brüksel Kraliyet Konservatuvarı’nda ve Saint-Luc Bruxelles Güzel Sanatlar Okulu’nda genel felsefe, estetik ve medya teorisi dersleri vermektedir. Otuz yılı a
şkın bir süredir Belçika medyasında ve kültürel yaşamında aktif olarak yer alan Seys, Belçika ulusal radyo kanallarından biri olan RTBF - Musiq’3’te «Fikirlerin Rengi» adlı bir programın yanı sıra, şiir, şavaş ve kahramanlık konularında podcastler hazırlayıp sunmaktadır. Sosyal medya hesaplarında yoğun olarak paylaşılan Les tics de l’actu (Gündemin Tuhaflıkları) ve Les mythes de l’actu (Gündemin Mitleri) adlı haftalık yayınları yapmaktadır. Seys, sonuncusunun geçmişteki 25 Yunan mitini gözden geçirdiği Le Complexe du Sphinx (Sfenks’in Kompleksi) olmak üzere 5 deneme kitabının yazarıdır.

Yazar Pascale Seys 26 Ekim 2022’de Fransa Kültür Bakanı tarafından Fransa Cumhuriyeti Sanat ve Edebiyat Ni
şanı’nın «Şövalyelik» derecesi ile onurlandırılmıştır.

Dominique Corbiau, kontrtenor ve sanat yönetmeni

Sanatçı bir ailede dünyaya gelen Dominique Corbiau, Barok dönemden her zaman etkilenmi
ş; doğal olarak kontrtenor sesi üzerinde çalışmaya karar vermiştir.

Belçika Radyo-Televizyonunun çocuk korosunda çalı
ştıktan sonra, Liège Müzik Konservatuarına kabul edilir ve ardından eğitimine Mons Müzik Konservatuvarında devam eder.

Dominique Corbiau, 1994 yılından bu yana hem Belçika’da hem de yurt dı
şında prestijli mekânlarda ve çok sayıda topluluk ve orkestra eşliğinde eski dönem müziğinden çağdaş müzik yaratıları ile opera ve film müziğine dek uzanan geniş bir repertuvarda konserler verir.

Mesle
ğinin yaratıcı yönünü geliştirmeye özen gösteren Dominique Corbiau, düzenli olarak düzgün görsellere sahip gösteriler tasarlıyor ve çoğu zaman farklı sanatsal disiplinler arasında bir köprü oluşturuyor. Kassandra’yı da bu ruhla yaratır.

Shiho Ono, keman

Japon asıllı Shiho Ono, Auvergne’de müzisyen bir ailede büyür. Chicago’da pedagog Yuko Mori ile keman e
ğitimi aldıktan sonra dört yıl D.Barenboïm’in sanat yönetmenliğinde Chicago Şehir Orkestrasına katılır.

Nagaokakyo Chamber Ensemble üyesi oldu
ğu Japonya’daki müzik kariyerinin ardından, dönem enstrümanlarını yorumlamaya gösterdiği ilgi onu Avrupa’ya geri getirir ve burada barok kemanda Eric Melon, Alessandro Moccia ve Mira Glodeanu ile yetkinliklerini geliştirir. Şu anda Eupen Akademisinde ders vermektedir ve Haziran 2014’ten beri NoEsTango ve Quatuor Prosperus4’ün üyesidir.

Nina Laki
ćević, klavsen

Nina Laki
ćevi müzik eğitimine Sırbistan’ın Belgrad kentinde piyano eğitimi alarak başlar. On sekiz yaşında Trieste’deki «Giuseppe Tartini» Konservatuvarında okumak için buradan ayrılır. Piyano eğitimi sırasında Nina, barok müzikle arasında bir yakınlık keşfeder ve aynı anda Paola Erdas ile klavsen çalışmaya başlar. Ardından Brüksel Kraliyet Konservatuarı’nda Frédérick Haas’ın klavsen sınıfına girer. Nina, Belçika, Fransa ve Hollanda’da düzenli olarak farklı topluluklarla sahne almaktadır. 2015’ten beri Nivelles Akademide klavsen dersleri vermektedir.

Tüm Haberler