ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Bugün dünyada 'rock'n roll'un kralı' ya da kısaca 'kral' olarak tanınan Elvis Presley, yaşasaydı bugün 87 yaşına girecekti. 08.01.2023


1977'de henüz 42 yaşındayken hayatını kaybeden Presley, hala dünyanın en çok taklit edilen, en büyük hayran kitlesine sahip sanatçılarından. İşte Elvis hakkında bilmeniz gerekenler...

Elvis Presley 16 A
ğustos 1977’de Graceland’deki evinde hayatını kaybetti. Evi, ölümünden sonra halka açıldı. Bu tarihi yapı, her yıl yaklaşık yarım milyonu bulan ziyaretçi sayısıyla Amerika’da Beyaz Saray’dan sonra en çok ziyaret edilen yer olma özelliğini taşıyor. 

Graceland, her yıl düzenlenen do
ğum günlerine, sertifikalı açık artırmalara ve hayran kulübü etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

SoundExchange’e göre Elvis, son on yılın dijital ortamda en çok dinlenen sanatçısı. Billboard listelerinde dört ayrı on yıllık zaman diliminde zirveye ula
şan Presley, 'Kral' lakabıyla tanınıyor.

Beatles üyeleri 1965’te Elvis’le görü
şmelerinden hayal kırıklığıyla ayrılmış olsa da birlikte doğaçlama müzik yaptılar. Diğer birçok müzisyenin yanı sıra Fab Four da Kral’ın etkisinde kaldıkları bir müzisyen olarak anıyor.

Peki ya Elvis kimlerden ilham aldı? Gospel
şarkıcısı Sister Rosetta Tharpe’ye tapardı, country şarkıcısı Hank Show’un şarkılarını bilirdi ve Marlon Brando ve James Dean’den de ‘dahi’ olarak bahsederdi.

Elvis, tiyatroculara 1960’dan beri ilham vermeye devam ediyor. Bye Bye Birdie, Elvis’in
şöhrete ulaşan yolu üzerineyken, Jukebox Musical 1977’de Londra’daki Astoria Tiyatrosu’nda perdelerini açtı.

Joe DiPietro’nun kaleme aldı
ğı All Shook Up, 2005’de Broadway’de çok ses getirdi. Elvis Presley, Johnny Cash, Jerry Lee Lewis ve Carl Perkins’in 1956’da bir araya gelerek doğaçlama müzik yaptıkları efsanevi günden esinlenen bir müzikal olan The Million Dollar Quartet da 2013 yılının yapımlarındandı.

1978’de, Elvis’in ölümünden bir yıl sonra, Grenada onu adına basılan posta pullarıyla onurlandıran ilk ülke oldu.

1988’de Almanya, 1993’te de ABD Grenada’yı izleyen ülkelerdi.
İnternet ve sosyal medya döneminden önce 1.2 milyon Amerikalı pulun üstüne basılacak resmi oyladı ve çoğunluk oyunu genç Elvis’ten yana kullandı. Bu pul, 500 milyonla tüm zamanların en çok satan hatıra pulu oldu.

1989'dan 1991'e kadar Rock müzik türünde en çok sevilen müzisyenleri ödüllendiren ve film endüstrisinden ünlü isimlerin de katıldı
ğı Uluslararası Rock Ödülleri kazananlara bir bronz Elvis heykelciği verdi. Eric Clapton ve Ozzy Osbourne bu ödülü evine götüren şanslı isimler arasında.

Brüksel'in belki de en ünlü çocu
ğu olan heykel Manneken Pis kendi Elvis kostümüne sahip. Heykele zaman zaman giydirilen özel kıyafetlere 1999’da giydiği 'Kral’ın kostümü de dahil.

Aralık 2011’de üç koleksiyoncu Düsseldorf’ta bir Elvis Müzesi açtılar. Müzede bir seferde bin 500 üründen 600'ü sergilenebiliyor. Ço
ğunlukla Almanya’da çekilen GI Blues filmindeki parçalardan oluşan koleksiyon, genel olarak sanatçının kişisel hayatına ilişkin detayları gösteriyor.

Kasım 2013’de 16 ya
şındaki David Thibault, Quebec’deki Elvis canlandırması yarışmasına katıldı ve kazandı. Bölgenin yerel televizyonu "Blue Christmas"ı seslendiren genç müzisyenin videosunu çekerek YouTube’a yükledi ve video 10 gün içerisinde 7.4 milyon kez tıklandı. Thibault 12 yaşından beri Kral’ı canlandırıyor, ancak şimdi kendi sanatçı kişiliğini geliştirmek istiyor.

2007’de BBC Dünyanın En Büyük Elvis’i’ isimli bir televizyon konsepti ba
şlattı. Kazananlardan biri Pensilvanya’dan Shawn Klush oldu.

Bunun yanı sıra, Graceland kendi Elvis’e Saygı Sanatçı Yarı
şması konseptine sahip; 38 ülkede resmi Elvis hayran kulüpleri bulunuyor ve Bad Nauheim’da 2002’den beri Avrupa Elvis Festivali düzenleniyor.

Kolyelerden özel baskılı yumurtalara birçok Elvis e
şyası hala çok satıyor. Graceland’ı da işleten Elvis Presley Kuruluşları, özel bir şirket ve Kral’ın taşınmazlarının lisansını yönetiyor.

Forbes'un hala kazanan ölü yıldızlar listesine göre, Elvis Presley, 2016 yılında 27 milyon dolar kazandı ve bir milyon albüm sattı.

Presley ayrıca devamlı olarak Michael Jackson ve Elizabeth Taylor ile birlikte zirvede ya da zirveye yakın yerlerde yer alıyor.

SoundExchange

Tüm Haberler