ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Ülkemizin önde gelen keman sanatçılarından İDSO Başkemancısı Jülide Yalçın, Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde Felix Mendelsshon’un ünlü Keman Konçertosunu seslendirecek. 27.11.2022


Ülkemizin önde gelen keman sanatçılarından Jülide Yalçın, Atatürk Kültür Merkezinde 1 Aralık 2022 Perşembe akşamı saat 20; 00 da İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasının eşlik edeceği konserde Mendelssho’un ünlü Mi Minör Op.64 Keman Konçertosunu seslendirecek. 2022 yılının son haftalarının bu özel gecesinde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasını Dünyaca ünlü Kanadalı Şef Charles Olivieri Munroe yönetecek.

Jülide Yalçın, en son 29 Haziran 2022’de, Bulgaristan’ın 100 yıllık Varna Uluslararası Müzik Festivali’nde ülkemizi temsil etmi
ş, Georgi Zlatev–Cherkin'in ünlü eseri “Sevdana”yı açılış konserinde seslendirmiş, büyük ilgi ve hayranlık uyandırmıştı.

1 Aralık 2022 Per
şembe akşamı saat 20.00 de Atatürk Kültür Merkezi’nde büyük besteci Felix Mendelsshon’un, İskoçya’daki gizemli doğal harikası Fingal Mağarası’ndan etkilenerek bestelediği aynı adlı uvertürü ile başlayacak konserde keman literatürünün en parlak ve en sevilen eserlerinden biri olan, Mendelsshon’un Mi Minör Op.64 Keman Konçertosunu yaşamı boyunca sayısız başarıya ve ödüle imza atmış olan, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasının başkemancısı Jülide Yalçın hayat verecek. Son olarak ise Dvorak ‘ın “Cennetin müziği” sözleriyle övdüğü Joseph Suk’un Peri Masalı Süiti yer alacak. Orkestrayı değerli şef Charles Olivieri Munroe yönetecek.

lide Yalç̧ın, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Prof. Murat Tamer' in keman sınıfından dereceyle mezun oldu. Bilkent Ü̈niversitesi yüksek lisans eğitim programında Prof. Suna Kan ile eğitimini tamamladı. Fransa’da Jean Estournet, Veronique Riou, Almanya’da Wilhelm Melcher, Rainer Kussmaul ile çalıştı. Yurda döndüğünde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında göreve başladı. Fulbright bursuyla gittiği ABD'de New England Conservatory of Music ve Longy School of Music’de keman pedagogu Carl Flesch’in öğrencisi olan Prof. Eric Rosenblith ile sanatta yeterlik ve Artist Diplomalarını tamamladı. Solist Kemancı olarak Tanglewood,Yellow Barn Müzik Festivallerinde konserler verdi, Louis Krasner, Isaac Stern, Benjamin Zander, Itzhak Perlman, Yo-Yo Ma, Seiji Ozawa, Bernard Haitink, Michael Tilson Thomas, Juilliard String Quartet ve György Ligeti, Herman Weiss, Theo Loevendie gibi bestecilerle çalıştı ve eserlerini Carnegie Hall, Jordan Hall gibi ünlü salonlarda yorumladı. Aldığı ödüller arasında Who’s Who, The Shoreline Alliance, Medaille D'or sayılabilir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. yılı kutlamaları etkinliğ̆i altında 39 ülkede Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına konserler verdi. Resital, Solo, oda müziği konserleri yaptığ̆ı ü̈lkelerden ABD, Bulgaristan, İsrail, Kanada sayılabilir. Cumhurbaş̧kanlıgğı Senfoni Orkestrası'nın ilk kadın Baş̧kemancısı oldu. Keman Pedagog Shinichi Suzuki keman eğitim metodunun Türkiye’de keman eğ̆itiminin daha geniş̧ kitlelere ulaşması amatör ve profesyonel kemancıların küçük yaştan itibaren sertifikalı eğ̆itmenler tarafından yetiştirilmesi için dünyaca başarısı bilinen bu sistemi ülkemizde Uluslararası Suzuki Dernekleri ile iş̧ birliğinde olan ve sertifikaları Dü̈nyaca tanınan "Suzuki Müzik Eğitim Derneğ̆i"ni kurdu. Doçentlik ünvanı bulunan Yalcçın, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı ve Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarında öğretim üyeliğ̆i yaptı. "Kırsaldan Ezgiler " isimli CD kaydı ve Dü̈nya Gloss Musik Digital platformunda Türk bestecileri eserleri yorumları bulunmaktadır. Jülide Yalçın, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın Baş̧kemancısı'dır.


Malta'da do
ğan Charles Olivieri-Munroe, Kanada'da büyümüş ve burada seçkin pedagog Boris Berlin ile Kraliyet Müzik Konservatuarı ve Toronto Üniversitesi'nde piyano eğitimi almıştır. 1992'deki mezuniyetinin ardından, Çekoslovakya'da Otakar Trhlik ile Brno'daki Janacek Müzik Akademisi'nde çalışmak üzere üç Kanada devlet bursu kazanmıştır.

Charles Olivieri-Munroe, 2015 yılından beri Cracow Filarmoni Orkestrası'nın sanat yönetmeni ve daimi orkestra
şefi, Kuzey Çek Filarmoni Orkestrası'nın 1997 yılından beri müzik direktörü; 2013 yılından beri ise onursal şefi ve Almanya'da Thürringen Filarmoni'nin 2019 yılından beri birinci konuk şefi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Charles Olivieri-Munroe,
İsrail Filarmoni Orkestrası, Montreal Senfoni Orkestrası, Toronto Senfoni Orkestrası, Buffalo Filarmoni, Sidney Senfoni Orkestrası, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Kyoto Senfoni Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni, Münih Senfoni Orkestrası, Danimarka Radyo Senfoni, Çek Filarmoni, Budapeşte Senfoni Orkestrası, Varşova Filarmoni, Kraliyet Brüksel Filarmoni, Sidney Operası, Berlin Operası, Frankfurt Alte-Oper, Hong Kong Operası, Prag Ulusal Tiyatrosu, Venedik Teatro Fenice başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki büyük orkestra ve operalarında düzenli olarak konser vermektedir.

Uluslararası kariyeri, 2000 Prag Baharı Uluslararası Müzik Festivali
Şeflik Yarışması'nda Birincilik Ödülü ile onurlandırılmasıyla başlamış ve birçok uluslararası yarışmalarda ödül kazanmıştır.

E
şlikçiliğiyle de sıklıkla övülen Charles Olivieri-Munroe, Krystian Zimerman, Maxim Vengerov, Mischa Maisky, Schlomo Mintz, Joshua Bell, Sol Gabetta, Ivan Moravec, Joseph Suk, Gabriela Benackova, Angela Gheorghiu, Joseph Calleja, Angela Ghiorghiu gibi günümüzün önde gelen solistlerinden birçoğuyla aynı sahneyi paylaşştır.

Standart repertuarına ek olarak yenilikçi program yakla
şımıyla da bilinen sanatçı, Dvorak, Smetana, Janacek ve Martinu gibi Çek ustalarına ve ayrıca daha geniş Slav repertuarına yönelik çalışmalarıyla halkın müzikal beğenisini attırmıştır.

Sanatçının SONY, RCA Red Seal, NAXOS, SMS Classical ve Naïve Records için yaptı
ğı kayıtlar birçok büyük uluslararası klasik radyo istasyonunda dinlenebilir.

Tüm Haberler