ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Besteci ve piyanist Aydın Karlıbel, sanat hayatının 35 yılını geçirdiği ve sanatsal anlamda önemli değerler kazandırdığı İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne veda ediyor. 24.09.2022


Besteci ve piyanist Aydın Karlıbel, sanat hayatının 35 yılını geçirdiği ve sanatsal anlamda önemli değerler kazandırdığı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne veda ediyor. Karlıbel’in İDOB’dan emekli olması dolayısı ile düzenlenen “İDOB’da 35. Yıl Konseri” 27 Eylül 2022’de Kadıköy Sürreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleşecek.

Cemal Re
şit Rey’in son öğrencilerinden biri olan Aydın Karlıbel, 1986 yılında göreve başladığı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde; korepetitör, koro ve orkestra şefi, konser piyanisti olarak çalışmalar yaptı.

Eserlerinde evrensel unsurlarla ile Türk esteti
ğinin özgün renklerini buluşturabilmeyi amaçlayan Karlıbel’in besteleri arasında; opera, senfoni, oratoryo, piyano ve keman konçertoları, oda müziği eserleri ve marşlar bulunmaktadır.

Sanatçıya özel düzenlenen “
İDOB’da 35. Yıl Konseri” nde; Wolfgang Amadeus Mozart, Georges Bizet, Cemal Reşit Rey ve Aydın Karlıbel’e ait eserler seslendirilecek.

Konserde;  Aydın Karlıbel, Olena
Şenol, Çağrı Köktekin, Serkan Bodur, Ceren Şahin, Alper Göçeri, Bülent Külekçi ve Evren Ekşi sahnede olacaklar.

27 Eylül 2022 Salı Saat 20.00
Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera SahnesiDr. Aydın Karlıbel Kimdir?

1957 yılında
İstanbul’da doğan Aydın Karlıbel dört yaşında piyano ve solfej çalışmalarına Şive Onat Ölmez ile başladı. Dokuz yaşında Cemal Reşit Rey’in öğrencisi oldu ve vefatına dek kendisi ile çok yönlü çalışmalar yaptı. Kolej Saint-Michel, Robert Kolej(1976), Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim Edebiyat ve Eğitim Fakültelerinden (1985) mezun oldu. 1986 da İngiliz L.R. S.M. Piyano Diplomasını aldı ve sonraki yıllarda Wiener Meisterkurse ve Siena’da Accademia Chigiana’nın kurslarında yer aldı.

1986 yılında katıldı
ğı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde otuzbeş yıl boyunca yüzlerce temsilde görev aldı, yurtiçi ve yurtdışı turnelere katıldı,yerli ve yabancı orkestra şefleri, şan pedagogları ile çalıştı. Bale ve koro piyanisti, korepetitör, koro ve orkestra şefi, konser piyanisti olarak görev yaptı. İstanbul Devlet Operasının solistleri ile Milli Günler konserlerinde besteci ve piyanist olarak görev aldı. Eserleri Almanya’da Keturi Musikverlag tarafından basıldı, Almanya,

İngiltere, Macaristan, Gürcistan İtalya ve Güney Kore’de seslendirildi. Bayreuth, Nürnberg, Budapeşte ve Eger’de eserlerinin seslendirildiği konserlerde yer aldı.

İTÜ Sosyal Bilimler Fakültesi MIAM’da  Ayşegül Sarıca ile piyano çalışmaları yaparak 2009 da Doktor unvanı aldı.

 Hocası Cemal Re
şit Rey’in yitik bilinen çok sayıda opera, kantat, senfonik, konsertan ve oda müziği eserini ortaya çıkardı, eksikleri tamamlayıp restore etti, şef olarak yönetti, notalarını dijital ortama aktardı, marşlarını orkestre etti, piyano solo eserlerinin stüdyo kayıtlarını gerçekleştirdi. Şef olarak Britten, Mozart, Paisiello ve Rey’in eserlerini yönetti.

Carl Czerny’nin Türk temalı virtüöz eserlerinin dünya prömiyeri icralarını ve kayıtlarını gerçeke
ştirdi. (Impromptu du Sultan Mahmoud Op.451, Rondo National Turque Op.192) Liszt’in birçok eserinin Türkiye prömiyerinin yanı sıra ‘Franz Liszt’in Süvarileri’, Osmanlı’dan Cumhuriyete, VEKOM Açılış Resitali, Koç Üniversitesi, ENKA Oditoryumu ve‘Aydın Gün’e Saygı’ piyano projelerini gerçekleştirdi. İdil Biret ile uzun bir süreçte doğaçlamalar gerçekleştirdi ve iki kez sahne paylaştı. Cemal Reşit Rey yönetiminde orkestralarda, Semiha Berksoy’un Jübilesinde, Leyla Gencer Seminerinde çaldı.

İstanbul Belediye Konservatuarı, 1.Nejat Eczacıbaşı Kompozisyon Yarışmaları, TRT 75.ci Yıl, Mersin Portakal çiçeği Kompozisyon ödüllerinin yanısıra Cambridge Biographical Center,Türk Lions Derneği ‘Hizmet Gönüllüsü’, Semiha Berksoy Opera Vakfı Onur Ödülü (2016)ve Andante Dergisi ‘En iyi Kayıt’(2017) ödüllerini aldı.

Üç opera, Yahya Kemal oratoryosu, Atatürk Senfonisi, Çanakkale ve
İlk Adım Senfonik şiirleri, piyano ve keman konçertoları, kayıt ve solo piyano için Bolero, Cumhuriyet’in 100.cü yılına armağan İki Piyano için 12 Prelüd, solo piyano transkripsiyonlar, oda müziği eserleri ve marşlar besteledi. 

Konser biletleri www.biletinial.com  ve
İstanbul Devlet Opera ve Balesi gişelerinden alınabilir.

Tüm Haberler