ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1844
Şu an 13 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Avrupa'da yükselen yıldız viyola sanatçısı Dana Zemtsov ile solo performansları ile kariyerinin zirvesindeki piyanist Julien Quentin Virtüözlerin Müziği Açılış Konserinde Süreyya Operasında buluşuyorlar. 21.09.2022


Avrupa'da yükselen yıldız viyola sanatçısı Dana Zemtsov en çok aranılan, Avrupa genelinde ünlü birçok sanatçıya yaptığı eşlikler ve solo performansları ile kariyerinin zirvesindeki piyanist Julien Quentin'den oluşan duo İstanbul'daki ilk konserleri için Süreyya Operası'na geliyor.

Sunacakları lirikten, metafizi
ğe son derece virtüözite gerektiren eserleri barındıran geniş programları ile bir viyola ve piyano resitali için çok alışılmadık bir müzik seçkisi vadediyor.  3 kuşaktır Avrupa'nın en ünlü viyolacı ailesinin en genç üyesi olan Dana ve Renaud Capuçon'dan Kian Sultani'ye kadar birçok ünlünün piyanisti olan Julien bu programda, Evgeny Zemtsov'un, Dana'nın büyük babası ve harika besteci, tarafından ona özel bestelenen Melodie im alten'de dâhil olmak üzere Bach, Skriabin ve Carmen Fantasy gibi en ikonik klasik müzik parçalarının bir kombinasyonunu sunacaklar.

Ve bu harika oda müzi
ği konserine özel hazırlandıkları Türk besteci Nejat Başeğmezler'in ilk defa çalacakları 'Armağan' adlı eseleri ile programlarını taçlandıracaklar.

26 Eylül 2022 Pazartesi Saat: 20.00 Süreyya Operası

Program:

J.N. HUMMEL  Fantezi viyola ve piyano için Op.94
J.S. BACH  Chaconne from Partita No.2 in D minor for solo violin BVW 1004  (Arr. Michael Kugel)
E. ZEMTSOV  Melodie im alten still
A. PIAZZOLA  Gran Tango viyola ve piyano için
N. BA
ŞEĞMEZLER  Armağan
A. SCRIABIN  Etude Op. 2 No. 1
S. RACHMANINOFF  Prelude Op. 32 No. 12
R. SCHEDRIN  Imitation of Albeniz
C. DEBUSSY  3 Parça Clair de Lune; La Plus que lente; Beau soir
F. WAXMAN  Carmen Fantazi (düzenleme: Michael Kugel) 

Ara dahil yakla
şık 90' sürer.


Julien Quentin (Piyano)

Fransız piyanist Julien Quentin, farklı bir tarz ve duru
ş sergileyen, çok yönlü bir müzisyen olarak kendini kanıtlamıştır. Müzisyenliğindeki olağanüstü derinliği ve kusursuz tekniğiyle bütünleşen kendine has ses rengi, onu hem solist hem de oda müziği sanatçısı olarak aranan bir sanatçı yapıyor.

Paris’te (Salle Cortot), Cenevre Konservatuarı Salonu’nda ve New York’ta Bargemusic’te ba
şarılı resitallerle hızlı bir çıkış yaptı. Tommaso Placidi, Paul Biss, Han-Na Chang gibi şeflerin yönetimindeki Wroclaw, Katar ve Córdoba Filarmoni Orkestralarında solist olarak yer aldı. Çok sayıda uluslararası Festivale düzenli olarak davet edilen Quentin’in Avrupa’daki performansları arasında Verbier, Lucerne, Gstaad, Montreux, Zermatt, Dresden, Braunschweig, Schwetzingen, Ludwigsburg, Mecklenburg-Vorpommern, Beethovenfest Bonn, Radio France Montpellier ve Saint Denis yer alıyor. Kuzey Amerika’da düzenlenen festivallerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde Ravinia, La Jolla ve Mostly Mozart Festivallerinde yer aldı. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Avrupa’daki ülkelerde birçok resital ve oda müziği konserleri yaptı.

Julien Quentin tutkulu bir oda müzi
ği sanatçısıdır ve Nicolas Altstaedt, Emanuel Axe, Lisa Batiashvili, Gautier Capuçon, Corey Cerovsek, Martin Fröst, Sol Gabetta, David Garrett, Nelson Goerner, Ilya Gringolts, Gary Hoffman, Lawrence Power, Dmitry Sitkovetsky, Sayaka Shoji, Kirill Troussov ve István Várdai gibi sanatçılarla sahneyi paylaştı.

Amerika, Avustralya, Japonya, Orta Do
ğu ve Avrupa’da uluslararası turneler yapan sanatçı, Amsterdam’da Concertgebouw’da, Londra’da Wigmore Hall’da, Paris’te Louvre’da, Baden-Baden Festspielhaus’ta, Berlin Filarmoni’de, Leipzig’de Gewandhaus’ta sahne aldı. , Viyana’daki Konzerthaus, Saint Petersburg’daki Mariinsky Tiyatrosu, Avery Fisher’daki Alice Tully ve New York’taki Carnegie Salonların da başarılı performanslar sergiledi.EMI, Channel Classics, Sony RCA, Hungaroton ve Decca için kayıtlar yaptı.

Ayrıca, Sarah Chang ve Verbier Festival Oda Orkestrası ile ve ayrıca Thomas Quasthoff ve Leonidas Kavakos’un yönetiminde konser vererek klavsen üzerinde performans sergiledi.

Paris’te do
ğan Julien Quentin, eğitimine Cenevre Konservatuarı’nda Alexis Golovine ile başladı. 2002 yılında Indiana Üniversitesi’nde Emile Naoumoff’un vesayeti altında Sanatçı Diplomasını tamamladı ve burada bir yıl Yardımcı Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı ve Presser Ödülü’nü aldı. 2003 yılında György Sándor ile birlikte çalışğı Juilliard Okulu’ndan Yüksek Lisans Diplomasını aldı. Ayrıca Paul Badura-Skoda, Nikita Magaloff, György Sebok ve Earl Wild ile çalıştı.

Julien Quentin
şimdi Berlin’de yaşıyor. Piano Salon Christophori’deki ‘Musica Litoralis’ ile “Roaring Twenties” salonlarını anımsatan, giderek daha başarılı konser serilerine ismini yazdırmayı başardı. Ayrıca piyanistler Kelvin Sholar, Kaan Bulak ve Francesco Tristano veya yapımcılar Adrien de Maublanc ve Cesar Merveille ile doğaçlamadan elektronik müzik üretmeye, özellikle yeni projeleri Midiminuit & Les Coeurs Brises gibi yeni çalışmaları önümüzdeki sezonda hayata geçireceği yeni projelerinden bir tanesi.

Dana Zemtsov (Viyola)

Çok sayıda kazandığı yarışmalar ve yeteceği ile olağanüstü bir kariyer geliştiren Dana Zemtsov, neslinin en umut verici uluslararası genç viyola solistlerinden biri olarak tanınmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Dana Amsterdam Concertgebouw’da Hollanda Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştirdiği performansıyla dikkatleri üzerine çekti. ABD’deki “Lake Forest Senfoni Orkestrası” ve Latin Amerika’daki “Orquesta de Minas Gerais” ile birlikte verdiği konserler büyük bir çıkış yakaladı. Başarılı viyolacı 2012 yılında, Channel Classics Records ile anlaşma imzaladı. Bu şirket için 2018 yılında Şef Daniel Raiskin yönetimindeki Estonya Ulusal Senfoni Orkestrası ile birlikte kaydettiği “Essentia” albümü ve dünyaca ünlü kadın piyano virtüözü Anna Fedorova ile duo olarak kaydettikleri ‘Silhouettes‘ albümleri ile dünya çapında ün kazandı.

Genç viyolacı
şef Shizuo Kuwahara yönetiminde Phion Orkestrası ile birlikte kaydettiği beşinci solo albümü “Dutch Hidden Gems”in Ekim 2021’de yayınlanması planlanıyor.

Dana, Lüksemburg,
İtalya, Avusturya, Almanya, Portekiz ve Hollanda’da düzenlenen birçok prestijli yarışmalardan 1.lik ödülü sahibidir. 2010 yılında Hollanda’da düzenlenen “Genç Müzisyen Akşamı” yarışmasını kazandı ve “Yılın Genç Müzisyeni” oldu ve Viyana’da düzenlenen “Eurovision Genç Müzisyenler Yarışması”nda Hollanda’yı temsil etti. Her yıl Hollanda’da seçkin bir genç yaylı çalgıcıya verilen prestijli Kersjes Ödülü’ne layık görüldü. Dana, 2016 yılında Cremona’daki 43. Viyola Kongresi’nde Bruno Giuranna, Ettore Causa ve Tabea Zimmerman gibi sanatçılarla birlikte kendi neslini temsil etmek üzere yetenekli genç viyolacılar arasından ‘Onur Konuğu’ seçildi.

Dana, Royal Concertgebouw (Amsterdam), De Doelen (Rotterdam), St. Petersburg Filarmoni Salonu, Tel Aviv’deki Opera Salonu, Carnegie Salonu (New York) gibi en önemli uluslararası sahnelerde düzenli olarak konserler vermektedir. Dana, Janine Jansen, Giovanni Sollima, Martin Frost, Ilya Gringolts ve piyanist Boris Berezovsky ile oda müzi
ği çalışmaları yaptı. Genç virtüöz, Phion Orkestrası, NedPho Orkestrası, Sinfonia Rotterdam (Hollanda), F. Busoni Oda Orkestrası (İtalya), Bergische Symphoniker (Almanya), Lake Forest Orkestrası (ABD), Orquesta de Minas Gerais (Brezilya), Orquesta Filarmonica de la UNAM, Filarmonica de Jalisco (Meksika), Estonya Ulusal Senfoni (Estonya), Ukrayna Ulusal Orkestrası, Lviv Filarmoni Orkestrası (Ukrayna) gibi orkestralarla Leif Segerstam, Otto Tausk, Daniel Raiskin, Massimo Quarta, Marco Parisotto, Fabio Mechetti gibi şeflerle yönetiminde solist olarak konserler verdi. Elde ettiği bu başarılar ona Stuttgarter Philharmoniker, Sinfonica Nacional de Mexico, Orchestre de Cannes, Omsk Filarmoni Orkestrası, Orchestre Royal de Chambre de Wallonnie ile konserler yapmasının yolu açtı.

Uluslararası turlar genç viyolacıya Danimarka, Peru ve ABD’nin kapılarını açtı. Avrupa’nın en umut verici genç yetenekleriyle birlikte Almanya’da düzenlenen “Yarının Yıldızları” turnesine katıldı. Delft Oda Müzi
ği Festivali, Grachten Festivali, Utrecht Uluslararası Oda Müziği Festivali, Kuhmo Festivali (Finlandiya), West Cork Müzik Festivali (İrlanda), Valdres Festivalen (Norveç) gibi birçok uluslararası büyük festivallerden davetler aldı ve konserler verdi.

Dana 1992 yılında Mexico City’de do
ğdu. İlk müzik derslerini 5 yaşında büyükannesinden ve her ikisi de viyola çalan anne babasından (Mikhail Zemtsov ve Julia Dinerstein) aldı. Çalışmalarını dünyaca ünlü viyola virtüözü Michael Kugel ile devam etti. Genç sanatçı büyük bir hızla kariyerinde tepeye doğru yol almakta.

Tüm Haberler