ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1844
Şu an 13 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Macar kemancı Antal Zalai ve Türk piyanist Yener Gökbudak'ın konseriyle devam ediyor. 10.08.2022


Keman repertuarının en üst düzeyde teknik ustalık ve müzisyenlik gerektiren parçalarını çaldığı sürekli güncellenen bir videografinin de sahibi olan Antal Zalai, Paganini’nin 24 Caprices eserlerinin de içinde bulunduğu koleksiyonu ile büyük beğeni toplamış bir kemancı. Almanya’da Nürnberg Staatsphilharmonie ve Brandenburger Senfoni orkestralarında; Casco Phil Orkestrası ile Belçika’da solist olarak yer alan Macar Kemancı, Lugano’da Long Lake Festivali’nde Paganini resitali vermiş, Montreal’de Franz Liszt Oda Orkestrası ile çalmış ve Meksika, Brezilya, Kuveyt, Rusya, Belçika, Slovenya ve Macaristan’da sahne almış. Bu süre zarfında Zalai, çoğu zaman bir konserde 2 konçerto çalarak dikkat çekmiş.

Liverpool Kraliyet Filarmoni, Deutsches Senfoni Orkestrası Berlin, d'Île-de-France Ulusal Orkestrası,
İrlanda Oda Orkestrası ve Hong Kong Sinfonietta Orkestrası gibi dünyanın önde gelen orkestraları ve şefleriyle 4 kıtadaki 40 ülkede sahne alan Zalai, ünlü kemancı ve MDR Senfoni Orkestrası Şefi György Sebök’un yıllar önce kullandığı konser kemanı, 1733 yılı yapımı bir Stradivarius kullanmaktadır.

Genç yetenekli piyanist Yener Gökbudak ile Bodrum’da ilk kez sahne alacak olan Antal Zalai, 12 A
ğustos Cuma akşamı saat 21.00’de Antik Taş Ocağı’nda klasik müzikseverlerle buluşacak. Konserde Franck, Ravel, Tchaikovsky ve Kreisler’in klasik keman eserlerine yer verilecek.

Piyano e
ğitimine 6 yaşında Gülnara Bahşiş ile başlayan Yener Gökbudak 2006 yılında, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’na girerek Doç. Gülnara Aziz ile piyano çalışmalarını sürdürdü. Yurt içinde çeşitli iller, üniversiteler ve elçiliklerde verdiği resitallerin yanısıra, Rusya, Fransa, Portekiz, Hollanda, İtalya, Ukrayna ve Bulgaristan’da düzenlenen etkinliklerde de resitaller veren Yener Gökbudak, aynı zamanda şef Işın Metin, Ender Sakpınar ve Serdar Yalçın yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Mersin Üniversitesi Oda Orkestrasıyla konserler verdi. 2014’te Moskova Tchaikovsky Konservatuarı Piyano Bölümü’nün giriş sınavını kazanarak Prof. Ruvim Ostrovsky’nin piyano sınıfında okuma hakkını elde etti. Halen Prof. Ruvim Ostrovsky ile piyano çalışmalarını sürdüren Cemil Yener Gökbudak’ın ulusal ve uluslararası yarışmalarda önemli başarıları bulunuyor.

Macar kemancı Antal Zalai ve Türk piyanist Yener Gökbudak
İkilisi, tarihi mekânda verecekleri konsere Cesar Franck’ın, “Violin Sonata in A major” başlıklı eseriyle başlayacak. Ardında Mourice Ravel’den, “Tzigane” adlı yapıta yer verecek olan İkili, bu eserle gecenin ilk bölümünü noktalayacak. Gecenin ikinci yarısı Pyotr İlyiç Tchaikovsky’nin, “Meditation Op. 42/1” adlı yaıtıyla başlayacak. Bu eserin ardından yine aynı besteciden, “Valse Scherzo”yu seslendirecek olan sanatçılar, programı Avusturyalı kemancı ve besteci Fritz Kreisler’in, “Caprice Viennois”, “Schön Rosmarin”, “Liebesleid” ve “Liebesfreud” adlı eserleriyle sonlandıracak.

Tüm Haberler