ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 11 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Murray McLachlan & Kathryn Page İkilisi ve Türev Berki Gümüşlük’te idi. 04.08.2022


19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında Gümüşlük’ün tarihi mekânı Antik Taş Ocağı’nda sahneye çıkan İngiliz piyanistler Murray McLachlan ve Kathryn Page, dört el piyano ve solo performanslarıyla Bodrumlu klasik müzikseverden büyük alkış topladı. Dünyanın birçok öne çıkan konser salonunda, önemli şef ve orkestrayla izleyici karşısına çıkan İkili, bu defa günbatımında tarihi taş ocağını dolduran Bodrumlu sanatseverlerin karşısına çıktı. Yabancı uyruklu klasik müzikseverlerin de ilgi gösterdiği konserde İngiliz piyanistler, Schubert, Grieg, Chopin, Scriabin ve Gershwin gibi bestecilerin eserlerine yer verdi.

25 resital programı ve 40 konçertodan oluşan bir repertuara sahip, beş kıtada beğeni toplayan, 40’tan fazla albümden oluşan bir diskografiye sahip Murray Mchlachlan ve South Bank, Wigmore Hall gibi salonlarda hem solist hem de oda müziği piyanisti olarak 20’den fazla resital veren Kathryn Page, festival sahnesinde G. Gershwin ve F. Schubert’in dört el piyano için yazılmış yapıtlarına yer verdiler. İkili, sergiledikleri dört el performansıyla, festival izleyicisi tarafından ayakta alkışlandı.

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 25 asırlık tarihi mekânda yine unutulmaz ve az rastlanır bir repertuardan oluşan bir konsere ev sahipliği yaptı. Schubert’in Fa minör Fantazisi ile başlayan gece Gewrshwin’in Mavi Rapsodisi ile son buldu.

Murray McLachlan & Kathryn Page İkilisi, sahneye Franz Schubert’ten seslendirdikleri piyano düeti ile çıktı. “Fantasy in F minor D. 940F” başlıklı bu eserin ardından İkili, çağdaş İngiliz besteci Edward Gregson’un, “Friday AM (‘With apologies to Gustav’)” adlı yapıtını sergiledi. Daha sonra Romantik Dönem Norveçli besteci Edvard Grieg’den bir balada yer veren piyanistlerin seslendirdiği eser, “Ballade in G minor, Op. 24” başlığını taşıyordu. Programın ilk yarısı, yine Romantik besteci Frederic Chopin’in, “Polonaise in A flat op 53 ‘Heroic” adlı eseriyle sonlandı.

Program aradan sonra 20. yy’ın en önemli Fransız bestecilerinden Francis Poulenc’in bir yapıtıyla başladı. Dört elle icra edilen “Sonata for piano four hands FP. 8” başlıklı bu eserin ardından sanatçılar, ünlü Rus besteci ve piyanist Aleksandr Nikolayevich Scriabin’den, “Nocturne for left hand alone in D-flat major, Op.9, No.2” adlı eseri yorumladı. Ardından adı İskoç Rönesansı ile birlikte anılan Çağdaş Dönem bestecisi Francis George Scott’un “There’s news, lasses, news” başlıklı eseri, yine bir İskoç besteci olan Ronald Stevenson’ın aranjesiyle seslendirildi. Konser, 20. yy.’ın en önemli bestecilerinden klasik müzik ve caz alanında unutulmaz eserler vermiş, George Gershwin’in, “Rhapsody in Blue” adlı yapıtıyla son buldu.

Büyük ilgi gören ve beğeni toplayan konserin sonunda bis yapan İngiliz İkili, Antonin Dvorak’tan seslendirdikleri “Slavonic Dance No.2 in e minor Op.72” başlıklı eserle geceyi sonlandırdı.

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 33 yaşında müzikoloji alanında profesörlüğe yükselerek Türkiye'de bu unvana sahip en genç akademisyenlerden birisi olmuş, müzik analizi ve sistematik müzikoloji konularına odaklanan çalışmalarıyla bilinen Piyanist Türev Berki’yi misafir etti.

Opus 76 Piyano Sonatı, Ahmed Adnan Saygun’un tamamlanmış son eseridir. “O’nun son sözü” olarak ifade edilen bu eser, bu son sözü işitip anlayabilmek çok zengin bir art alandan haberdar olmayı gerektiriyor: Parlando, aksak, bestenigâr, pentatonizm ve daha niceleri… Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'nda Müzikoloji Bölüm Başkanı olan Türev Berki, Gümüşlük sahilindeki Festival merkezinde Kumda başlıklı konserler çerçevesinde A.A. Saygun’un tamamlanmış son eseriyle izleyici karşısındaydı. Sanatçı, hem bu art alandan seçtiği şifreleri Bodrumlu klasik müzik tutkunlarına anlattı, hem de bu olağanüstü yapıtı seslendirerek alkış aldı.

Türev Berki, konser sonrasında klasik müzik izleyicilerinin sorularını yanıtladı ve Ahmed Adnan Saygun’un müziği üzerine sohbet etti.

Türev Berki, on iki yaşındayken Berlin'de yapılan Uluslararası Steinway Piyano Yarışması'nda birinci oldu, 1983'te ise İtalya'da Senigallia Genç Piyanistler Yarışması'nda yine birincilik ödülüne layık görüldü. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü'nü bitirdikten sonra piyano üzerine lisansüstü ve müzikoloji üzerine doktora çalışmalarını tamamlayan Berki, Uluslararası Sopot Festivali'ne (Polonya) ve İstanbul Müzik Festivali'ne katıldı, resitaller sundu. 1993'te Cumhuriyetin 70. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Washington DC'de bir konser verdi.

1998 yılında Junior Chamber International (JCI) tarafından "Türkiye'nin Kültür Alanında En Başarılı Genci" olarak ilan edildi. Solist olarak Türkiye'nin birçok orkestrası ile konserler veren sanatçı; çağdaş Türk bestecilerinin yapıtlarının dünya ve Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirdi.

Öte yandan festival kapsamında bir konser veren İngiliz piyanistler Murray McLachlan & Kathryn Page ve Piyanist Gülsin Onay’dan ustalık sınıfı dersleri alan 10 yetenekli genç piyanist, 6 Ağustos akşamı saat 20.30’da Gümüşlük sahilindeki Festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de bir konser verecek. Bu yıl Nocturne etkinlik sponsorluğu ile gerçekleşecek ikinci piyano masterclassına yurt genelindeki konservatuar ve yurtdışındaki çeşitli müzik okullarında öğrenim gören 10 genç piyanist katılıyor.

26 Temmuz’dan beri devam eden ustalık sınıfında bilgi ve tecrübelerini geliştiren genç piyanistler, verecekleri konserin ardından setifikalarını Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın elinden alacaklar. Yaşları 10 ila 19 arasında değişen 10 öğrenci konserde J.S. Bach, W.A. Mozart, F. Chopin, F. Liszt, J. Brahms ve D. Shostakovic gibi bestecilerin eserlerini seslendirecek.

Tüm Haberler