ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında yer alacak üç konser... 01.08.2022


Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda devam eden 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, İngiliz piyanistler Murray McLachlan & Kathryn Page ikilisinin konseriyle 2 Ağustos 2022 akşamı Antik Taş Ocağı’nda izleyici ile buluşacak…

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapsamında sahne alacak olan İngiliz piyanistler Murray McLachlan ve Kathryn Page, dört el piyano ve solo performanslarıyla dikkat çekecek. Daha önce de birçok kez aynı sahneyi paylaşan İkili, dünyanın birçok öne çıkan konser salonlarında, önemli şef ve orkestralarla izleyici karşısına çıkmıştı.

25 resital programı ve 40 konçertodan oluşan bir repertuara sahip, beş kıtanın tümünde eleştirel beğeni toplayan performanslar sergileyen ve 40’tan fazla albümden oluşan bir diskografiye sahibi Piyanist Murray Mchlachlan ve South Bank ve Wigmore Hall’da hem solist hem de oda müziği piyanisti olarak 20’den fazla resital vermiş, ünlü piyanist Kathryn Page ile birlikte Antik Taş Ocağı’nda unutulmaz bir performansa daha imza atacaklar. 2 Ağustos Salı akşamı saat 21.00’de Bodrumlu klasik müzikseverlerle buluşacak olan İkili, konserde G. Gershwin ve F. Schubert’in dört el çalışmalarının yanı sıra solo performanslarıyla da festival sahnesinde olacak.

Festival kapsamında 25 asırlık tarihi mekânda çok özel bir repertuarı seslendirecek olan Murray McLachlan & Kathryn Page ikilisi, sırayla şu eserleri yorumlayacak: F. Schubert, “Fantasy in F minor (Piano duet)”;

E. Gregson, “Friday AM (‘With apologies to Gustav’)”; E. Grieg, “Ballade in G minor, Op. 24”; F. Chopin, “Polonaise in A flat op 53 ‘Heroic”. Program aradan sonra F. Poulenc’in bir yapıtıyla başlayacak, “Sonata for Piano duet” başlıklı bu eserin ardından sanatçılar önce A. Scriabin’den, “Nocturne in D flat fir left hand alone”; ardından R. Stevenson’ın aranjesiyle F.G. Scott’un “There’s news, lasses, news” başlıklı eserini seslendirecek. Konser, G. Gershwin’in, “Rhapsody in Blue” adlı yapıtıyla son bulacak.

Ana sponsorluğunu Bosfor Turizm’in üstlendiği 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Türk piyano virtüözü, müzik teorisyeni Piyanist Türev Berki’nin “Son Sözün Şifreleri: Saygun Opus 76” başlıklı konseriyle “Kumda” devam edecek…

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 33 yaşında müzikoloji alanında profesörlüğe yükselerek Türkiye'de bu unvana sahip en genç akademisyenlerden birisi olmuş, müzik analizi ve sistematik müzikoloji konularına odaklanan çalışmalarıyla bilinen Piyanist Türev Berki’yi ağırlamaya hazırlanıyor…

Opus 76 Piyano Sonatı, Ahmed Adnan Saygun’un tamamlanmış son eseridir. “O’nun son sözü” olarak ifade edilen bu eser, bu son sözü işitip anlayabilmek çok zengin bir art alandan haberdar olmayı gerektiriyor: Parlando, aksak, bestenigâr, pentatonizm ve daha niceleri… Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'nda Müzikoloji Bölüm Başkanı olan Türev Berki, Gümüşlük sahilindeki Festival merkezinde Kumda başlıklı konserler çerçevesinde A.A. Saygun’un tamamlanmamış son eseriyle izleyici karşısında olacak. Sanatçı, hem bu art alandan seçtiği şifreleri anlatacak hem de bu olağanüstü yapıtı seslendirecek.

Türev Berki, on iki yaşındayken Berlin'de yapılan Uluslararası Steinway Piyano Yarışması'nda birinci oldu, 1983'te ise İtalya'da Senigallia Genç Piyanistler Yarışması'nda yine birincilik ödülüne layık görüldü. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü'nü bitirdikten sonra piyano üzerine lisansüstü ve müzikoloji üzerine doktora çalışmalarını tamamlayan Berki, Uluslararası Sopot Festivali'ne (Polonya) ve İstanbul Müzik Festivali'ne katıldı, resitaller sundu. 1993'te Cumhuriyetin 70. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Washington DC'de bir konser verdi.

1998 yılında Junior Chamber International (JCI) tarafından "Türkiye'nin Kültür Alanında En Başarılı Genci" olarak ilan edildi. Solist olarak Türkiye'nin birçok orkestrası ile konserler veren sanatçı; çağdaş Türk bestecilerinin yapıtlarının dünya ve Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirdi.

Türev Berki konseri, 3 Ağustos 2022 Çarşamba akşamı, saat 20.30’da günbatımında Gümüşlük sahilinde klasik müzikseverlerle buluşacak.

Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 4 Ağustos 2022 Perşembe akşamı Bitez Zefirya’da Makedonyalı piyanist Danica Stojanova’nın vereceği konserle devam edecek…

Piyanist Danica Stojanova, bu yılın ikinci Zefirya Kültür Merkezi konseri için renkli bir programla Bodrumlu klasik müzikseverlerin karşısında olacak. Makedonyalı piyanist, programda R. Avramovski, F. Lizst, F. Chopin ve G. Kolarovski gibi bestecilerin eserlerine yer verecek. 

Hem Makedonya'da hem de dünya çapında yıllara yayılmış güçlü bir kariyere sahip bir piyanist olarak Danica Stojanova, gerek ülkesinin gerek Avrupa’nın önde gelen müzisyenleriyle çalıştı. Makedonya'nın en önemli piyano ve oda müziği eğitmenlerinden biri olarak gösterilen sanatçı, “Ilija Nikolovski-Luj” Müzik ve Bale Okulu merkezinde müdür konumunda görevini sürdürmekte olup öğrencileri, Makedonya'da ve yurtdışında birçok ödül ve takdire layık görüldü. Danica Stojanova, Bulgaristan'da, Makedonya Filarmoni Orkestrası ve Vidin Filarmoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi. Ayrıca Ukrayna, Türkiye, Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Malezya, ABD'de sahne aldı. Sayısız ödülün sahibi de olan sanatçı, dünyada birçok müzik vakfı ve derneğin de onursal üyesi. Stojanova, klasik müzik festivallerinin her daim aradığı bir müzik seçici olarak da dikkat çekmekte.

Programa yurttaşı Risto Avramovski’nin bir bestesi ile başlayacak olan Stojanova, çağdaş bestecinin “First Confessional Prayer” başlıklı eserini seslendirecek. Ardından J.S. Bach- F. Liszt imzalı “Prelude and fugue a minor 543” adlı yapıtı yorumlayacak olan Makedonyalı Piyanist, daha sonra genç Türk piyanist ve besteci İnci Yakar Birol’un, “A Book With a Voice”, adlı çalışmasında yer alan “A-D-A (kızıma), Tren, Ayna, Damla Damla ve Aksak adlı bölümleri seslendirecek. Piyanist Danica Stojanova, sırasıyla şu eserlere yer verecek: T. Zografski’den, “Suite for piano”; F. Chopin’den, “Nocturne Op27 No2” – “Polonaise Op26 No1” ve “Mazurkas Op24”. Ve son olarak da G. Kolarovski’den, “PreludioEtida” adlı yapıtla gece sonlanacak.

Tüm Haberler