ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, "13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali" Carmen Operası ile devam ediyor. 26.07.2022


Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenelenen, “13. Uluslararası İstanbul Opera Festivali” Carmen Operası ile devam ediyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Carmen Operası, 27 Temmuz 2022 Çarşamba akşamı sanatseverlerle buluşacak.

Dünyanın en seçkin opera eserlerinden olan ve dünya genelinde en çok sahnelenen  operaların  ba
şında gelen, bestesi  Fransız besteci Georges Bizet'e ait olan “Carmen”,  ünlü İtalyan Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin prodüksiyonu ve  Ayşem  Sunal  Savaşkurt’un koreografisi ile festival kapsamında izlenebilecek. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı Zdravko Lazarov yönetecek.

Librettosu Ludovic Halevy ve Henri Meilhac tarafından yazılmı
ş ve ilk kez  1875 yılında Paris’de sahnelendiğinde  sert eleştirilere maruz  kalan  Carmen Operası, ne yazık ki Bizet’in  ölümünden sonra, muhteşem başarısını yakalamış ve dünya çapında ün kazanmıştı.

Operanın hikâyesi 1830 civarlarında
İspanya’nın Sevilla şehrinde geçer. Eserin baş kahramanı  güzel , ateşli ve  herkesin aklını kolayca başından alan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan Çingene genç kız Carmen'dir. Carmen, asker Don Jose’den çok etkilenir ve onu cezbederek ait olduğu saygın hayattan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra Carmen’in aşkı bitmiştir ve hayatına yeni biri girmiştir. Don Jose’nin ise onun için bunca sıkıntıyı göze aldığı kadını kolayca bırakmaya hiç niyeti yoktur…

Rumen mezzo-soprano Ramona Zaharia’nın “Carmen” rolü ile sahnede olaca
ğı gecede “Don Jose”yi Efe Kışlalı,” Escamillo”yu ise Murat Güney seslendirecek. Ayrıca Micaëla rolünde Gülbin Günay, Zuniga rolünde Göktuğ Alpaşar;  Morales rolünde Utku Bayburt , Frasquita rolünde Anna Sirel Y. Etyemez ; Mercedes rolünde Elif Tuba Tekışık ; Le Dancarie rolünde Alp Köksal, Le  Remendado rolünde  Onur Turan sahnede olacak.

Eserin dekor tasarımı Zeki Sarayo
ğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya ait. Eserin koro şefi ise Paolo Villa.

Tüm Haberler