ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Ankara Çoksesli Müzik Derneği tarafından düzenlenen İstemihan Taviloğlu 1. Ulusal Aynı Ses Korolar Beste Yarışması başvuru süreci başladı. 28.06.2022


Ülkemizin müzik dağarcığına besteleriyle önemli katkılar sağlayan merhum besteci İstemihan Taviloğlu’nun anısını yaşatmak, aynı ses korolar alanına güncel eserler kazandırmak, ülkemiz bestecilerini, ideallerindeki çoksesli aynı ses koro eserleri yaratmaları konusunda özendirmek, ülkemizin çoksesli aynı ses koro eseri repertuarına yeni, çağdaş ve özgün müzik eserlerini kazandırmak ve bu eserlerin seslendirilmesini sağlamak, bestecilerimiz ile çoksesli koroları buluşturarak besteci-yorumcu işbirliğini geliştirmek ve bu alandaki eserleri yarışma yoluyla bestecilerimizin seslerini ulusal ve uluslararası düzeyde duyurmalarına önayak olmak amacıyla Ankara Çoksesli Müzik Derneği tarafından “İstemihan Taviloğlu 1. Ulusal Aynı Ses Korolar Beste Yarışması” düzenlenmiştir.

Yarı
şmaya başvuru süreci başlamış olup yarışmaya katılım koşullarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

İstemihan Taviloğlu 1. Ulusal Aynı Ses Korolar Beste Yarışması Taahhütnamesi
İstemihan Taviloğlu 1. Ulusal Aynı Ses Korolar Beste Yarışması Şartnamesi

Kendinizi kısaca tanıttı
ğınız bir önyazı ve bestelerinizin nota dökümünü (pdf formatında), imzaladığınız taahhütnamenin taranmış çıktısıyla beraber en geç  2 Aralık 2022 gün bitimine kadar “bilgi@acmd.org.tr” adresine gönderilmesi gerekmektedir.


İstemihan Taviloğlu

İstemihan Taviloğlu (15 Nisan 1945, Tekirdağ - 17 Mart 2006, İzmir), Türk besteci ve müzik eğitimcisidir. Bir klarnet konçertosu besteleyen ilk Türk besteci olarak tanınmıştır. Ankara Devlet Konservatuvarı'nda müzikoloji bölümünün kurucu üyesi olan, bu kurumda 20 yıl solfej ve armoni dersleri vermiş olan Taviloğlu, konservatuvardan yetişen tüm müzisyenlerin öğretmeni olarak bilinir.

15 Nisan 1945 günü Ahmet ve Nuriye Tavilo
ğlu çiftinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1956 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi. Bir yıl keman çalıştıktan sonra klarnet bölümüne geçerek Tevfik Çelen ile çalışmaya başladı. 1963 yılında Ankara Devlet Konservatuarına geçerek Hayrullah Duygulu'nun öğrencisi oldu ve bu bölümü de bitirdi. Mezuniyetinden sonra kompozisyon bölümünde Adnan Saygun, Erçivan Saydam ve İlhan Usmanbaş’la beste çalıştı. Ayrıca Ulvi Cemal Erkin’den partisyon okuma, Muammer Sun’dan solfej ve teori dersleri aldı, İlhan Baran ve Ruşen Kam’la çalışarak Kemal İlerici’den Türk Müziği armonisi öğrendi. Konservatuarın kompozisyon ileri devresini 1974 yılında bitirmiştir.

İstemihan Taviloğlu'nun etkin bir müzikçi olarak yaptığı görevler şöyle sıralanabilir:

-(1972-1998) Ankara Devlet Konservatuvarında armoni ö
ğretmenliği.
-(1979-1986) TRT Ankara Radyosu’nda Tonmaysterlik.
-(1986-1989) Konservatuarın “Müzikoloji Bölümü”nün kurucu ba
şkanlığı.
-(1993-1998) Konservatuarda kompozisyon ve orkestra
şefliği sanat dalı başkanlığı.
-(1999-2006)
İzmir Devlet Konservatuarı’nda kompozisyon bölümünde öğretim üyeliği

17 Mart 2006 günü bir kalp krizi sonucu hayatını kaybeden sanatçı,
İzmir'de Yukarı Narlıdere Mezarlığı'nda toprağa verildi. Gülser Dalkıran Taviloğlu ile evli olan İstemihan Taviloğlu'nın üç çocuğu vardır. Büyük oğlu Ahmet Taviloğlu, ABD'de bir orkestra şefidir.

Tavilo
ğlu, besteciliğin yanında eğitimci yönüyle de ön plana çıkmıştır. Ünlü öğrencileri arasında Fazıl Say ve Ahmet Kanneci de yer alır. Çevirileri ve özgün kitapları bulunmaktadır. Türkiye'nin ilk klarnet konçertosunu yazmıştır. En ünlü eserleri arasında “Türk Klarinet Konçertosu”'nun yanı sıra “Sunu” ve “Beşi Bir Yerde” adlı yapıtları yer alır.

Tüm Haberler