ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Ünlü Türk Şef Gürer Aykal'ın kurduğu ve yönettiği New Manhattan Sinfonietta TÜRKEN Vakfı’nın Orkestrası mı? 23.06.2022


Ülkemizde faaliyet gösteren Ensar ve TÜRGEV Vakıflarından yapılan yüksek miktarda bağışlarla gündeme gelen ABD’nin New York şehrinde faaliyet gösteren TÜRKEN Vakfı, New York’un Manhattan adasında 21 yıl önce 11 Eylül saldırıları sonucunda yıkılan WTC kulelerine üç yüz metre mesafede yaptırdığı Türk öğrenci yurdu ile de gündeme oturmuştu.

Söz konusu vakfın resmi internet sitesinde açıklandı
ğına göre TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın ABD’de birlikte kurdukları; ABD’ye gelen Türk öğrencilere, başta konaklama ve burs olmak üzere imkânlar sağlayarak destek olmayı ve aynı zamanda kendi kültür ve değerlerini korumalarını hedefleyen TURKEN Vakfı (TURKEN Foundation), Türkiye dışından yayın yapan Türk YouTuber kaynaklarca 2016 yılındaki kuruluşundan iki ay sonra New York Manhattan’da faaliyet gösteren bir klasik orkestra kurduğu belirtilmiştir.

ABD’de çe
şitli orkestralarda çalışan bilgisine başvurduğumuz Türk sanatçılarca, TURKEN Vakfı tarafından kurulduğu iddia edilen söz konusu orkestranın 2017 yılında, New York’taki bir başka Türk sivil toplum kuruluşu olan TAASNY (Turkish American Arts Society of New York) Türk Amerikan Sanat Derneği ile birlikte ünlü Türk Şef Gürer Aykal tarafından tasarlandığı ve faaliyete geçirildiği iddia ediliyor.

Türkiye dışından yayın yapan Türk YouTuber kaynaklarının ‘filarmoni’ orkestrası olarak duyurdu
ğu söz konusu orkestranın, Şef Gürel Aykal tarafından kurulup yönetilen NMS (New Manhattan Sinfonietta) Yeni Manhattan Senfoni Orkestrası olduğu iddia ediliyor.

Amerika Birle
şik Devletleri’ndeki Türk sanatçıları bünyesinde barındıracağı lanse edilen orkestranın, açıklananın aksine Orta Amerikalı, Latin, orta Asyalı ve uzak doğulu müzikalitesi düşük sanatçıları tercih ettiği, nitelikli çağdaşşünen Türk sanatçılara ise kapısını kapalı tuttuğu yine ABD’de çeşitli orkestralarda çalışan bilgisine başvurduğumuz Türk sanatçılar tarafından iddia edilmektedir.

TÜRKEN Vakfı
NMS
TAASNY

Tüm Haberler