ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Ankara Devlet Opera ve Balesi baş balerini ve bale eğitmeni Zeynep Sunal Öngün, Rusya’da 14’üncü Uluslararası Moskova Devlet Akademik Bolşoy Bale Yarışmasında jüri üyesi olarak Türkiye’yi temsil etti. 17.06.2022


Zeynep Sunal Öngün, 1969 yılından bu yana devam eden ve 4 yılda bir yapılan Bolşoy Bale Yarışmasının jürisinde koreografik sanat alanında önde gelen uluslararası isimler, uluslararası bale solistleri, dünyanın en büyük tiyatro topluluklarının başkanları ve diğer önemli bale otoriteleri arasında yer aldı.

Annesi Evinç Sunal ve babası Hüsnü Sunal, Türkiyenin ilk bale sanatçıları arasında yer alan Zeynep Sunal Öngün’ün karde
şi Ayşem Sunal da bale eğitmenliği yapıyor. Ankara Devlet Konservatuarında eğitim alırken 1976 yılında ‘harika çocuk’ seçilerek Royal Akademi bursu kazanan Öngün, 10 yıllık eğitimini 7 yılda üstün başarı ile tamamladı.

1980-1981 sezonunda 15 ya
şında katıldığı Ankara Devlet Opera ve Balesinde kısa sürede ‘prima balerinliğe’ yükselen Öngün, sayıları 60ı geçen yerli ve yabancı eserde başrolde yer aldı. 1993-1994 sezonunda ‘Anna Karenina’ rolüyle TOBAV tarafından verilen yılın en başarılı kadın dansçı ödülünü Süleyman Demirel’in elinden alan Öngün, bugüne kadar çok sayıda uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil etti.

Bale hayatında 42’nci yılını tamamlayan Öngün, Bol
şoy Bale Yarışmasının bale tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, “En üst sıralamada yer alan, gerçekten insanın hayalini süsleyen bir yer. Bana mail yoluyla ulaştılar, ben de görünce çok heyecanlandım. Daha önce festivalleri ve yarışmaları federasyonda temsil etmek üzere onur konuğu olarak da gitmiştim. Tabii Türkiye jürisi olarak davet edilmekten, Türk Devlet Opera ve Balesini orada temsil etmekten çok onur duydum, çok mutlu oldum, çok heyecanlandım. İnsanın dizleri titriyor. 17 ülkenin en önemli sanat direktörleri, opera yöneticileri, balenin en önemli sanatçılarıyla bir arada olmaktan çok mutlu oldum. O değerlendirme jürisinde olmak da Türkiye olarak sayılmak, orada önem kazanmak da bizim için çok üst seviyede bir katılım oldu” diye konuştu.

Bol
şoy’da çok ilgi gördüklerini ve orada Türk opera ve balesini, tiyatrosunu ve konservatuarını anlattığını ifade eden Öngün, “Bolşoy, bale yarışmalarının en yüksek mertebesi. Daha önce Svetlana Zakharova, Bodruma bale festivaline gelmişti. Onunla tekrar görüştük. Marinsky Tiyatronun direktörü Yuri Fatayev ile görüştük. Bolşoyun direktörü Yelizarev ile görüştük. Vaganova Enstitüsünün başı Nicolai Tsiskaritze ile görüştük. Dansçılarımızın, Türk devlet balelerinin iş birliği yapması ile ilgili projeleri Sayın Genel Müdürümüz Murat Karahana ilettik. Türk balesi olarak, Türk sanatçıları olarak gerçekten onlarla aynı seviyedeyiz. Devlet opera balelerinde ve konservatuarlarında genç yetenekli arkadaşlarımız çok fazla. Çok iyi yetiştiriliyorlar. Onlarla daha da ileri yollar alacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

DHA

Tüm Haberler