ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Türkiye’deki tüm opera ve bale sanatçılarınca sahnesinde yer almanın ciddi prestij olarak kabul edildiği nadide bir sanat kurumu için bu iddiaların gündeme gelmesi son derece üzücü! 13.06.2022


Cuma günü İDOB emekli müdürü üzerine yaptığımız haberin üzerinden çok zaman geçmeden, yeni iddialar ve belgeler ulaştı. Bunlar öyle iddialar ki aslında İDOB içinde hemen tüm sanatçıların ve diğer çalışanların bildiği ama nedense kimsenin direkt olarak pek dile getirmediği iddialar.

Meselâ rejisörlük koltuğuna oturup sahne kurgusu tanımlaması ile Fidelio, Norma, Cosi Fan Tutte eserlerinin rejisini yaptıktan sonra bir bakıyorsunuz kar
şımızda bir metin yazarı olarak “Don Giovanni’yi Nasıl Bilirdiniz?” adlı manidar başlıklı bir eser yazıp rejisörlüğünü de kendisi yaparak sahneye koyuyor; daha sonra kendisinin de solist olarak AKM çok amaçlı salonda yer aldığı 4 Aralık 2021 tarihinde Rus Romantikleri Konseri öncesi sahneyi görevliye yeniden elektrik süpürgesi ile süpürtüyor seyircilerin gülerek çektiği bu anın videosu sosyal medyada yayınlanıp kurumun itibarı zedeleniyor; sonra elinde tırmık ve başında bir bez parçası ile Don Kişot kılığında bahçede Don Kişot eserinin tanıtımını yaparak kurumun sosyal medya sayfasında görüyoruz; yetmiyor resim yapma yeteneğini ortaya koymak için olsa gerek İDOB’un 9 Ocak 2022 şan konseri afişlerinde kendi çizdiği desenleri ile gündeme oturuyor; İDOB’un resmiyetteki müdürü, opera solisti olmaktan öte, rejisörü, klarnet sanatçısı, metin yazarı ve orkestra yöneten şefi dahi olmasının gerçeğe dönüşmesi; amatör bir üslupla çaldığı klarneti ile İDOB’un 2022 Yeni Yıl Konseri’nde dinleyici karşısına çıkıp kendisine alkışlatması ve tüm bunlara 22 Ekim 2021 tarihinde AKM’nin açılış temsili Sinan Operası’nı sahneleme hazırlık çalışmaları sırasında ekip sahnede harıl harıl çalışırken o İDOB’un müdürü olarak sahnede Scooter ile tur atarak hayallerini gerçeğe dönüştürmenin bir yenisini daha ekliyor.

Ve tabii tüm bu iddiaların en acısı kuşkusuz;
asıl görev yeri İstanbul dışında bir bölge operasının kadrosunda bulunan ve yakın dostu olduğu iddia edilen sanatçıya gayri resmî bir şekilde kurum içinde çeşitli idari görevler ve sorumluluklar vermek, tüm kurum çalışanlarını ilgilendiren sezon programı konusunda yetkilendirmek, kurum içinde pek çok idari sorumluluk gerektiren konuda bu kişiyle muhatap etmek, adeta kurumu bu kurum dışı kadrolu kişinin yönetimine bırakmak olsa gerek!

Ve tabi bitmiyor;
görev yeri İstanbul dışında olan bu kişiyi yanında tutabilmek adına da kurumun ihtiyacı olmadığı halde bu kişiye İstanbul’da solist olarak nerdeyse tüm eserlerde görev vermek...

Ayrıca yine iddialara göre sanatçılara ve diğer çalışanlara aba altında sopa gösteren yazılar gönderen, sarı zarflı soruşturmalar açan ve istediğini kuruma alıp istemediğini gerekçe göstermeksizin görevden alan “operanın kralı” karşımızda öyle duruyor.

Ve tüm bu iddialardan hemen tüm kurum sanatçılarının ve diğer kurum çalışanlarının son derece rahatsızlık duydukları da gazetemizin posta kutusuna düşen kulis bilgileri arasında yerini alıyor.

Haberimizin yazıldığı sıralarda Dubai’de olduğu bilgisi ulaşan sayın eski müdür hakkında iddiaların devam edeceği görülürken, DOB Genel Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı bu hayali kurum yönetimi konusunda ne düş
ünüyor büyük bir merak konusu.

Tüm Haberler