ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Haberler


Piyanist Anna Fedorova ve Amerikalı eşi kontrbasçı Nicholas Schwartz Avusturya Kültür Ofisi'nde verecekleri Türkiye'deki ilk resmi "Ukrayna'ya Barış" konseri ile İstanbul'a damga vuracak. 10.05.2022


Dünyanın en iyi on kadın piyanistinden biri kabul edilen ve Youtube'da 35.000.000 izlenme ile rekor sahibi Ukraynalı piyanist Anna Fedorova Mayıs ayında iki konser vermek için ilk defa Türkiye'ye geliyor.

Anna Fedorova ve  Nicholas Schwartz ikilisi Süreyya Operası  ve  Avusturya Kültür Ofisi (ACF) salonlarında verecekleri iki konserle İstanbullu klasik müzikseverlerle buluşacak.

15 Mayıs 2022 Pazar günü saat: 20.00’de gerçekleşecek "Ukrayna'ya Destek" konseri Avusturya Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu himayesinde, ACF & Kam Management organizasyonuyla,  ACF yöneticisi Silvia Neurieter 'in ev sahipliğinde Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu'nun da katılımlarıyla hem Ukrayna'da süren savaşa dikkat çekmek hem de bir barış çağrısı olarak gerçekleştirilecek.

Anna Fedorova Ukrayna'da savaşın patlak verdiği ilk günden itibaren, Avrupa genelinde yaptığı yirmiyi aşkın yardım konserinden topladığı 600.000 Euro'yu anavatanı Ukrayna'daki savaş mağdurları desteklemek adına bağışlamış örnek bir sanatçı.

ACF çatısı altında gerçekleşecek bu denli önemli bir konsere Avusturya Ankara Büyükelçisi Dr. Johannes WIMMER ve Ankara Kültür Ataşesi , Avusturya İstanbul Başkonsolosu Josef Saiger, Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskıy ve Hollanda İstanbul Başkonsolosu Bart Van Bolhuis 'ın katılacak olmasının  yanı sıra davetlerin arasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Dara Şendil Odabaşı, İstanbul'da bulunan savaş karşıtı ülkelerin başkonsolosları, İstanbul iş ve cemiyet hayatından ünlü konuklar, ünlü gazeteci köşe yazarları ve tanınmış simalar davetli olacak.

Program:

E.GRIEG              LONELY WANDERER
F.SCHUBERT        SERENADE
F.CHOPIN            BALADE 4
A.GINASTERA      5 POPULAR PIECE
G. BOTTESINI      TARANTELLA


Süreyya Operası 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü saat: 20.00’de  piyanist Anna Fedorova ve kontrbasçı Nicholas Schwartz'tan kurulu "Oyster Duo" ile İstanbullu sanatseverleri unutamayacakları bir konserde buluşturacak. İkili "Stolen Pearls" albümlerinden seçtikleri başka enstrümanlar için yazılmış yüksek virtüözite gerektiren programlarında, hiçte alışkın olmadığımız kontrbas gibi devasa bir enstrüman, muazzam bir piyano eşliğinde, solist olarak müzikseverlerin huzuruna çıkacak.

Solist olarak ön planda olacak yaylı çalgıların devi, kesinlikle virtüöz Nicholas Schwartz'ın ellerinde, küçük kardeşlerinin melodik ve bir o kadar da zorlayıcı repertuarına duyduğu iştah ile dinleyicilerin adeta bir meydan okumaya tanık olacakları bu konserin yıldız olacağının garantisini veriyor.

Nicholas Schwartz kariyeri boyunca dünyaca ünlü yaylı enstrüman yarışmalarını ilk defa kontrbasla kazanarak adını tarihe yazdırmış sıra dışı bir kontrbasçı. Schwartz çok yönlü bir sanatçı ve ona Avrupa'da  " Kontrbasın Sihirbazı" lakabı takılmış. Sanatçı bu lakabı kontrbastan çıkması imkansız denilen sesleri çıkartmanın yanı sıra bu devasa enstrümanı adeta küçük kardeşi kemanmış gibi çalabilmesiyle kazanmış. Schwartz diğer yaylı enstrümanlarla bile çalınması çok zor eserleri kendi yaptığı kontrbas düzenlemeleri ile çalarak adını tüm Avrupa'da duyurmuş. Ayrıca Nicholas Schwartz Hollanda'nın dünyaca ünlü Het Concertgebouwrest Orkestrası'nın daimi bir üyesi.

Program:

F.SCHUBERT 
Arpejyon Sonatı, La minör Sonat D. 821

R.SCHUMANN
Fantezi Op. 73

A.GINASTERA              
5 Popüler Eser Seçkisi "Chacarera / Triste / Zamba / Arrorró / Gato"

G.GERSHWIN
Prelüd No.2

E.GRIEG / M.d.FALLA / P.I.TCHAİKOVSKY 
"İzdüşümlerle Duygulu Vals"

G.BOTTESINI
Tarantella 

F.SCHUBERT

Piyano ve Kontrbas için Serenad D. 899

Tüm Haberler